Детінізація заробітної плати – запорука майбутнього!
altОдним із пріоритетних напрямків державної політики є детінізація заробітної плати. Своєчасна сплата внесків до Пенсійного фонду є запорукою соціальної стабільності в країні. Кожному громадянину гарантується право заробляти собі на життя працею та отримувати за це винагороду у вигляді заробітної плати не нижче від визначеної законом. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання. Встановлений розмір мінімальної заробітної плати на сьогодні  – 3200 грн. Винагорода за виконану роботу є основним джерелом формування доходів працюючих громадян та основою при розрахунку розміру пенсії. Тіньові процеси у сфері виплати заробітної плати набули особливого поширення, питання виплати офіційної, прозорої заробітної плати сьогодні дуже актуальне.
Негативні наслідки не укладання трудових відносин, виплати «заробітної плати в конвертах» відчувають як самі роботодавці, працівники так і члени територіальних громад та суспільство в цілому. Адже використання найманої праці без оформлення трудових відносин призводить до позбавлення працівника
гарантованого розміру заробітної плати;
права на оплачувану відпустку, відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами
права на оплату лікарняного
права на достроковий вихід на пенсію, якщо ви працюєте в шкідливих умовах праці;
права на скорочений робочий день, тиждень, якщо ви працюєте в шкідливих умовах праці
права не працювати у вихідний і святковий день
права на допомогу по безробіттю
права на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві й професійних захворювань;
права на зарахування виробничого стажу;
права на матеріальне забезпечення в порядку соціального страхування в старості.
Виплата   заробітної   плати   нижче   встановленого   державою    мінімального   рівня   і  “у конвертах”  без сплати єдиного внеску є грубим порушенням конституційних норм, гальмуванням соціального розвитку суспільства та позбавляє найманих працівників права на забезпечене майбутнє.
Вирішення проблеми легалізації заробітної плати можливо лише спільними зусиллями, тому органи влади постійно спрямовують діяльність на недопущення заборгованості з виплати заробітної плати, з метою реалізації ефективного державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, забезпечення конституційного права громадян на своєчасне одержання заробітної плати.
Шановні громадяни! Не дайте позбавити себе соціальних благ, забезпечте собі майбутнє, не сприяйте порушенням трудового законодавства!
Лідія Вовк,
провідний спеціаліст з питань праці
управління соціального захисту населення
Пустомитівської РДА