Інформація про агропромисловий комплекс Пустомитівського району у 2018 року

В галузі сільського господарства району свою діяльність проводять 14 сільськогосподарських підприємств, 113 фермерських господарств та 38 тис. індивідуальних особистих  господарств.

У власність та користування господарствам  усіх форм власності надано 54,8 тис. га. сільськогосподарських угідь  в тому числі – 45,7 тис. га. ріллі.

За підсумками роботи галузі сільського господарства у 2018 р. виробництво валової продукції до рівня попереднього року збільшилось на 0,6 %, в тому числі в галузі рослинництва на 0,9 % , в галузі тваринництва на 0,1%.

Посівна площа у 2018 році  по всіх категоріях господарств становила 40,0 тис. га ріллі, що на 0,1 більше ніж в попередньому році( с/г підприємства -18,0 тис. га., населення – 22,0 тис. га). За останні п’ять років додатково залучено у виробництво 6,0 тис. га ріллі, або 17,9 %.

Всіма категоріями господарств району у 2018 році вироблено зернових культур 70,0 тис. тонн  або 93,5 % до рівня  м. р. (це пов’язано із зміною структури посівних площ та сівозміною), олійних культур -26,2 тис. тонн, або 168,8% до м. р., картоплі –153,4 тис. тонн або 100,6% до м. р., овочів – 69 тис. тонн або 100% до м. р.

В сільськогосподарських підприємствах району в порівнянні з попереднім періодом зросла урожайність  зернових культур на 0,4 ц/га і становить 51,8 ц/га, сої на 8,1цнт/га і становить 27,9 ц/га, ріпаку озимого на7,3 ц/га і становить 34,4 ц/га, соняшнику на 1,9 ц/га і становить 24,3 ц/га  та картоплі на 16 ц/га і становить 176 ц/га. Середня урожайність по таких культурах як озима пшениця, озимий ячмінь, озимий ріпак, соняшник, овочі  у 2018 році  по району  є вищою ніж середня врожайність по області (оз. пшениці на 3ц/га, оз. ячменю на10,6 ц/га, оз. ріпаку на 2,9 ц/га,соняшнику на 0,9 ц/га, овочів в/г на 10ц/га)

Під урожай 2019 року всіма категоріями господарств  посіяно 9,2 тис. га озимих зернових або на 18,3 % більше ніж в попередньому періоді та 1,9 тис. га озимого ріпаку.

В галузі рослинництва на території району проводять діяльність чотири великі підприємства, які в своєму обробітку мають більше 1 тис. га ріллі, а саме ТзОВ АПП «Львівське» (4,7 тис. га), ТзОВ «Мрія Фармінг Львів» (1,4 тис. га), ТзОВ «Західні аграрні традиції»(1,4 тис. га), ПП «Західний Буг» (1,1 тис. га).

ТзОВ «АПП Львівське» у 2018 році експортувало майже 8 тис. тонн пшениці у такі країни як Індія, Філіпіни, Індонезія, Марокко, Ізраїль. ТзОВ «Західні Аграрні традиції» поставило 3 тис. тонн ріпаку та 0,9 тис. тонн сої у Естонію та Гібралтар.

З метою розвитку картоплярства ФГ «Мандзюк і К»  завершено будівництво виробничого складу площею 480 кв. м. для зберігання картоплі.

Для  ознайомлення з новими продуктами та інноваційними технологіями вирощування ріпаку, на базі ТзОВ АПП «Львівське» в с.Звенигород відбувся обласний семінар «День поля». В даному заході взяли  участь аграрії району.

З метою розвитку садівництва на території Містківської сільської ради (с.Полянка) ФОП «Куксов В.Г.» – посаджено горіх волоський на площі-1га та фундук (ліщина) на площі -0,6 га.

В галузі тваринництва  всіма категоріями господарств у 2018 році   вироблено 12,5 тис. тонн  м’яса в ж. в., або 94,7 % до м. р., молока 21,7 тис. тонн або 96,7% до м.р. та 45,5млн.шт. яєць або 100,7% до минулого року.

Зменшення  виробництва молока   до минулого року  пов’язано із ліквідацією в звітному році поголів’я корів у ДПДГ «Миклашів» та зменшенням поголів’я корів в господарствах населення.

 

В районі працюють 4 сімейні молочні ферми  в яких утримується  85 голів ВРХ, в тому числі 67 корів. Ведеться супровід ще по 5-ти  індивідуальних господарствах як потенційних сімейних молочних фермах. За підсумками 2018 року сімейна молочна ферма Морикишки Любомира Степановича із села Коцурів увійшла в десятку кращих сімейних молочних ферм в Україні по продуктивності корів.

В звітному році створено та зареєстровано фермерське господарство «Органік Клаб» (с.Селиско), яке закупило та утримує 40 голів овець з подальшою перспективою розвитку галузі вівчарства.

Продовжує розвиватися галузь свинарства. Поголів’я свиней  в сільськогосподарських підприємствах зросло до відповідного періоду минулого року в 2,1 рази та становить 2696 голів.

В районі розвинуто рибництво. У 2018 році вилов риби становить 15,8 тонн, або на 11,6% більше до рівня минулого року.

З метою розвитку птахівництва, ТзОВ «Агролайф-Інвест» (с. Давидів) проведено 80% реконструкції існуючих будівель під завод з виготовлення кормів. Крім того дане підприємство  подало документи на отримання дозволу про початок будівництва пташників для вирощування бройлерів потужністю 18-20 тис. гол.

Успішно розвиваються   ФГ «Західний равлик» та ФГ «Гутвин» які займаються розведенням та реалізацією равликів. Фермерське господарство «Західний равлик» проводить навчальні майстер-класи з розведення равликів.

 Станом на 01.01.2019 р в фермерських господарствах є в наявності  800 тис.шт. равликів.

В районі працює 4 великі харчопереробні підприємства: ПП «Оліяр», ТзОВ «Барком», МП «Плай» та ТзОВ «Юмакс – Львів». В 2018 році  ПП «Оліяр» завершило реконструкцію будівель олійноекстраційного заводу  в с.Ставчани з виготовлення рафінованої олії потужністю 300 тонн/добу та будівництво елеватора в м. Пустомити потужністю 80-90 тис. тонн на 9 силосів. Дане підприємство експортує продукцію (олія соняшникова, ріпакова, соєва та шроти) у країни європейського Союзу та Близького Сходу, Канаду, США, Китай, Вєтнам.

З районного бюджету щорічно виділяються кошти на підтримку Програм  розвитку галузі сільського господарства. Для фінансування Комплексної  Програми підтримки та розвитку агропромислового комплексу Пустомитівського району на 2018-2020 роки у 2018 році виділено  та профінансовано кошти в сумі 770 тис. грн. за напрямами :

  • Фінансова підтримка  розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів – 270 тис. грн.;
  • Фінансова підтримка суб’єктів господарювання в галузі сільського господарства у вигляді часткової компенсації вартості придбаних технічних засобів – 400 тис. грн.;
  • Фінансова підтримка сільськогосподарських підприємств за приріст поголів’я корів молочного напряму продуктивності – 100 тис. грн.

У виконанні районної Комплексної програми у 2018 році взяли участь сільськогосподарський обслуговуючий кооператив  «ГорбоГори» та 9 агроформувань. Крім того, сільськогосподарські товаровиробники району брали участь у виконанні обласної та державних  програм підтримки агропромислового виробництва.

Виконавцями обласної  Комплексної програми у звітному році стали 10 підприємств, яким було спрямовано кошти в сумі 1,7 млн. грн.

Виконавцями державних програм  у звітному році стали 14 сільськогосподарських товаровиробників та 316 фізичних осіб яким спрямовано кошти в сумі 2,9 млн. грн.

З метою популяризації агротуристичного кластеру, як прикладу із створення платформи сталого розвитку сільських територій 06.03.2018р. в м. Пустомити сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «ГорбоГори» відкрив фермерський магазин «ГорбоГори» з продажу сільськогосподарської продукції. Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив об’єднує 28 членів  кооперативу.

19-21 квітня 2018р сільськогосподарські та харчопереробні підприємства району взяли участь у VII Міжнародній виставці та форумі «AGROPORT WEST Lviv- 2018. Третій день Форуму відбувся на території Пустомитівського району (біля ТОВ «Транс-сервіс») у форматі Дня поля «Трипілля Львів».

Аграрії району були учасниками  XXХ Міжнародної агропромислової виставки  «АГРО-2018”, І «Молочного форуму 2018»,  ХІ спеціалізованої сільськогосподарської виставки “АГРОТЕХНІКА 2018”, фестивалю “КРАЩИЙ ГОСПОДАР ЛЬВІВЩИНИ»

25-26 серпня  біля с. Хоросно було проведено ІІ Фестиваль «Горбогори» та ярмарок «Добрі традиції Галичини. В рамках Фестивалю  відбулись такі події як виступи художніх колективів району, ярмарок та дегустація продукції сільськогосподарських виробників, приготування страв української кухні, майстер-класи, шоу дронів, організовано зоокуток, розваги для дітей.

Розпочато роботу по впровадженню  проекту «Розвиток сільського підприємництва та інфраструктури агротуристичного кластера «ГорбоГори» , який став переможцем серед проектів поданих на розгляд комісії з відбору проектів регіонального розвитку по програмі «Сільський розвиток». Реалізація проекту проводиться за рахунок коштів державного бюджету отриманих від Європейського Союзу в сумі 24,8 млн. грн.

Протягом 2018 року спеціалістами відділу агропромислового розвитку районної державної адміністрації розглянуто та надано відповіді на 72 письмові та усні звернення громадян. Подано та надруковано в районній газеті «Голос народу» 23 статті. Інформація про систематичну роботу працівників відділу та агропромислового комплексу району в цілому регулярно висвітлювалась на сайті районної державної адміністрації та на сторінці соціальної мережі «Фейсбук».

 

Основними завданнями розвитку  галузі сільського господарства району на 2019рік є:

  • залучення у виробництво земель   сільськогосподарського призначення, які не  використовувалися у 2018;
  • проведення постійного моніторингу введення земель сільськогосподарського призначення в обіг на основі алгоритмів ефективного і правового використання земель;
  • розвиток сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів та сімейних молочних ферм;
  • впровадження інвестиційних проектів в галузі тваринництва.

 

 

Начальник відділу

агропромислового розвитку                                                                          І.М.ЛИБИК