ПРОЩЕНА НЕДІЛЯ
altОстання (четверта) підготовча неділя до Святої чотиридесятниці є неділя сиропусна (прощена), бо в цю неділю закінчується вживання сира, масла, яєць. Молитви,які використовуються вбогослужіннях цієї неділі, говорять про наближення стримання і «піддвер’я покаяння», а також нам нагадується про гріхопадіння прабатьків Адама і Єви, яке виникло від нестримання (непослух Богові і порушення посту). Великий піст починається з Вечірнього богослужіння в неділю з чином прощення. Священик перед іконами Спасителя і Божої Матері творить земні поклони, цілує ікони, потім повертається до людей і просить прощення словами: «Благословіть отці святіі браття, простіть мені грішному, скільки згрішив у цей день, ділом, словом, помислом і всіма моїми почуттями». Всі відповідають: «Бог простить і помилує тебе, Отче святий. Прости і молися за нас грішних». Священик виголошує: «Благодаттю Своєю нехай простить і помилує всіх вас». Всі вірні підходять до ікон і до священика цілують хрест в руках і просять прощення.
Ще з давніх часів в монастирях був звичай:монахи брали в цей вечір благословення в настоятеля і розходились хто куди: в поля, ліси, печери, пустелі і там на одинці з Богом в пості і молитві перебували весь піст до Вербної неділі,повертались і вже в своєму монастирі проводили страсний тиждень перед Пасхою.
У Великий піст християни б’ють поклони в храмі чи вдома, але то не є елемент фізичної вправи для кількості чи для дотримання зовнішнього порядку, то є найперше стан молитовно–покаяльний, що допомагає смиритися нам і розкаятись. Тому на протязі посту в неділю поклони не б’ються, бо неділя день воскресний, а той, хто причащається може бити поклони перед  Причастям, але не перед Святою чашею, а завчасно з молитвою. Після Святого причастя, поклони не б’ються. Якщо в храмі під час Богослужіння тісно, то краще не творити поклони і не ставати на коліна,щоб не штовхати людей, які стоять поруч і не порушувати їхньої молитовної зосередженості. Молитися треба побожно і без поспіху, з великою увагою, вдумуючись в слова молитви.
В молитві Господній «Отче наш» ми молимося такими словами: «І прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим». Нехай Всемилостивий Бог простить нам наші гріхи, а ми обов’язково маємо простити ближнім, щоб від Господа отримати прощення.
підготував протоієрей Андрій Лотоцький,
настоятель храму Святого Духа с.Оброшино УПЦ КП