Гострі респіраторні вірусні інфекції. Профілактика
altЕпідситуація  щодо захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) у районі характеризується збільшенням кількості захворілих осіб. За підсумками моніторингу   відмічається ріст рівня захворюваності та перевищення епідпорогу в 1,5 рази. Частка дітей до 17 років становить 62,6%. Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) — найпоширеніше інфекційне захворювання в світі, до якого люди сприйнятливі, незалежно від віку, статі та соціального положення.
       Як знизити ймовірність зустрічі з вірусами?
На 100% захистити себе від ризику зустрічі з вірусами неможливо, оскільки всі ми живемо в суспільстві. Нас оточує більша або менша кількість людей, які можуть бути потенційними носіями вірусу. Крім того, віруси передаються не тільки повітряно-крапельним шляхом. Наприклад, вірус грипу може кілька діб залишатися життєздатним в домашньому пилі або засохлій слині. Але ризик інфікування можна знизити, дотримуючись наступних рекомендацій:
    Уникайте місць скупчення людей, особливо в періоди спалаху захворюваності ГРВІ. По можливості, обмежте контакти з людьми.
   Намагайтеся якомога частіше мити руки. Згідно з висновками швейцарських учених, деякі віруси грипу можуть жити на пальцях до 30 хвилин, заражаючи саму людину і тих, хто її оточує. Можна обробляти руки вологими гігієнічними або дезінфікуючими серветками.
  Намагайтеся якомога рідше доторкатися до очей, рота і носавони є «воротами» для просування вірусу у ваш організм.
  Регулярно провітрюйте приміщення, в якому ви перебуваєте. Вірусні частинки залишаються «небезпечними» в теплому, сухому, нерухомому повітрі. З тієї ж причини важливо робити вологе прибирання приміщень.
    Декілька разів на день прополікуйте рот і промивайте ніс. Для полоскань горла підійдуть розчини питної соди або ромашки.
    Як підвищити стійкість до вірусів?
 Самий природний спосіб підвищити захисні сили свого організмувести здоровий спосіб життя. Повноцінний сон, збалансована їжа, достатня фізична активність, прогулянки на свіжому повітрі, уникнення стресових ситуацій зміцнять імунітет і допоможуть організму встояти перед атакою небезпечних мікроорганізмів.
У житлових приміщеннях важливо підтримувати оптимальні параметри температури і вологості повітря. Завдяки цьому слизові оболонки дихальних шляхів будуть нормально функціонувати, забезпечуючи місцевий імунітет. З цієї ж причини потрібно пити достатньо рідини.
   Попередньо порадившись з лікарем, для зміцнення імунітету в період спалаху ГРВІ можна поприймати вітаміни, насамперед С, А і групи В.
До продуктів, які вважаються природними захисниками імунітету, відносяться часник, цибулю, шипшину, мед, журавлина, цитрусові, моркву. Вони забезпечують організм вітамінами і підвищують опірність інфекціям, тому включіть їх у свій раціон.
Підвищити стійкість організму до вірусів можна за допомогою медичних препаратів. Експерти ВООЗ називають вакцинацію найкращим методом захисту від грипу та його ускладнень. Сучасні протигрипозні вакцини добре переносяться і мають високу профілактичну ефективність.
    Якщо помітили у себе симптоми, характерні для ГРВІ (нежить, кашель, чхання, головний біль, слабкість), необхідно звернутися до лікаря. Не варто йти на роботу, в школу, відвідувати громадські місця. Якщо виникла гостра необхідність порушити це правило, використовуйте маску.
 
О.Василишин,
завідувач відділення організації епідеміологічних досліджень Пустомитівського районного відділу ДУ «ЛОЛЦ МОЗ України»