ПОЖЕЖІ В ЕКОСИСТЕМАХ !!!
altЗ настанням весни, на території нашої країни спостерігається підвищення температурних показників і незначна кількість опадів, починається пожежонебезпечний сезон - це період з моменту танення снігового покриву в лісі до появи повного зеленого покриву або настання стійкої дощової осінньої погоди. При таких умовах можливе виникнення пожеж в природних екосистемах.
Щорічно пожежі в природних екосистемах завдають непоправного збитку природі та державі. Найбільша їх кількість, як правило, припадає на весняно-літній період. У вихідні і святкові дні ліс відвідує велика кількість людей, що призводить до різкого зростання джерел вогню. 
Природна пожежа - неконтрольований процес горіння, що стихійно виникає і розповсюджується в природному середовищі і супроводжується інтенсивним виділенням тепла, диму та світловим випромінюванням, створює небезпеку для людей і завдає шкоду об’єктам господарської діяльності та навколишньому середовищу. Такі пожежі в завдають значного збитку державі та, в першу чергу, навколишньому середовищу.
Існує декілька видів пожеж в екосистемі, це Ландшафтні  пожежі, що охоплюють компоненти географічного ландшафту (степові, лісові, торф’яні), Степові пожежі – це пожежі на степовій території, які виникають внаслідок природних чинників. Носять сезонний характер і частіше бувають влітку в міру дозрівання трав (хлібів), рідше навесні й практично відсутні взимку, Лісові пожежі - це неконтрольоване горіння рослинності, стихійно розповсюджується по лісовій території. Основними причинами виникнення лісових пожеж є: діяльність людини; грозові розряди; самозаймання торф'яної крихти; сільськогосподарські пали в умовах спекотної погоди або в пожежонебезпечний сезон.
Вогонь може швидко розростися і, підхоплений вітром, стати вогненним валом, що знищує на своєму шляху все живе і перетворює ліси в нежиттєздатні пустелі. При цьому виникає реальна загроза для населених пунктів, життя людей, домашніх тварин, матеріальних цінностей. Найбільш небезпечними, з точки зору виникнення, бувають жаркі та сухі літні дні з відносною вологістю повітря – 30–40%.
Небезпечні фактори лісових і торф'яних пожеж – це знищення лісових масивів, знищення населених пунктів, об'єктів народного господарства, розташованих в лісових масивах, знищення сільськогосподарських угідь, порушення комунікацій, зниження захисних, водоохоронних та інших корисних властивостей лісу, порушення теплового балансу біосфери, сильне задимлення, загазованість великих населених пунктів, віддалених від лісових масивів, загроза життю людей і тварин.
Причиною 90% пожеж у природних екосистемах є необережне поводження з вогнем дітей та дорослих, спалювання сміття поблизу житлових будинків і на території, прилеглій до лісових масивів, іскри з вихлопних труб автотранспорту, блискавки, самозаймання промасленого обтирального матеріалу, ефект фокусування сонячних променів на склі та консервних бляшанках, залишених людьми на природі. Причинами виникнення таких пожеж можуть бути - кинутий недопалок або сірник, розведення вогнища і необережне поводження з вогнем.
Щорічно пожежі в природних екосистемах завдають значної шкоди державі і, в першу чергу, навколишньому середовищу, можуть спричинити пожежі будівель, знищити лінії електромереж, газо- і нафтопроводів, лісові насадження.
Відповідальність за випалювання стерні, пасовищ, рослинності або її залишків та опалого листя на сільськогосподарських землях, вздовж автомобільних доріг і залізниць, у парках, зелених насадженнях та газонів у населених пунктах передбачена ст.77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян i на посадових осіб - від п'ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тi самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповiдного фонду, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 20 до 49 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян i на посадових осіб - від 70 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Шановні громадяни! Якщо ви помітили загоряння в лісах, на відкритих територіях, сміттєзвалищах, необхідно негайно повідомити Пустомитівський РВ ГУ ДСНС України у Львівській області тел.101, 2-02-54, 2-02-55 та вживати невідкладних заходів щодо їх гасіння, залучати наявні технічні, матеріальні та людські ресурси, не допускати поширення пожеж на значні території
Пам'ятайте, що лише дотримання елементарних правил пожежної безпеки застереже від трагічних наслідків. Бережіть себе та природу!!!
 
Головний спеціаліст сектору цивільного захисту Ігор Онишко