Зима не тільки красива, але і підступна
altОсь і наступила середина зими. Зими сьогоднішньої, календарної, але не такої, як  люди старшого покоління привикли бачити більше 10 – 15 років тому. З сильними снігопадами, кучугурами снігу, сильними морозами та шквальними вітрами. З кожним роком  зими стають не тільки  теплішими, но і  більш підступними. Чим же підступна зима?  
А  підступна тим, що як кажуть, не знаєш якою погодою закінчиться день, коли зранку сонечко та легкий морозець.  Дощ переходить   у сніг, мороз на потепління, сніговий покрив на ожеледицю, лід на воді  в крижану шугу. То ж необхідно пам’ятати  що  в зимовий період в Україні реєструється сумна статистика травмувань, пов'язаних з витівками природи.
        При ожеледиці будьте уважні, особливо коли переходите вулицю. Ступайте обережно, не біжіть та ніколи не тримайте руки у кишенях, адже при падінні не зможете втримати рівновагу. Не виходьте без  потреби на вулицю.
         Безпека на льоду. Обминайте ділянки, покриті товстим прошарком снігу - під снігом лід завжди тонший; лід може бути неміцним біля стоку води,  поблизу кущів, очерету,   у  місцях, де б'ють ключі, де струмок впадає в річку. Безпечним вважається лід: для одного пішохода – лід зеленуватого відтінку, товщиною не менше 7 сантиметрів; для обладнання ковзанкине менше 10-12 сантиметрів (масове катання – 25 сантиметрів. Якщо лід почав тріщати - негайно повертайтеся. Відходьте повільно, не відриваючи ступні ніг від льоду
         Бурульки. Внаслідок температурних перепадів, на дахах будівель, виступаючих архітектурних частинах будинків та на великих деревах масово утворюються крижані бурульки. Падаючи, вони можуть травмувати перехожих. Падіння снігу чи льоду з даху може привести не тільки до сильного удару або струсу мозку, але і до смерті. Проходячи повз будинки чи біля високих дерев, необхідно впевнитись у відсутності загрози падіння льодових наростів. Не можна ходити під дахом будівель, а також під балконами.    Від бурульок і льоду страждають не тільки люди, але і матеріальні цінності. Тож, власникам автотранспорту, не слід припарковувати свої машини біля будинків.
         Як уникнути переохолодження? Перед виходом на вулицю не пийте спиртного. Воно розширює судини, тіло швидше віддає тепло. Краще випити гарячого чаю з лимоном. Вітамін С посилить захисні сили організму. Одягайте  вільний одяг, одягайтеся за принципом "капусти" — чим більше речей — тим краще триматиметься тепло. Взуття беріть на розмір більше, аби можна було одягти під нього теплі шкарпетки. Обов'язково одягайте шапку. Через шкіру голови виходить найбільше тепла.
         Сильні морози. При обмороженні спочатку відчувається холод, потім оніміння, при якому спочатку зникає біль, а потім чутливість, тобто настає холодна анестезія, що стає причиною тяжких незворотних змін у тканинах організму людини.      При дії холоду, вітру, підвищеної вологості, в тісному і мокрому взутті, в нерухомому стані, при алкогольному сп’янінні, втраті крові обмороження може статися при температурі 3-5°С. Найбільше обморожуються верхні та нижні кінцівки, ніс, вуха. Як уникнути переохолодження? Носіть головний убір та одяг із шерстяної тканини або хутра,які утворюють шар теплого повітря між тілом і одягом. Носіть багатошаровий одяг, щоб при  необхідності ви могли зняти один із шарів, що дозволить вам регулювати температуру свого тіла. Закривайте частини тіла, що найбільш схильні до обмороження: пальці рук і ніг, вуха, ніс. Споживайте більше теплого пиття, що сприяє кращій теплорегуляції організму
         Штормові вітри. Підготуйтесь до відключення електромережі, закрийте газові крани, загасіть вогонь у печах. Приберіть майно з двору та балконів, обріжте сухі дерева, що можуть завдати шкоди вашому житлу. Поставте на підлогу речі, які можуть впасти і спричинити травми. Не ставте ліжко біля вікна. Щільно закрийте вікна, двері, горищні люки і вентиляційні отвори
         Коли ви за кермом. Як  уникнути неприємностей за кермом у зимовий час? Швидкість руху потрібно вибирати відповідно до погодних умов. Дистанцію збільшуйте. Гальмівний шлях абсолютно будь-якого автомобіля на засніженій або обмерзлій дорозі збільшується як мінімум у два рази. Уникайте різких рухів автомобіля. Зміни траєкторії руху повинні бути плавними і поступовими. Головна педаль – газ! Багато автомобілістів помилково вважають, що рятівником в будь-яких умовах є педаль гальма. Проте в зимовий час саме вона може стати причиною аварій. Комбінуйте гальмування. Плавним повинна бути не тільки робота газом і кермом, але й педаллю гальма. Причому з нею потрібно бути особливо обережним.
Все вищесказане багатьом здасться давно вивченими істинами. Ось тільки аварій та падінь  на наших дорогах при кожному більш-менш серйозному снігопаді менше не стає. Бережіть себе.