logo

Цивільний захист

ШАНОВНІ МЕШКАНЦІ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ!

Чому для нас важлива Ваша участь в опитуванні щодо визначення рівня озвучення електросиренами територій міст обласного значення та районних центрів.
З 2017 року Львівська область, разом із Київською та Харківською областями, бере участь у пілотному проекті зі створення дослідного зразка територіальної автоматизованої системи централізованого оповіщення населення.


Протягом 2017-2019 років на території області встановлено 12 комплектів сучасних електронних сирен (БГО 900/1200) у містах Львові, Буську, Городку, Жовкві, Самборі, Червонограді, Яворові, 16 комплектів блоків оповіщення універсальних (БОУ-200) на території сільських рад Жидачівського, Миколаївського, Мостиського, Пустомитівського, Сколівського, Стрийського та Яворівського районів.
На 2020 рік заплановано встановлення ще п’яти комплектів БГО 900/1200 та 15 БОУ-200.
Відмінністю БГО 900/1200 та БОУ-200 від елктросирен “старого парку” є те, що окрім передачі сигналу “УВАГА ВСІМ” (переривчасте звучання електросирен) вони можуть транслювати мовні повідомлення.
Під час перевірки територіальної автоматизованої системи централізованого оповіщення 20 листопада поточного року запускатимуться електросирени, у тому числі електронні. Ваші відповіді у опитуванні дадуть змогу визначити рівень озвучення територій.

Аналіз цих даних дозволить підвищити ефективність озвучення територій вже встановленими електронними сиренами та уникнути помилок у встановленні їх у подальшому.
Запрошуємо всіх взяти учать у опитуванні! https://docs.google.com/…/1FAIpQLSf28ptJ5bJm1s-y-…/viewform…

 

АНОНС ПОДІЇ

Шановні мешканці Львівської області!

З метою перевірки готовності територіальної системи централізованого оповіщення 20 листопада 2019 року в період з 14:50 год. до 15:00 год. департаментом з питань цивільного захисту Львівської облдержадміністрації проводитиметься навчальне оповіщення населення м. Львова та області сигналами цивільного захисту. Будуть увімкнені електросирени.
Уривчасте звучання електричних сирен означає “УВАГА ВСІМ!”. Почувши зазначений сигнал негайно увімкніть радіоточки проводового радіомовлення, налаштуйте радіоприймачі в ФМ діапазоні на частоту 103,3 МГц, а телеприймачі перемкніть на канали:
– ефірного телебачення “Перший Західний” (57 канал);
– ефірного телебачення “UA: Львів”,
та прослухайте подальше повідомлення департаменту з питань цивільного захисту облдержадміністрації.
У зв’язку з тим, що мета увімкнення технічних засобів оповіщення навчальна, практичні заходи відпрацьовувати не потрібно. Просимо зберігати спокій.
Також, для визначення рівня озвучення електросиренами території міст обласного значення та районних центрів проводитиметься електронне опитування мешканців області: просимо перейти за посиланням на опитування: https://docs.google.com/…/1FAIpQLSf28ptJ5bJm1s-y-…/viewform… та відповісти на декілька нескладних запитань. За результатами опитування буде опрацьована карта покриття звуковими сигналами цивільного захисту.
Звертаємо увагу, що доступ за посиланням для опитування буде актуальним у період з 15:00 год. 20 листопада до 24:00 год. 30 листопада поточного року.

Запрошуємо усіх долучитись до перевірки !

ШАНОВНІ МЕШКАНЦІ ПУСТОМИТІВЩИНИ!

Відповідно до розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від 06 листопада 2019 року № 1259/0/5-19 “ Про проведення комплексної перевірки технічного стану системи централізованого оповіщення цивільного захисту області ”, 20 листопада 2019 року в період з 14:50 год. до 15:55 год. департаментом з питань цивільного захисту Львівської облдержадміністрації буде проводитися комплексна перевірка технічного стану районної системи централізованого оповіщення населення з практичним увімкненням електросирени та доведенням повідомлень цивільного захисту.
Просимо зберігати спокій.

Відділ цивільного захисту райдержадміністрації

СПАЛЮВАННЯ СУХОЇ РОСЛИННОСТІ ТА СТЕРНІ

У Львівській області триває кампанія зі збирання зернових та зернобобових культур. Тому необхідно приділити значну увагу недопущенню та завчасному попередженню загорання сухої трави, соломи, стерні й сільськогосподарської техніки під час проведення даних робіт.

Далі

ОБЕРЕЖНО, БЛИСКАВКА!

Не ховайтесь під дубами, викиньте далеко мобільний і присядьте.

Далі

ОБЕРЕЖНО – ЗМІЇ!

ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД УКУСІВ ЗМІЙ: ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ
1. Одягайтесь відповідно
Якщо ви вирушаєте в місцевість, де потенційно можуть бути плазуни, вдягайте одяг, що захистить від укусів. Це повинні бути довгі штани із цупкої тканини, високі черевики. Штани потрібно заправити в черевики.

Далі

СПАЛЮВАННЯ СУХОЇ ТРАВИ – ПРИЧИНА ВИНИКНЕННЯ ПОЖЕЖ В ЕКОСИСТЕМАХ!

Із приходом весни та підвищенням температури повітря, все частіше виникають пожежі в екосистемах. Пов’язано це з масовим спалюванням сухої рослинності та її залишки на відкритих територіях. На жаль, люди не замислюються про негативні наслідки власних дій.

Далі

ШАНОВНІ МЕШКАНЦІ ПУСТОМИТІВЩИНИ!

Найбільш приємний і корисний відпочинок влітку — відпочинок на воді. Однак, перебуваючи на водних об’єктах, завжди треба пам’ятати про безпеку.
Першою умовою безпечного відпочинку на воді є вміння плавати. Навчитись плавати потрібно кожному. Людина, яка добре плаває, почуває себе на воді спокійно, упевнено, у випадку необхідності може надати допомогу товаришу, який потрапив в біду.
Навіть той, хто добре плаває, повинен постійно бути обережним, дисциплінованим і суворо дотримуватись правил поведінки на воді.
Знання та виконання правил поведінки на воді є запорукою безпеки життя, а також отримання задоволення від відпочинку. Необхідно звернути особливу увагу на пояснення юнацтву правил поведінки на воді.

 
Щодо інформування населення
alt20 березня поточного року проводилась перевірка систем оповіщення Львівської області. Під час перевірки вмикались електросирени. Для визначення рівня озвучення сигналами електросирен території міст обласного значення та районних центрів департаментом з питань цивільного захисту облдержадміністрації проводиться електронне опитування мешканців області.
 
Шановні громадяни Пустомитівського району!
altНа виконання розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від 12лютого 2019 року № 83/0/5-19„Про затвердження Плану основних заходів цивільного захисту Львівської області на 2019 рік” з 6:30 год. до 17:00 год. 26 березня 2019 року відбудеться командно-штабне навчання з Пустомитівської районною ланкою територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Львівської області за темою: “Дії органів управління та сил цивільного захисту Пустомитівської районної ланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Львівської області при виконанні заходів цивільного захисту з запобігання виникненню надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру в екстремальних умовах мирного часу і особливого періоду та ліквідації їх наслідків”.
Зберігайте спокій, уважно слідкуйте за нашими повідомленнями.
Відділ цивільного захисту 
районної державної адміністрації 
 

Шановні мешканці Пустомитівського району

altЗ метою перевірки готовності територіальної системи централізованого оповіщення 20 березня 2019 року в період з 14:50 гол. до 15:00 гол. департаментом з питань цивільного захисту Львівської облдержадміністрації проводитиметься навчальне оповіщення населення м. Львова та області сигналами цивільного захисту. Будуть увімкнені електросиренп.

Далі

 

Правила поведінки та дії населення в надзвичайних ситуаціях.

altСеред заходів щодо захисту населення в надзвичайних ситуаціях важливе місце належить вчасному оповіщенню та укритті населення в захисних спорудах. Почувши завивання сирен, що означає  попереджувальний сигнал «УВАГА ВСІМ» потрібно увімкнути радіо, радіотрансляційні та телевізійні приймачі для отримання термінового повідомлення про НС. Завчасно слід зібрати необхідні документи:

Далі

 

Випалювання сухої рослинності – злочин проти природи!

altЗ приходом весни господарі розводять вогнища, аби спалити сухе листя, суху траву чи сміття. Через таких паліїв вогнем знищується не лише суха рослинність та її залишки, а й насіння, паростки дерев та корені майбутньої рослинності. Від цього земля на кілька років зменшує приріст свіжої зелені.

Далі

 

Керівникам потенційно-небезпечних об’єктів Пустомитівського району

altНа виконання протоколу №3 від 3 лютого 2019 року обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, з метою своєчасного виявлення на об’єктах підвищеної небезпеки загрози виникнення надзвичайних ситуацій та здійснення оповіщення персоналу та населення, яке потрапляє в зону можливого ураження, Вам необхідно:

  1. Провести ідентифікацію та оформлення паспортів потенційно-небезпечних об’єктів з метою реєстрації їх в Державному департаменті Страхового фонду документації;
  2. Розробити проектну документацію та монтаж системи раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення в разі їх виникнення на об’єктах.

Відділ Цивільного захисту

Пустомитівської райдержадміністрації

 

!Увага! Небезпечний чадний газ!

altУ період холодів зростає не тільки кількість пожеж, але і кількість отруєнь чадним газом, які нерідко призводять до загибелі людей. 
Чому отруєння чадним газом є таким небезпечним?
Отруєння відбувається майже непомітно. Газ не має яскраво вираженого запаху, тому погіршення стану можна відчути лише при серйозних симптомах. Це не тільки сильний головний біль та блювання, – наслідком може стати й загальне погіршення самопочуття. Після проходження цієї стадії настає сон, а це період, під час якого можливості вижити без сторонньої допомоги практично не залишається. Смерть може наступити протягом півгодини після втрати свідомості.
Як уникнути отруєння чадним газом
1. Тримайте відкритим вікно під час користування газовими приладами.
2. Користуйтеся газовими приладами тільки при наявності тяги в димоходах і вентиляційних каналах. Завжди перевіряйте тягу перед включенням і під час використання газових приладів.
3. Не користуйтеся електровитяжкою у приміщеннях, де працює газовий прилад з відводом продуктів згорання у димохід. Якщо одночасно працюють така витяжка та димохідний газовий прилад (котел, колонка), електровитяжка створює зворотну тягу, через що утворюваний у процесі горіння чадний газ не виводиться у димохід, а накопичується у приміщенні.
4. Експлуатуйте тільки справні газові прилади.
5. Не використовуйте газову плиту для обігріву приміщення.
6. Слідкуйте за технічним станом димових і вентиляційних каналів. Вони повинні бути цілими і незасміченими. За необхідності звертайтеся у спеціалізовану службу ремонту.
 
Перша допомога при отруєнні чадним газом
Варто пам’ятати, що люди сприймають дію чадного газу по-різному. Найбільш вразливі – це діти. Все залежить від маси тіла людини, чи легко вона піддається отруєнню, і від близькості до джерела.
 При легких отруєннях (якщо справа обмежилася запамороченням і нудотою) зазвичай буває достатньо вивести людину на свіже повітря. Але до тих пір, поки його стан повністю не прийде в норму, спостерігайте, фіксуйте будь-які зміни, щоб вчасно прийти на допомогу, якщо знадобиться. При важких отруєннях і ураженнях середньої тяжкості потрібна термінова госпіталізація.
Якщо Ви помітили ознаки чадного газу у помешканні – телефонуйте в аварійну газову службу за номером 104. У разі погіршення самопочуття – викликайте швидку допомогу за номером 103.
Цінуйте своє життя та життя своїх близьких!
 
Відділ цивільного захисту

 

 

Рекомендації щодо дій населення за сигналами оповіщення та в складних ситуаціях

altДІЇ НАСЕЛЕННЯ ЗА СИГНАЛОМ ОПОВІЩЕННЯ “УВАГА ВСІМ”
 
У разі виникнення реальної загрози життю та здоров’ю людей внаслідок надзвичайних ситуацій у мирний час та в особливий період, здійснюється дистанційне оповіщення населення за допомогою електричних сирен, мережі радіомовлення всіх діапазонів частот та телебачення. 
 
Для оперативного та ефективного виконання заходів щодо забезпечення захисту кожної окремої особи та членів її сім’ї, їх майна, майна підприємств, установ та організацій, а також захисту населених пунктів в цілому, громадяни повинні діяти вправно та чітко, вміти самостійно приймати рішення, бути дисциплінованими та організованими.
 
Терміновій інформації, що доводиться до населення, передує уривчасте звучання електричних сирен, а також звучання електричних сирен у запису, що транслюється мережею радіомовлення та телебачення.
Уривчасте звучання електричних сирен означає “УВАГА ВСІМ!”.
 
Почувши електричні сирени необхідно негайно  ввімкнути приймач радіотрансляційної мережі або телевізор.та прослухати подальші повідомлення. Слухайте інформацію про надзвичайну ситуацію та порядок дій. Повідомлення передаються протягом 5 хвилин після подачі звукового сигналу “Увага всім!”. 
 
Вислухавши повідомлення, громадяни повинні:
– діяти без паніки та метушні у відповідності з отриманими вказівками та рекомендаціями;
– переконатися, що повідомлення почули або побачили люди, які мешкають чи працюють поруч, особливо якщо це літні люди або люди із вадами зору та слуху;
– надати їм необхідну допомогу.
 
Відділ цивільного захисту

 

 

Безпека на воді

altЗ метою забезпечення безпеки людей під час масових святкувань  19 січня Водохрещення та запобігання нещасним випадкам на водних об’єктах району у зимовому періоді 2019 року, необхідно дотримуватися правил охорони життя людей на водних обєктах, а саме:
– на водних об’єктах, покритих льодом, влаштувати ополонку для занурення розміром не менше 2×2 м, очистити її від льоду, битий лід обов’язково видалити та проводити періодичну очистку від шуги. По краях ополонки зробити настил із товстих дощок, огородити її по всьому периметру шнуром, або дерев’яними перилами, висотою не менше    1,1 м. Ополонка не повинна мати гострих кромок. В ополонку необхідно опустити трап і завести спусковий кінець;
– обладнати місце для проведення невідкладних заходів при переохолодженні людини, забезпечити чергування медичного працівника під час проведення свята;
– облаштувати на період проведення свята рятувальний пост із зимовими рятувальними засобами (рятувальний шнур довжиною 15-20 м, жердина довжиною 5 – 8 м, рятувальний багор), які потрібні для того щоб своєчасно надати допомогу тим, хто випадково провалиться під лід.
Слід пам’ятати, що надійний лише чистий, не запорошений снігом лід голубого чи білого кольору. Безпечна товщина льоду становить для одного пішохода 5-7 см, для групи людей – не менше 15 см, для масового катання на ковзанах 25 см.
Всі організатори святкових заходів та власники водних об”єктів несуть персональну відповідальність за охорону життя людей, їхх безпеку та забезпечують роботу відомчих рятувальних постів.
Необдумана та необережна поведінка загрожує вашому життю і здоров’ю. Якщо ви опинилися на кризі, то пересуватися треба про вже протоптаним стежкам або слідам на льоду. Якщо на ваших очах на льоду провалилася людина негайно сповістіть про це рятувальників і всіх, хто є поруч. Якщо ви намагаєтесь допомогти, повідомте про це самого потерпілого. Підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру і повзіть на них – це збільшить площу опори. Наближайтесь до ополонки тільки повзком, широко розкидаючи при цьому руки. До самого краю ополонки не підповзайте, оскільки лід проломиться і ви також опинитесь у воді. Ремені, шарфи, дошка, жердина, санки або лижі допоможуть витягти людину з води. Кидати пов’язані ремені, шарфи або дошки треба з відстані 3-4 метри від місця розколу. Якщо ви не один, лягайте ланцюжком на кригу, тримаючи один одного за ноги, і таким чином рухайтеся до пролому. Дійте рішуче і швидко – постраждалий швидко мерзне в крижаній воді, мокрий одяг тягне його донизу.
Подавши постраждалому підручний засіб порятунку, витягайте його на лід і відповзайте з небезпечної зони. На березі укрийте його від вітру і якнайшвидше доставте в тепле місце, розітріть, переодягніть в сухий одяг і напоїть чаєм.
Пам’ятайте, дотримання елементарних правил безпечної поведінки допоможе вам зберегти своє життя і життя людей, які знаходяться поруч з вами.
 
Начальник відділу
цивільного захисту райдержадміністрації В. Гладун
 

ОБЕРЕЖНО БУРУЛЬКИ

altНа даний час на території району спостерігається погода з нестійким температурним режимом, а саме: протягом світлої частини дня переважають плюсові температури, а вночі – мінусові.
Це призводить до танення снігу та утворення льодових бурульок.
Згідно з повідомленнями головного управління охорони здоров’я облдержадміністрації щороку в області реєструється сумна статистика травмувань громадян від падіння бурульок. Протягом небезпечного сезону медики надають допомогу багатьом громадянам, які зазнали травм внаслідок цього.
Пропонуємо вжити невідкладних заходів щодо періодичного очищення від снігових бурульок дахів будівель різного призначення, у першу чергу дахів  навчальних, медичних та культових споруд, огородити місця можливого падання бурульок.
Попереджаємо власників (балансоутримувачів) будівель про їх особисту відповідальність за безпечне утримання таких об’єктів.
Рекомендуємо дотримуватися правил безпечної поведінки поблизу будівель, де є загроза падіння з дахів снігу та льодових бурульок.
 
Начальник відділу цивільного захисту
райдержадміністрації В.Гладун
 
 

Обережно чадний газ!

altУ зв’язку з пониженням температурного режиму та інтенсивним використанням газових приладів в побуті виникають нещасні випадки отруєння людей чадним газом.Статистика дуже сумна – гинуть дорослі, гинуть діти.

Як правило причиною таких випадків є самовільне встановлення опалювальних приладів, захаращення вентиляційних каналів, димоходів, недотримання вимог безпечної експлуатації газового обладнання.

Чадний газ — безколірний газ без запаху.

Чадний газ, складається в основному з окису вуглецю, який утворюється в результаті неповного згорання різних видів палива: вугілля, дров, нафти, природного газу.

До отруєння може привести неправильне користування пічками, якщо не щільно закрити дверцята і забути витягнути заслінку труби, якщо піч несправна.

Велика небезпека отруєння окисом вуглецю виникає в гаражних приміщеннях, коли не дотримуються правил безпеки. Як показують спостереження, велику кількість чадного газу може створити робота автомобільного двигуна в одномісному гаражі, при закритих дверях.

До накопичення чадного газу в приміщенні та отруєння ним може призвести неправильне користування газовими приладами та користування несправними газовими приладами. 

Оскільки окис вуглецю немає запаху і не подразнює верхні дихальні шляхи, людина не відчуває його при диханні, і тому отруєння наступає непомітно.
Головна небезпека полягає в тому, що чадний газ через легені швидко проникає в клітини крові, заміняє кисень, що міститься в еритроцитах.

Внаслідок цього в організмі виникає кисневе голодування (гіпоксія).

Перші його ознаки отруєння чадним газом можуть служити сигналом до небезпеки. Насамперед відчувається головний біль, інколи шум у вухах, нудота. Якщо дія окису вуглецю продовжується, то розвивається загальна слабість, сухий кашель, блювання, свідомість ще зберігається. Інколи спостерігається збудження, яке супроводжується слуховими і зоровими галюцинаціями. В подальшому людина втрачає свідомість, її шкіра червоніє, а зіниці розширюються. Дихання спочатку шумне і прискорене, потім стає поверхневим і сповільнюється.

Перша допомога при отруєнні чадним газом

При отруєнні чадним газом, потерпілого необхідно винести на свіже повітря, покласти під голову подушку, розстебнути  комір і пояс.

Найкращий засіб при цьому отруєнні – довготривале вдихання кисню.
Якщо є можливість, потрібно принести з аптечки кисневу подушку. На голову і груди кладуть холодний компрес і змочений холодною водою шматок тканини, рушника, носової хустинки. Якщо потерпілий при свідомості, його потрібно напоїти міцним чаєм, чи кавою. Ні в якому випадку не можна давати алкоголю. При втраченій свідомості, дають нюхати змочену нашатирним спиртом вату, але обережно, щоб не завдати опіків. Якщо потерпілий не дихає, або дихання швидко погіршується, потрібно зразу приступати до проведення штучного дихання за методом “рот в рот”, або “рот в ніс”.

Після надання першої допомоги потерпілого необхідно швидко відправити у лікарню.

Пам’ятайте:Найменше порушення правил безпечного користування газовими приладами може стати причиною удушення, отруєння чадним газом, пожежі або вибуху, призвести до значних матеріальних збитків і смертельних наслідків.

Будьте завжди уважні при користуванні газовими приладами – у цьому запорука безпеки!

                                                Відділ  цивільного захисту           

 
 
 
Сектор цивільного захисту Пустомитівської районної державної адміністрації

 

Інформація Департаменту з питань цивільного захисту Львівської обласної державної адміністрації

 

Оголошення!

altШАНОВНІ МЕШКАНЦІ РАЙОНУ!
На виконання розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від 10 жовтня 2018 року №1053/0/5-18  «Щодо проведення комплексної перевірки технічного стану системи централізованого оповіщення цивільного захисту області» та з метою перевірки рівня готовності до дій за призначенням районної системи централізованого оповіщення цивільного захисту, 17 жовтня 2018 року протягом п’яти хвилин у період з 14:40 до 15:00 год. буде проводитись централізоване включення електросирен.
У зв’язку з тим, що мета увімкнення технічних засобів оповіщення навчальна, практичні заходи відпрацьовуватися не будуть.
Просимо Вас зберігати спокій та діяти згідно вказівок.
Відділ цивільного захисту

 

Щодо графіку проведення комплексної перевірки системи централізованого оповіщення

Відповідно до розпорядження голови облдержадміністрації від 16 травня  2018 року буде проводитись комплексна перевірка технічного стану територіальної  системи централізованого оповіщення ЦЗ у містах і районах області (із включенням електросирен).  На час комплексної перевірки встановлюється наступний графік включення апаратури оповіщення з ПУ облдержадміністрації:
– перевірка системи централізованого оповіщення керівного складу ЦЗ на телефони мобільного зв’язку (без запуску СЦВ) – о 07:30 год.;
– перевірка системи централізованого оповіщення керівного складу ЦЗ на стаціонарні телефони (запуск СЦВ) – о 10:00 год.;
– комплексна перевірка територіальної системи оповіщення (видача команд по апаратурі без доведення до абонентів сигналів ЦЗ) – у період з 12:20 год. до 12:50 год.;
– перевірка системи централізованого оповіщення населення з включенням РТВ міст та районів області з передачею відповідного повідомлення через радіотрансляційні мережі (із включенням електросирен) – у період з 14:45 год. до 14:55 год.

 

ДЕПАРТАМЕНТ З ПИТАНЬ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ
ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ
Останніми днями у зв’язку із підвищенням температурних показників почастішали випадки спалювання населенням сухої рослинності на відкритих територіях, які можуть перерости у масштабні пожежі.
Впродовж останнього тижня з 10 до 15 квітня рятувальники 105 разів виїжджали на ліквідацію пожеж сухої трави та чагарнику, а також на гасіння торфу.
Загальна площа пожеж на відкритій території становила понад 85 га. Найбільше небезпечних випадків зафіксовано у Яворівському, Пустомитівському, Кам’янка-Бузькому та Сколівському районах, а також у місті Львові. 
Необдумане випалювання сухої рослинності призводить до загибелі всього живого і може спричинити лісову пожежу, яка здатна за лічені хвилини знищити не один гектар лісу. Такі пожежі швидко поширюються, особливо у вітряні дні.
Пожежі в екосистемах шкодять довкіллю, тваринному та рослинному світу, а дим небезпечний для здоров’я людини.
Нагадуємо, що за самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків особи, винні у підпалі, несуть адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від 170 гривень до 1190 гривень.
Зазначимо, що Мінприроди пропонує збільшити у кілька десятків разів штрафи за самовільне випалювання рослинності.
Зокрема,  пропонуються штрафи за самовільне випалювання рослинності або її залишків у розмірі від 3060 до 6120 гривень.
За ці ж дії, тільки в межах території та об’єктів природно-заповідного фонду, у зоні відчуження, розмір штрафів може досягати понад 12 тисяч гривень, а для юридичних і посадових осіб понад 20 тисяч гривень.
Департамент з питань цивільного захисту закликає суворо дотримуватися правил пожежної безпеки, не випалювати суху траву та сміття на присадибних ділянках, не розводити відкритий вогонь поруч із господарськими будівлями,    а також не залишати недопалки та сірники на сухій трав’янистій підстилці.
 
Начальник управління                                             М.М. Сень

 

 

Щодо перевірки стану пожежної та техногенної безпеки об`єктів з масовим перебуванням людей

НАКАЗ керівника територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Львівської області від 28 березня 2018 року №8

 

Із настанням спекотної погоди у лісах активізувались змії

altВідділ цивільного захисту Пустомитівської районної державної адміністрації закликає мешканців району дотримуватися правил поведінки під час прогулянок в лісі. Із настанням спекотної погоди у лісах активізувались змії. Відтак до медичних закладів області з укусами змій вже потрапило 8 потерпілих. Зверніть увагу:змія кусає, захищаючись. Обирайте надійне взуття, вдягайте штани і заправляйте їх в черевики так, щоб утворився напуск. Якщо змія буде кусати, то вона прокусить тільки тканину штанів, а не шкіру.
   Якщо все ж укусила змія, перш за все слід визначити, отруйна вона чи ні. Неотруйна змія залишає сліди від зубів у вигляді двох серпоподібних смуг. Якщо ж укусила отруйна змія, то між серпоподібними смугами є дві ранки (сліди від її двох отруйних зубів), з яких переважно витікає кров.
   При укусі змії зазвичай симптоми отруєння та інтоксикації проявляються через 5-10 хвилин. Якщо протягом 20 хвилин не настало загального погіршення самопочуття, не підвищилася температура, не опухла уражена кінцівка, то можна зробити висновок про те, що змія  неотруйна.
    Перша допомога після укусу змії: перш за все, спробувати відсмоктати з рани отруту, постійно її випльовуючи. Не можна цього робити тим, у кого є поранення слизової оболонки губ або порожнини рота. Рану необхідно обробити 5% спиртовим розчином йоду, одеколоном або спиртом.
  Відсмоктавши отруту необхідно обмежити рухомість потерпілого. Якщо змія укусила в ногу, зафіксувати її до другої ноги та, підклавши що-небудь під ноги, злегка підняти їх. При укусі в руку необхідно зафіксувати її в зігнутому положенні. При сильному болі можна прийняти 1-2 таблетки знеболювального.   Щоб прискорити виведення отрути треба давати потерпілому пити більше чаю і лужної мінеральної води.
  Найбільш ефективний засіб проти зміїної отрути – полівалентна сироватка, введена не пізніше, ніж через 30 хвилин після укусу, тому потерпілого потрібно якнайшвидше доправити до найближчого медичного закладу.

 

    Категорично заборонено: накладати джгут на кінцівку вище місця укусу. Це сприяє розвитку некрозу тканин, накопиченню продуктів розпаду в кінцівці та різкому погіршенню стану хворого після зняття джгута. Припікати місце укусу вогнем або хімічними речовинами. Розрізати рану на місці укусу. Приймати алкоголь.
 
ЗАБОРОНА СПАЛЮВАННЯ СУХОЇ ТРАВИ
altЗ настанням перших теплих днів люди починають господарювати на городах, подвір’ях, прилеглих територіях. І нажаль, часто таке прибирання завершується спалюванням залишків листя, сухої трави, і часто – навіть різного сміття. В такому випадку добрі наміри при наведенні чистоти і порядку можуть мати згубні наслідки для довкілля і здоров’я людей.
Нагадуємо про небезпеку для здоров’я людей, яку завдає вдихання диму від спалюваного листя,соломи та рослинності, і особливо – відходів. Медики попереджають про можливі захворювання дихальних шляхів, алергічні реакції чи навіть більш серйозні захворювання. Адже навесні та влітку листя дерев не тільки очищає повітря та збагачує його киснем, а й накопичує з повітря пил та інші шкідливі речовини, які викидаються автотранспортом і підприємствами. Коли підпалити листя,соломи та інших відходів, всі забруднюючі речовини знову викидаються в атмосферу у вигляді продуктів згорання, при цьому їх шкідлива дія значно підсилюється. У димі опалого листя,соломи та інших відходах містяться оксиди азоту, вуглецю, чадний газ, а також сполуки важких металів. У тліючих без доступу повітря рослинах утворюється бензопірен – речовина, здатна викликати ракові захворювання.
 Чому не можна випалювати траву і до чого це призводить:
В дикій природі усе передбачено так, щоб трава, кущі росли після зими самі, без пожеж. У нашому кліматі трава перегниває за зиму і не є перешкодою для молодої порості, а з часом перегнивають і гілки. Окрім цього, гілки в траві – прекрасне місце для гніздових птахів.
Ефект швидшого росту трави в результаті випалювання є ілюзоричним. Суха трава просто приховує спочатку молоді зелені пагони, і невипалені ділянки здаються сірими. Тоді як на почорнілих випалених ділянках зелена трава добре помітна.
Крім того, спалювання рослинності не тільки завдає шкоди довкіллю та здоров’ю людей, а й може перерости у неконтрольоване горіння, загрожувати знищенню будівель та споруд житлового сектору.
Дбаючи про чистоту обійсть, господарств, населених пунктів, не нашкодьте довкіллю та своєму здоров’ю!
На місці підпалу нормальне життя рослин і комах відновлюється лише через 5-6 років, а часто не відновлюється НІКОЛИ.
Державна служба з НС попереджає громадян, що заборонено спалювання сухої рослинності, стерні та, тим більше, будь-якого сміття. За такі порушення передбачена адміністративна відповідальність.
За спалювання відходів, в тому числі побутового сміття, передбачена відповідальність за Статтею 82 Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно якої «Порушення правил складування, зберігання, розміщення, транспортування, утилізації, ліквідації та використання відходів тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів (340-1360грн.) доходів громадян і на посадових осіб, громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-1700грн.).
Відповідно до Ст.77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, випалювання сухої природної рослинності або її залишків без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу тягне за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170-340грн.) і на посадових осіб – від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-1190грн.).
Звертаємось до громадян з проханням дотримуватись правил пожежної безпеки в умовах природного довкілля, не спалювати суху траву та залишки рослинності, не провокувати таким чином виникнення пожеж, котрі можуть завдати чимало шкоди людям та довкіллю.

 

 

ШТОРМОВЕ  ПОПЕРЕДЖЕННЯ ПРО РІЗКУ ЗМІНУ ПОГОДНИХ УМОВ

    РЗП № 02  
За даними Львівського регіонального центру з гідрометеорології, 17 – 19 березня на Львівщині у зв’язку з впливом південно-західних циклонів та надходженням арктичної повітряної маси з північного сходу очікується різка зміна погоди: 
17 – 18 березня сильні опади (мокрий сніг з переходом в сніг). Вітер північно-східний 9 – 14 м/с, пориви 15 – 22 м/с, хуртовини. Подекуди налипання мокрого снігу. На дорогах ожеледиця, снігові замети.
Відновлення снігового покриву (приріст снігового покриву 20 – 35 см ).
19 березня поступове припинення опадів.
Температура повітря:
17 березня впродовж доби 3 – 8° морозу,
18 березня вночі 11 – 16° морозу, вдень 6 – 11° морозу,
19 березня вночі 13 – 18° морозу, вдень 2 – 7° морозу.
Такі складні погодні умови можуть призвести до порушення та припинення руху транспорту на окремих ділянках доріг та вулиць (рівень загрози 2 – жовтий, місцями рівень загрози 3 – червоний). Також це ускладнить роботу енергетичної, будівельної галузей та комунального господарства.

 

 

 ПОВІНЬ, ПАВОДОК
Шановні краяни фактори небезпеки повеней та паводків можуть  викликати  негативні  явища,  а  саме:  підтоплення  будівель,  вулиць,  присадибних  ділянок в  понижених  місцях  та  інше. 
З метою своєчасного вжиття заходів щодо захисту населених пунктів району, господарських об’єктів, сільськогосподарських угідь від шкідливої дії вод внаслідок проходження повені та дощових паводків рекомендуємо:
-організувати проведення розчистки русел річок, потічків та водовідвідних каналів від твердих побутових відходів (сміття), залишків дерев та кущів у межах населених пунктів;
-вести постійний суворий контроль за дотриманням режиму господарювання на водозборах річок;
-не допускати захаращеності кюветів, підмостових отворів, водовипускних труб побутовим сміттям, виробничими відходами в населених пунктах та за їх межами, потрапляння залишків деревини та чагарнику після лісорозробок на схилах водозборів у русла річок.
Без дотримання належного режиму господарювання на водозборах річок виконання протипаводкових заходів не дасть очікуваних результатів. 
Внаслідок повені, паводку починається просідання будинків та землі, виникають зсуви та обвали.
Дії в зоні раптового затоплення під час повені, паводка:
• Зберігайте спокій, уникайте паніки. 
• Швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти та інші необхідні речі. 
• Надайте допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку, вони підлягають евакуації в першу чергу. 
• По можливості негайно залишіть зону затоплення. 
• Перед виходом з будинку вимкніть електро- та газопостачання, загасіть вогонь у грубах. Зачиніть вікна та двері, якщо є час – закрийте вікна та двері першого поверху дошками (щитами). 
• Відчиніть хлів – дайте худобі можливість рятуватися. 
• Підніміться на верхні поверхи. Якщо будинок одноповерховий – займіть горішні приміщення. 
• До прибуття допомоги залишайтесь на верхніх поверхах, дахах, деревах чи інших підвищеннях, сигналізуйте рятівникам, щоб вони мали змогу швидко вас знайти. 
• Перевірте чи немає поблизу постраждалих, надайте їм, по можливості, допомогу. 
• Потрапивши у воду, зніміть з себе важкий одяг і взуття, відшукайте поблизу предмети, якими можна скористатися до одержання допомоги. 
 

Про похолодання на Львівщині впродовж 24 – 27 лютого 2018 року

За інформацією Львівського регіонального центру з гідрометеорології у зв’язку з надходженням холодної арктичної повітряної маси на Львівщині 24 – 27 лютого очікується зниження температури повітря:

24 лютого вночі 10 – 150, місцями 18 – 200 морозу; вдень 5 – 100 морозу.
25 лютого вночі 13 – 180, місцями 21 – 230 морозу; вдень 8 – 130 морозу.
26 лютого вночі 16 – 210, місцями 24 – 270 морозу; вдень 10 – 150 морозу.
27 лютого вночі 14 – 190, місцями 22 – 250 морозу; вдень 8 – 130 морозу.
Шановні односельці та жителі району, під час ускладнення погодних умов в зимовий період слід бути надзвичайно обачними, бо зимові прояви стихійних сил природи нерідко виявляються у снігових заметах внаслідок снігопадів та хуртовин, чи особливо з наступним різким похолоданням (сильний мороз) або потеплінням (швидке танення снігу або ожеледь). 
Правила поведінки в зимовий період при різкому похолоданні (сильний мороз)
При сильних морозах може виникнути гіпотермія – виражене зниження внутрішньої температури тіла. Лікарі радять у морозні дні залишатися вдома. А тим, хто все-таки має працювати, треба запам’ятати основні правила поведінки в сильний мороз, інакше можна отримати обмороження та переохолодження:
– одягайтеся багатошарово. Тобто одягніть на себе кілька тонших речей замість однієї теплої. Це попередить спітніння, яке на морозі небезпечне. Якщо стане жарко завжди можна зняти одну з кофт. Одяг має бути цілком вільним;
– захищайте відкриті ділянки шкіри. Не забувайте одягати рукавички, а ніс та вуха захищати шапкою, шарфом, піднятим коміром;
– візьміть запасний одяг, якщо плануєте провести цілий день на морозі. Іноді достатньо змінити мокрий одяг на сухий, щоб уникнути переохолодження;
– не виходьте на мороз голодним. Обов’язково добре поїжте, краще щось висококалорійне. Замерзли – також з’їжте що-небудь;
– заходьте кожні півгодини-годину у тепле приміщення, якщо ви проводите цілий день на вулиці;
– по можливості візьміть із собою термос із гарячою кавою, чаєм чи супом;
– рухайтесь, аби посилити кровообіг у замерзаючих судинах. Можна пострибати з ноги на ногу – тільки не дуже енергійно, це може зашкодити замерзлим тканинам;
– не перевтомлюйтесь, бо втомлена людина швидше піддається переохолодженню. Не варто рухатись дуже активно, тому що енергія використовується дуже швидко, а сили треба поновлювати.
Пам′ятайте:
– кращими для льоду є взуття з підошвами із мікропористої та іншої м′якої основи, на низькій ході та без великих каблуків;
– людям похилого віку краще «в слизькі дні» взагалі не виходити з будинку (літні люди отримують дві третини травм саме при падінні);
– прогулянки вагітних жінок в ожеледицю без супроводження є небезпечними для здоров’я;
– ходіть не поспішаючи, ноги злегка розслабте в колінах, ступайте на всю підошву, не тримайте руки у кишенях;
– обходьте металеві кришки люків;
– не прогулюйтеся по самому краю проїжджої частини дороги;
– коли ви рухаєтеся по тротуару, то не поспішайте, не біжіть, бо можете посковзнутися і впасти;
– ніколи не ковзайтеся, щоб не збити інших людей, які рухаються поруч, а ще тому, щоб ненароком не виїхати на проїжджу частину, бо це небезпечно;
– не ходіть дуже близько біля краю тротуару, щоб вас не зачепила машина, яка випадково втратила керування;
– при переході дороги будьте особливо пильні. Переходьте її лише на переході й уважно придивляйтеся, щоб не було поблизу машин, або тільки тоді, як транспортні засоби вже зупинилися;
– ніколи не перебігайте дорогу навіть коли немає транспорту, бо по слизькій дорозі бігти небезпечно;
– обходьте транспортні засоби дуже уважно, коли обмежена або недостатня видимість. Спочатку переконайтеся, що машин нема, а тоді обходьте;
– зимова дорога криє в собі небезпеку, тому зосередьте на ній всю увагу;
– не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та в ожеледецю (в цей період значно збільшується гальмовий шлях машини, і падіння перед автомобілем, що рухається, призводить, як мінімум до каліцтв);
– дуже небезпечні прогулянки в ожеледицю в нетверезому стані, травми при цьому найчастіше важкі, всупереч переконанню, що людина напідпитку падає завжди вдало. При сп’янінні люди не так чутливі до болю і за наявності травми не звертаються своєчасно до лікаря, що спричиняє згодом ускладнення;
– не торкайтеся в мороз металу голими руками, бо він дуже добре проводить тепло, а отже, миттєво забирає його у вас, і у місці зіткнення може виникнути обмороження. Те саме стосується і бензину, бо ця рідина дуже швидко обморожує шкіру при зіткненні, а отже під час роботи з подібними матеріалами на морозі неодмінно використовуйте водонепроникні рукавички;
– не вживайте алкогольні напої, тому що алкоголь розширює судини на поверхні тіла, а це заважає судинам оберігати від тепловтрат внутрішні органи, що призводить до переохолодження. Крім того, алкоголь просто послаблює ваш власний контроль за ситуацією, що заважатиме вберегтися від ушкоджень.
Також дотримуйтесь правил протипожежної безпеки і тому з настанням холодів при обігріві помешкання слід пам’ятати:
– перевіряйте тягу в пічних димоходах ;- не залишайте включеними в електромережу побутові та електронагрівальні прилади;
– завжди перевіряйте, чи вимкнули ви газові або електричні плити після приготування їжі та завжди користуйтеся тільки справною поб. технікою та електропроводкою;
– ні за яких обставин не залишайте дітей самих вдома без нагляду дорослих.
 

 

ОБЕРЕЖНО БУРУЛЬКИ

На даний час на території району спостерігається погода з нестійким температурним режимом, а саме: протягом світлої частини дня переважають плюсові температури, а вночі – мінусові.
Це призводить до танення снігу та утворення льодових бурульок.
У період з 4 по 20 лютого 2018 року на території Львівської області через падіння льодових бурульок травмовано 16 осіб, у тому числі 2 дитини. 
Пропонуємо вжити невідкладних заходів щодо періодичного очищення від снігових бурульок дахів будівель різного призначення, у першу чергу дахів  навчальних, медичних та культових споруд, огородити місця можливого падання бурульок.
Попереджаємо власників (балансоутримувачів) будівель про їх особисту відповідальність за безпечне утримання таких об’єктів.
Рекомендуємо дотримуватися правил безпечної поведінки поблизу будівель, де є загроза падіння з дахів снігу та льодових бурульок.

 

 

На виконання розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від 29 грудня 2016 року №1094/0/5-16” Про затвердження Плану основних заходів цивільного захисту Львівської області на 2017 рік” за участю голови обласної державної адміністрації Синютки О.М., 13 лютого 2018 року у с.Плав’є Сколівського району Львівської області на території ДП”Плай” проходив збір керівного складу цивільного захисту області з підведення підсумків роботи у 2017 році та визначення основних завдань на 2018 рік. На зборі були присутні голова Пустомитівської державної адміністрації Хрунь І.С. та начальник відділу цивільного захисту Пустомитівської РДА Гладун В.І.

Метою проведення навчально-методичного збору керівного складу області було:
– підбиття підсумків роботи у сфері цивільного захисту у 2017 році та визначення основних завдань на 2018 рік;
– підвищення рівня готовності та взаємодії органів управління і сил цивільного захисту до реагування у разі виникнення надзвичайних ситуацій та надзвичайних подій;
– показати порядок дій органів управління та сил цивільного захисту в організації і виконанні невідкладних першочергових заходів з рятування людей при виникненні надзвичайних ситуацій і надзвичайних подій в гірській місцевості.
 
КОРОТКА ХАРАКТЕРИСТИКА ПУСТОМИТІВСЬКОГО РАЙОНУ
Пустомитівський район був сформований в жовтні 1965 року.
У геологічному відношенні Пустомитівщина займає південну частину Львівської /Галицько-Волинської/ западини, яка в свою чергу належить до Східно-Європейської платформи і заповнена потужною (5-7км.) товщею осадових порід. Клімат помірний, перехідний від морського до континентального. Протягом року переважає помірне морське повітря з Атлантики. Воно приносить взимку відлиги, хмарність, снігопади, а влітку-прохолоду, рясні дощі, сильний вітер.
Середня температура січня складає-4.40С, літня-+18 С. Середньорічна кількість опадів становить 675-711мм. Висота снігового покриву складає 18-25 см. Річки північно-східної частини належать до басейну Західного Бугу, західної-до Дністра на багатьох річках знаходяться ставки, а на р. Ставчанці функціонує підприємство по риборозведенню.
Виходячи з географічної обстановки визначено:
-можливі місця підтоплень: Ширець, Лани, Ставчани, Містки, Полянка, Жирівка, Ямпіль, Пікуловичі, Кам»янопіль.
-можливі місця затоплень с/угідь: Борщовичі, Пікуловичі, Кугаїв. 
-зсувні процеси: С.Село, Зубра.
-карсти: Пустомити, Щирець, Сокільники, Лапаївка, Оброшино, Зубра, Містки, Малинівка, Соколівка, Піски, Семенівка, Лани, Попреляни, Дмитре, Гуменець. 
Площа Пустомитівського району становить 949,6 км2.(94960 га.), з яких:
населені пункти-16272 га; орної землі-43210 га.; сінокосів-18776 га.; лісних масивів-15728 га.,кущових покрить-807 га.; парки, сквери-68 га.; річки, водоймища-109 га.
Населення району станом на 01.01.2018 р. становить 118300 чоловік, середня густота складає приблизно-85 чол. на 1 км2
Районний центр  м. Пустомити, міського населення проживає – 15000 чол, сільського населення – 111200 чол.
Найбільші населені пункти району: м.Пустомити-9400 чол., смт.Щирець-5600 чол., с. Зимна Вода-11012 чол., с. Давидів-4989 чол., с. Сокільники- 6337 чол., Лапаївка-3084 чол., Оброшино-4235 чол.
На території району знаходиться: 5-ОТГ, та 20-сільських рад.
В склад яких входить 104 населених пункти.
Район розташований неподалік від обласного центру м. Львова-16.5 км по залізниці і 19.5 км по магістралі автомобільного сполучення.
Район граничить:з півночі Яворівським, Кам”янко-Буським районами, та Буським районом; із заходу з Городоцьким районом; із сходу з Золочівським районом; із південного заходу з Миколаївським; із півдня з     Перемишлянським та Жовківським районами.
Район має 5 основних виїздів до магістральних доріг, довжина автомобільних доріг становить 475.5 км, в т.ч. з твердим покриттям-411 км.
По території району проходять 6 залізничних віток, з яких найбільші станції такі, як:  Оброшино, Щирець ІІ, Борщовичі, Глинна-Наварія, Старе Село, Підбірці, Стрийський, Краснянськимй, Ходорівський, Самбірський напрямки. 
На території району розташовано 5- хімічно небезпечних об’єкти: 
ТзОВ Пустомити – м’ясо» –  2,5 т аміаку (класифікований ІІІ ступень хімічної небезпеки);
ПП «Інвест» –  2,8 т аміаку (класифікований ІІІ ступень хімічної небезпеки);
МПП «Плай» – 0,5 т аміаку (проводиться класифікація);
ВНС «Глинна Наварія» – хлор (проводиться класифікація);
ВНС «Бібрка» – хлор (проводиться класифікація).
Об’єкт підвищеної небезпеки: ПП «Оліяр» – 30 т сірчаної кислоти.
 
ДОПОВІДЬ
“ПРО СТАН ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ТА ТЕРИТОРІЇ ПУСТОМИТІВСЬКОГО РАЙОНУ ВІД НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ ТЕХНОГЕННОГО І ПРИРОДНОГО ХАРАКТЕРУ У 2017 РОЦІ”
Протягом 2017 року на території району надзвичайних ситуацій не виникало.
В 2017 році було 32 виїзди на виявлення вибухонебезпечних предметів на яких вилучено та знешкоджено 32-ВНП  саперами 3-го спеціального регіонального центру швидкого реагування ОРС ЦЗ МНС України, протягом 2018р.-3-ВНП.
Виникло 107 пожеж в житловому сектору, в екосистемах-125, на підприємствах 10-екосистем.
На ліквідацію пожеж в екосистемах витрачено 1800л.-диз. пального та 350л.-бензину з районного матеріально-технічного резерву, оштрафовано-14чол.
В 2017 році на території району  внаслідок отруєння чадним газом доставлено в лікувальні заклади з ознаками отруєння:  5- осіб.
На водних об’єктах загинула 3 особи.
Жодна некласифікована чи інша небезпечна подія не залишилися без належного реагування.
На протязі 2017 року проведено 20 засідань комісії ТЕБ і НС.
В районі на обліку знаходяться 17 захисних споруд (2 сховища та 15 протирадіаційних укриттів).
З метою здійснення запобіжних заходів у разі загрози виникнення надзвичайних ситуацій на автодорогах району у зимовий період, виділено з районного місцевого матеріального резерву філії «Пустомитівська ДЕД» дизельне пальне в кількості 400л, бензин-50л., надано допомогу запасними частинами до дорожньої техніки, а саме: 2-акумулятори, 4-шини, 1-радіатор.
В м.Пустомити розташовано 33 вуличних пожежних гідрантів, всі гідранти знаходяться в справному стані. На об’єктах району розташовано 12 пожежних гідрантів. 
На території Пустомитівського району знаходиться всього на обліку – 1150 об’єктів  з них потенційно-небезпечні обєкти – 111, об’єкти потенційної небезпеки– 53,  хімічно-небезпечні обєкти– 5, об’єкти  на території району розподілені по ступеням ризику з них високого ступеня ризику – 360 об’єктів,  інші підконтрольні об’єкти – 355, середнього ступеня ризику – 39 та незначного ступеня ризику – 396 об’єктів.  
В районі розроблена і затвердждена програма забезпечення засобами індивідуального захисту, програма діє до 2020року. Працююча зміна хімічно-небезпечних підприємств району забезпечена засобами індивідуального захисту, населення яке проживає в зоні забруднення ХНО не забезпечено ЗІЗ, 
На території району знаходиться 3 відпочинкові заклади, а саме:
– ТзОВ СОБ «Львівська Швейцарія» с. Давидів Пустомитівського району;
– ЛГ «Бухта Вікінгів» с. Старе Село Пустомитівського району;
– ТзОВ «Карпатський водограй» м. Пустомити вул. Ставкова, 60
 

Перевірка системи оповіщення

На виконання розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від 01 лютого 2018 року №81/0/5-18  «Щодо проведення позачергової перевірки технічного стану системи централізованого оповіщення цивільного захисту області» 7 лютого 2018 року буде проведено перевірку технічного стану системи централізованого оповіщення з практичним короткочасним включенням електросирен.
Особливу увагу буде звернено на:
– наявність, технічну справність, закріплення за відповідальними особами апаратури оповіщення та електросирен;
– виконання регламентних робіт на апаратурі оповіщення та заходів з попередження несанкціонованого запуску систем оповіщення;
– можливість інформування населення про загрозу та виникнення надзвичайних ситуацій місцевою системою оповіщення;
– підготовку чергових змін пункту управління та служб району.
 
Шановні громадяни!
Від початку 2018 року в області обліковано 12 випадків отруєння чадним газом внаслідок чого постраждало 30 осіб, з них 16 дітей. На жаль, зафіксовано один випадок смертельного отруєння.
 Основними причинами утворення чадного газу (СО – продукту неповного згоряння природного газу) можуть бути:
– несправність газових приладів (забрудненість пальників-конфорок плит, розгерметизованість камер згоряння газових котлів);
– порушення щільності кладки, штукатурки (тріщини) газифікованих печей і димоходів;
– недостатність припливного повітря в кухні (для повного згорання 1 м3 природного газу необхідно 10 м3 свіжого повітря);
– недостатність тяги в камерах згорання котлів, створюваної димарями (недостатня висота, засміченість, розташування оголовків димарів у зонах вітрового підпору);
– робота вентиляторів відпливних зонтів над газовими плитами. 
Правилами користування газовим обладнанням суворо забороняється:
– проводити самочинну газифікацію будинку (квартири), перестановку, заміну і ремонт газового обладнання;
– проводити перепланування приміщень, де встановлені газові прилади без узгодження з підприємством газового господарства;
– вносити зміни в конструкцію газових приладів. Змінювати димові і вентиляційні системи. Заклеювати вентиляційні канали, замуровувати “кишені” і люки, призначені для чистки димоходів; 
– відмикати автоматику безпеки і регулювання. Користуватися газом при несправності газових приладів, автоматики, запірної арматури;
– користуватися газом при засміченні димоходів і вентиляційних каналів, відсутності їх щільності, несправності;
– користуватися газовими приладами при перекритих кватирках (фрамугах), жалюзійних решітках, щілинах під дверима ванних кімнат і кухонь, відсутності тяги в димоходах і вентиляційних каналах;
– залишати працюючі газові прилади без нагляду, крім розрахованих на безперервну роботу і обладнаних для цього відповідною автоматикою;
– допускати до користування газовими приладами дітей дошкільного віку,  та осіб, що не контролюють свої дії; 
– прив’язувати до газопроводів мотузки і навантажувати газопроводи;
– користуватись газовими плитами для опалювання приміщень;
– користуватись приміщеннями, де встановлені газові прилади для сну і відпочинку;
– застосовувати відкритий вогонь для виявлення витоків газу. 
Якщо відчутний запах газу в приміщенні, необхідно:
– припинити користуватися газовими приладами;
– перекрити крани до приладів і на приладах;
– відчинити вікно і двері, провітрити приміщення;
– не запалювати вогню, не курити, не вмикати і не вимикати освітлення і електроприлади, не користуватись електродзвінками; 
– викликати аварійну службу газу за телефоном 104.
         Будьте обережні, бережіть своє життя та життя своїх близьких! Дотримуйтеся правил безпеки життєдіяльності! 

 

Щодо недопущення пожеж у побуті через недотримання правил експлуатації пічного і газового опалення

Львівська обласна державна адміністрація нагадує, що порушення правил безпеки при експлуатації в холодну пору року пічного і газового опалення – поширена причина виникнення пожеж у побуті та нещасних випадків, пов’язаних з отруєнням чадним газом.

alt
У зв’язку із перепадами атмосферного тиску під час різкого зниження температури порушується тяга в димових і вентиляційних каналах, що негативно впливає на роботу газового і пічного обладнання. Львівська облдержадміністрації закликає мешканців області неухильно дотримуватися правил безпеки.
У разі використання пічного опалення необхідно дотримуватись таких правил:
– протягом усього опалювального сезону слід очищати димоходи та печі від сажі, щоб не сталось її займання. Очищення від сажі та різноманітного бруду необхідно провадити для опалювальних печей періодичної дії на твердому та рідкому паливі – не рідше одного разу на три місяці;
– усі димові труби та стіни на горищі, через які прокладено димові канали, повинні бути заштукатурені й побілені;
– біля кожної печі перед топковим отвором на горючій підлозі слід прибити металевий лист розміром не менше 0,5 х 0,7 м;
Під час використання пічного опалення не допускається:
– залишати печі, які топляться, без нагляду або доручати нагляд за ними малолітнім дітям;
– користуватися печами, які мають тріщини;
– розміщувати паливо, інші горючі речовини та матеріали безпосередньо перед топкою;
– сушити й складати на печах одяг, дрова, інші легкозаймисті предмети та матеріали;
– застосовувати для розпалювання печей легкозаймисті та горючі рідини;
– використовувати дрова, довжина яких перевищує розміри топки;
– залишати печі, які топляться, із відкритими дверцятами топки;
– зберігати у приміщенні запас палива, який перевищує добову потребу;
– зберігати запальнички та сірники у легкодоступних для дітей місцях. Діти віком від двох років здатні самостійно їх запалити.
 У разі використання для опалення газових приладів:
– у період різких похолодань власники житлових будинків повинні проводити огляд оголовків димоходів та вживати заходи щодо запобігання їх обмерзання та закупорювання димоходів;
– у сильний вітер не рекомендується користуватися газовими опалювальними приладами та колонками, які мають відвід продуктів згоряння в димоходи, оскільки є загроза виникнення зворотної тяги, при цьому продукти згоряння попадають у приміщення;
– не використовувати для обігріву приміщень несертифіковані та саморобні нагрівальні прилади, газові кухонні плити.
 У разі використання побутових електронагрівальних приладів:
– не залишайте без нагляду, у разі виходу з приміщень, увімкнені в електромережу нагрівальні прилади;
– намагайтеся уникати перевантаження електричних мереж, не вмикайте одночасно кілька побутових електроприладів великої потужності;
– не застосовуйте саморобні некалібровані плавкі вставки в запобіжники електричного струму.
Львівська обласна державна адміністрація нагадує, що порушення правил безпеки при експлуатації в холодну пору року пічного і газового опалення – поширена причина виникнення пожеж у побуті та нещасних випадків, пов’язаних з отруєнням чадним газом.
З настанням зимового періоду та зниженням температури повітря, часу, коли розпочнеться інтенсивне використання усіх можливих обігрівальних приладів, збільшуються ризики, пов’язані з виникненням пожеж, які призводять до матеріальних збитків, травмувань або загибелі людей через необережне поводження з вогнем, порушень правил експлуатації опалювальних печей, неправильного використання електрообігрівальних приладів. Трагічні випадки частіше виникають там, де діти залишаються в дома одні, без нагляду дорослих в закритих квартирах, будинках, де топляться печі або ввімкнені в електромережу електропобутові прилади.
У зв’язку з цим, Львівська обласна державна адміністрація нагадує мешканцям області про дотримання Правил пожежної безпеки під час користування обігрівальними приладами:
• не використовуйте саморобні електронагрівачі; 
• не залишайте без нагляду увімкненими електронагрівальні прилади, вимикайте їх перед виходом з приміщення; 
• дотримуйтесь правил експлуатації газового обладнання; 
• не залишайте без нагляду розпалені газові плити та газові обігрівальні прилади;
• не вмикайте електричні прилади, які іскрять та перегріваються;
• не залишайте дітей без нагляду дорослих;
• перед увімкненням обігрівального пристрою переконайтесь, що він не має механічних ушкоджень;
• не вмикайте одночасно декілька електроприладів, електромережа може не витримати перевантаження;
• не накривайте радіатор електроприладу та не використовуйте обігрівач для сушки одягу.
Під час експлуатації пічного опалення забороняється:
• залишати печі без догляду або доручати нагляд за ними малолітнім дітям; 
• користуватися печами, які мають тріщини; 
• розміщати паливо та інші горючі речовини і матеріали безпосередньо перед топковим отвором; 
• сушити й складати на печах одяг, дрова, інші горючі предмети та матеріали; 
• застосовувати для розпалювання легкозаймисті та горючі рідини
При виникненні пожежі необхідно негайно повідомити за тел.: «101».
Знання елементарних правил пожежної безпеки допоможе уникнути загорання, а знання першочергових дій у разі пожежі – допоможе зберегти життя!

 

Рекомендації щодо занурення у крижану воду на Водохреща

 alt 
19 січня святкується одне із дванадцяти найбільших свят – Хрещення Господнє або Богоявлення. За традицією, вранці, після урочистої церковної служби, люди збирались на річці коло “йордані” і священики освячували воду, а потім нею окроплювали всіх присутніх. Також, на річці заздалегідь робилася ополонка для купання (часто у вигляді хреста). Вважалося, що той, хто у цей день занурився в освячену воду, очищався від “усякої скверни”.
Під час перебування поблизу водних об’єктів та безпосередньо занурення потрібно бути вкрай обережними та дотримуватися правил безпечної поведінки на льоду.
Основні рекомендації для тих, хто планує занурюватися: бажано мати досвід занурень в холодну воду, а якщо у вас хворе серце – краще взагалі відмовитися від купання.
Також рекомендується не заходити у воду в нетверезому стані. Перед тим, як вийти на кригу, переконайтесь, що вона достатньо міцна. Безпечним для однієї людини вважається лід товщиною понад 7 см, а для групи людей товщина криги має сягати щонайменше 15 см. Крім того, під час святкування не залишайте поблизу водойм без нагляду дітей.
Перебування в крижаній воді у незагартованих людей може призвести до загального переохолодження організму. За перших ознак переохолодження – тремтінні, посинінні шкіряних покривів, губ, болі у пальцях рук і ніг – людині слід негайно надати допомогу. При легкому переохолодженні постраждалого достатньо тепло одягти, напоїти гарячим чаєм та змусити виконувати інтенсивні фізичні вправи. У разі середнього і важкого переохолодження – розтерти вовняною тканиною, зробити масаж усього тіла і тепло вдягнути. Зігрівання має бути поступовим, щоб не було різкого перепаду температур.

 

Щодо погіршення погодних умов

За інформацією Львівського регіонального центру з гідрометеорології 22 грудня та в подальшому на території області місцями пориви західного вітру 15 – 20 м/с. На дорогах ожеледиця, часом мокрий сніг та сніг.
З метою запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, пов`язаних із ускладненням погодних умов, мінімізації їх негативних наслідків та оперативного реагування на них пропоную: 
Місцевим органам влади та службам цивільного захисту розглянути питання щодо:
– забезпечення готовності сил цивільного захисту до реагування у разі можливого ускладнення ситуації;
– організації очистки автодоріг для відновлення їх пропускної спроможності та безперешкодного руху транспорту;
– організації, у разі необхідності, обмеження руху та об’їзду аварійних ділянок автодоріг;
– уточнення першочергових заходів з протидії загрозам ускладнення погодних умов та організації взаємодії місцевих органів влади і органів місцевого самоврядування щодо спільних дій з ліквідації можливих наслідків негоди.
При ускладнені обстановки, загрозі виникнення чи при виникненні НС організувати чергування штабів (оперативних груп), залучення необхідних підпорядкованих сил і засобів та оперативно інформувати оперативно чергову службу райдержадміністрації (тел. 2999-269) та оперативно чергову службу РВ ГУ ДСНС України у Львівській області (тел. 101). 
Шановні мешканці району будьте обережні при погіршенні погодніх умов. 

 

Проведення тренування з органами управління та силами цивільного захисту

altНа виконання розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від 29 грудня 2016 року № 1094/0/5-16 „Про затвердження Плану основних заходів цивільного захисту Львівської області на 2017 рік” з 8:00 год. до 13:00 год. 8 листопада 2017 року під керівництвом першого заступника голови обласної державної адміністрації відбудеться тренування з органами управління та силами цивільного захисту територіальної підсистеми ЄДСЦЗ Львівської області за темою: “Координація дій органів управління та сил цивільного захисту територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Львівської області при виконанні завдань в складних умовах осінньо-зимового періоду”

 

Підвищення рівня безпеки дорожнього руху та зменшення кількості дорожньо-транспортних пригод у 2018 році

Відповідно до статистичних даних Головного управління Національної поліції у Львівській області та Управління патрульної поліції у м. Львові протягом 2015 – 2017 років спостерігається збільшення дорожньо-транспортних пригод на автодорогах області.
У 2015 році на автомобільних дорогах області було скоєно 9304 дорожньо-транспортні пригоди (далі – ДТП), в яких травмовано 2920 осіб і загинуло 334 особи. 
У 2016 році на автомобільних дорогах області було скоєно 11434 ДТП, що на 2039 (+22,9 %) ДТП більше ніж за попередній період, в яких травмовано 3298 осіб – більше на 1207 осіб (+12,9 %) і загинуло 375 осіб – більше на 41 особу (+12,3%).
Протягом 10 місяців 2017 року зареєстровано 8593 ДТП, що на 1562 (+22,2 %)  більше ніж за аналогічний період минулого року, в яких травмовано 2766 осіб – більше на 761 особу (+37,9%)і загинуло 255 осіб – більше на 33 особи (+14,87 %).
За 10 місяців 2017 року на автодорогах Пустомитівського району відбулося 1432 дорожньо-транспортні пригоди, з них у 402 випадках відбулося травмування людей.
У 13-ти випадках ДТП загинуло 13 осіб.
Основними причинами скоєння дорожньо-транспортних пригод є порушення швидкісних режимів руху, керування транспортними засобами в нетверезому стані, порушення правил пішоходами, норм проїзду перехресть. 
Заходи запобігання ДТП: 
– необхідно бути дуже уважними та дбати про технічний стан своєї машини;
– слід завжди пам’ятати про паси безпеки, оскільки у випадку аварії вони можуть врятувати життя людині;
– не вживати алкоголю, який негативно впливає на нервову систему водія; 
– при відчутті сонливості потрібно з’їхати з дороги й подрімати або, якщо є можливість, – помінятись з іншим водієм;
– якщо дорога мокра, вкрита болотом, піском чи гравієм, то сила зчеплення шин з дорогою значно зменшується. Зменшивши швидкість руху – зменшуєте ризик заносу при гальмуванні. Рухаючись у зимовий час засніженими або вкритими льодом дорогами, слід користуватися зимовими шинами, які мають значно глибші протектори й забезпечують краще зчеплення з полотном дороги.
Отже, кожному учаснику дорожнього руху варто пам’ятати, що особиста дисциплінованість, повага до інших учасників руху та неухильне дотримання правил дорожнього руху, є запорукою збереження власного здоров’я та попередження ймовірних неприємних наслідків.

 

Шановні мешканці району!

В результаті погіршення погодних умов на території Львівської області почастішали випадки відключення електроенергії населених пунктів, окремих житлових будинків, підприємств, установ, організацій,  а також проводяться планові відключення електроенергії ПрАТ «Львівобленерго», відповідно почастішали випадки звернень громадян на «Гарячу лінію області» про безпідставні відключення електроенергії.
Інформацію про планові вимкнення Ви можете дізнатись на веб-сайті Товариства www.loe.lviv.ua у розділі «Про нас»/«Планові відключення», а також на вказаному веб-сайті діє розділ – «Чому немає світла» де можна в режимі реального часу дізнатись про причини тимчасової відсутності електроенергії в помешканні та орієнтовний час відновлення електропостачання.
Крім того, при виникненні будь-яких запитань пов’язаних з електропостачанням, просимо цілодобово звертатись в кол-центр Товариства за безкоштовним номером телефону: 0800501568. 
Звертаємо Вашу увагу, що згідно з вимогами Правил улаштування електроустановок для споживачів електричної енергії ІІІ категорії з надійності, до яких відноситься і населення, перерви в електропостачанні не повинні перевищувати однієї доби.
 
 alt 
 
 
 

Увага! Попередження про туман по Україні

altЗа даними синоптиків Львівського обласного центру з гідрометеорології України по території області, до кінця жовтня вночі та вранці в Україні зберігатиметься туман, видимість на дорогах становитиме 200-500 метрів.
Шановні громадяни! Будьте обережні, особливо під час перебування на вулиці.
Водіям транспортних засобів рекомендується зберігати підвищену уважність та обережність на дорогах.
При густому тумані спеціалісти радять з’їхати на узбіччя (в дозволеному для цьому місці), залишити ввімкненою «аварійку» й чекати поки видимість не покращиться.
Небезпечно пересуватися під час туману «за кимось». Існує небезпека зіткнення при різкому гальмуванні.
«Будьте пильними і уважними на дорогах, не нехтуйте Правилами дорожнього руху!», – закликають правоохоронці.

 

ОГОЛОШЕННЯ

altНа виконання розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від 10 жовтня 2017 року №942/0/5-17  «Щодо проведення комплексної перевірки технічного стану системи централізованого оповіщення цивільного захисту області» та з метою перевірки рівня готовності до дій за призначенням районної системи централізованого оповіщення цивільного захисту, 18 жовтня 2017 року протягом п’яти хвилин у період 3 14:40до 15:00 год. буде проводитись централізоване включення електросирен.
 
 
ОБЕРЕЖНО, ГРИБИ!   
         На сьогодні не існує ефективного способу, щоб відрізнити отруйні гриби від хороших їстівних грибів. Однак, незважаючи на це, протягом століть люди через свої смакових пристрастей піддають себе такому смертельного ризику при вживанні грибів. А загрозу здоров’ю представляють не тільки серйозні отруєння отруйними грибами, але також і отруєння їстівними грибами, які були неправильно приготовані. 
До всього іншого порушення строку або умов зберігання грибів теж може привести до отруєння грибами, навіть якщо вони були безпечними і їстівними. 
          Перші ознаки отруєння грибами:
Буквально через 1-2 години у людини можуть з’явитися самі перші з симптомів отруєння грибами. Наприклад, якщо у людини через 6-20 годин з’явилося нездужання, то можливо отруєння було блідою поганкою або мухомором, що дуже небезпечно. Всі головні ознаки отруєння грибами можуть бути у вигляді сильного головного болю, різкої нудоти, нападів блювоти, рясного рідкого стільця і переймоподібних болю в животі. А при більш важких отруєннях грибами у потерпілого з’являються такі симптоми, як зневоднення, порушення нормального зору, втрата голосу, сильна спрага, рясне потовиділення , Судоми, слабкий пульс . Трохи пізніше у потерпілого холонуть кінцівки, його шкіра стає синюшного кольору, а температура тіла опускається до 35 С. Тому перша допомога при грибних отруєннях повинна бути надана без зволікання і особливо це важливо, якщо потерпілий знаходиться один в будинку і повинен дбати про себе сам. 
             Щоб запобігти отруєння грибами, дотримуйтесь  заходів та правил , які необхідно  виконувати кожному, хто збирає та споживає гриби: 
 Купуйте гриби тільки у відведених для їх продажу місцях ;
 Збирайте і купуйте тільки гриби, про які вам відомо, що вони їстівні; 
 Не збирайте гриби: поблизу транспортних магістралей, колишніх смітниках, в хімічно та радіаційно небезпечних зонах; а також гриби: з ушкодженою ніжкою, старих, зів’ялих, червивих або ослизлих; 
 Не куштуйте сирі гриби на смак; 
 Ще раз перевірте вдома гриби. Усі    сумнівні –викидайте; 
 Гриби підлягають кулінарній обробці в день збору;
 Не пригощайте грибами дітей, літніх людей та вагітних.
 
Суха рослинність!
Шановні мешканці Пустомитівщини! Звертаємося до Вас з проханням не випалювати суху рослинність, стерню бо самовільне спалювання завдає величезної шкоди довкіллю, створює загрозу для життя рослинного і тваринного світу, а нерідко і людей, та може призвести до некерованих надзвичайних ситуацій.
Найгірше, що випалювання сухої рослинності призводить до забруднення атмосферного повітря шкідливими речовинами, які негативно впливають на здоров’я: стан дихальних шляхів людей, астматичні захворювання  та захворювання щитовидної залози. Дим містить отруйні речовини, сполуки свинцю, ртуті та інших важких металів. 
Причиною 90% пожеж в природних екосистемах є діяльність людини. 
Відпочиваючи на природі, дотримуйтесь правил пожежної безпеки!!!
– не кидайте сірників, що горять і недопалків;
– не розводьте багаття та не спалюйте сміття в пожежонебезпечні періоди;
– розпалюйте вогнище тільки на очищеному до шару ґрунту майданчику;
– покидаючи місце відпочинку, загасіть вогнище водою або закидайте землею до повного припинення горіння або тління;
– не залишайте склотару, розбите скло та консервні бляшанки в місцях відпочинку (фокусуючи сонячні промені вони можуть стати джерелом пожежі);
– пожежу, що починається, загасіть водою, гілками листяних дерев або закидайте землею.
У разі виявлення Вами фактів підпалу, телефонуйте: на гарячу лінію Львівської облдержадміністрації «112», «102» (поліція), (032) 238-73-70 (Державна екологічна інспекція у Львівській області, «101» (пожежна служба).
Нагадуємо, що спалення сухої рослинності забороняється законодавством України та передбачає адміністративну та кримінальну відповідальність з відповідним накладенням штрафів. За вчинення даного порушення передбачена адміністративна відповідальність і тягне за собою накладення штрафу на громадян від 10 до 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (170 – 340 грн.), ті ж дії вчинені в межах території та об’єктів природно заповідного фонду, – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від 20 до 40 неоподаткованих мінімумів (340 – 680 грн.).
Відповідно до ст. 245 Кримінального Кодексу України – підпали караються штрафом від 300 до 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (5100 – 8500 грн.) або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на той же період. Ті ж дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, – караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.
 
УРАГАН, БУРЕВІЙ, СМЕРЧ
Грізні атмосферні явища такі як – ураган, буря та смерч несуть за собою руйнівні наслідки.
Насамперед – що воно таке і чим одне від одного відрізняється?
УРАГАН – це атмосферний вихор великих розмірів зі швидкістю вітру до 120 км / ч, а в приземному шарі – до 200 км / ч. 
БУРЯ – тривалий, дуже сильний вітер зі швидкістю більше 20 м / с, спостерігається звичайно при проходженні циклону і супроводжується сильним хвилюванням на морі та руйнуваннями на суші.
СМЕРЧ – атмосферний вихор, що виникає в грозовій хмарі і поширюється вниз, часто до самої поверхні Землі у вигляді темного хмарного рукава або хобота діаметром в десятки і сотні метрів. Існує недовго, переміщаючись разом з хмарою.
Небезпека для людей при таких природних явищах полягає в руйнуванні дорожніх і мостових покриттів, споруд, повітряних ліній електропередачі та зв’язку, наземних трубопроводів, а також ураженні людей уламками зруйнованих споруд, осколками скла, що летять з великою швидкістю. Крім того, люди можуть загинути і отримати травми в разі повного руйнування будівель. При сніжних і пилових бурях небезпечні снігові замети і скупчення пилу («чорні бурі») на полях, дорогах і населених пунктах, а також забруднення води.
Основними ознаками виникнення ураганів, буревіїв і смерчів є: посилення швидкості вітру і різке падіння атмосферного тиску; зливові дощі і штормовий наганяння води; бурхливий випадання снігу та ґрунтового пилу.
ЯК ДІЯТИ ПАД ЧАС УРАГАНУ, БУРЕВІЮ, СМЕРЧІ
Якщо ураган (буря, смерч) застав Вас в будівлі, відійдіть від вікон і займіть безпечне місце біля стін внутрішніх приміщень, в коридорі, у вбудованих шафах, у ванних кімнатах, туалеті, коморах, в міцних шафах, під столами. Загасіть вогонь у печах, відключіть електроенергію, закрийте крани на газових мережах.
У темний час доби використовуйте ліхтарі, лампи, свічки; включіть радіоприймач для отримання інформації від органів ЦЗ населення; по можливості, перебуваєте в заглубленному укритті, в сховищах, льохах і т.п. Якщо ураган, буря чи смерч застали Вас на вулицях населеного пункту, тримайтеся якомога далі від легких споруд, будівель, мостів, естакад, ліній електропередачі, щогл, дерев, річок, озер і промислових об’єктів. Для захисту від уламків і осколків скла використовуйте листи фанери, картонні та пластмасові ящики, дошки та інші підручні засоби. Намагайтеся швидше сховатися у підвалах, льохах і протирадіаційних укриттях, наявних в населених пунктах. Не заходьте в пошкоджені будівлі, так як вони можуть обрушитися при нових поривах вітру.
При пиловий бурі закрийте обличчя марлевою пов’язкою, хусткою, шматком тканини, а очі окулярами. При надходженні сигналу про наближення смерчу необхідно негайно спуститися в укриття, підвал будинку або льох, або сховатися під ліжком та іншої міцної меблями. Якщо смерч застає Вас на відкритій місцевості, укривайтеся на дні дорожнього кювету, в ямах, ровах, вузьких ярах, щільно притискаючись до землі, закривши голову одягом чи гілками дерев. 
При сніжній бурі укривайтеся в будівлях. Якщо Ви опинилися в полі або на сільській дорозі, виходьте на магістральні дороги, які періодично розчищаються і де більша ймовірність надання Вам допомоги.
Не залишайтеся в автомобілі, виходьте з нього і укривайтеся, як зазначено вище.
 
    Обережно – ГРИБИ!
Гриби – це дарунок лісу, але водночас вони є небезпечним продуктом харчування, який може привести до отруєння, а іноді й смерті. Отруєння організму викликають токсини, алкалоїди та сполучення важких металів, які містяться в грибах. Прикро, що багато людей висновки робить лише на основі свого гіркого досвіду.
Основні причини отруєнь:
• вживання отруйних грибів;
• неправильне приготування умовно їстівних грибів;
• вживання старих або зіпсованих їстівних грибів;
• вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації (навіть білі гриби і  підберезники мають своїх небезпечних двійників).
Симптоми отруєння: нудота, блювота, біль у животі, посилене потовиділення, зниження артеріального тиску, судоми, мимовільне сечовиділення, проноси, розвиток симптомів серцево-судинної недостатності. 
Застерігаємо!
–   Купуйте гриби тільки у відведених для їх продажу місцях (магазинах, теплицях, спеціалізованих      кіосках), особливо уникайте стихійних ринків.
–   Збирайте і купуйте тільки гриби, про які вам відомо, що вони їстівні.
–   Не куштуйте сирі гриби на смак.
–   Ще раз перевірте вдома гриби, особливо ті, які збирали діти; усі сумнівні – викидайте; нижню частину ніжки гриба, що забруднена ґрунтом – викидайте; гриби промийте, у маслюків та мокрух зніміть з капелюшка слизьку плівку.
–   Гриби підлягають кулінарній обробці в день збору, інакше в них утворюється трупна отрута.
–   При обробці кип’ятіть гриби 7-10 хвилин у воді, після чого відвар злийте; лише тоді гриби можна варити або смажити.
–   Обов’язково вимочіть або відваріть умовно їстівні гриби, які використовують для соління,
–   Не пригощайте ні в якому разі грибами дітей, літніх людей та вагітних жінок.
–   Гриби містять отруйні речовини, які у шлунку не розчиняються; у взаємодії із алкоголем отрута розчиняється та викликає бурхливе отруєння.
–   Суворо дотримуйтеся правил консервування грибів; неправильно приготовлені консервовані гриби можуть викликати дуже важке захворювання – ботулізм; гриби, які довго зберігалися, обов’язково прокип’ятіть 10-15 хвилин. 
Первинні ознаки отруєння (нудота, блювота, біль у животі, пронос) – з’являються через 1-4 години після вживання грибів, в залежності від виду гриба, віку та стану здоров’я потерпілого, кількості з’їдених грибів. Біль та нападки нудоти повторюються декілька разів через 6-48 годин, а смерть настає через 5-10 днів після отруєння. 
Перша допомога при отруєнні грибами
1. Викличте “Швидку медичну допомогу”.
2. Одночасно, не очікуючи її прибуття, негайно промийте шлунок: випийте 5-6 склянок кип’яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки; нажміть пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту; прийміть активоване вугілля (4-5 пігулок), коли промивні води стануть чистими.
3. Після надання первинної допомоги: дайте випити потерпілому міцний чай, каву, або злегка підсолену воду, відновіть тим самим водно-сольовий баланс; покладіть на живіт і до ніг потерпілого грілки для полегшення його стану.
4. З’ясуйте, хто вживав разом із постраждалим гриби, проведіть профілактичні заходи.
Запам’ятайте: Отруєння грибами дуже важко піддається лікуванню
 
ОСНОВНІ ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ НА ВОДІ
Шановні мешканці району доводимо до Вашого відома, що станом на 20.06.2016року на території Львівської області загинуло 14-чоловік на водоймах (з них 2-дітей), основна причина втоплень-недотримання правил поведінки на воді.
Першою умовою безпечного відпочинку на воді є вміння плавати. Навчитись плавати потрібно кожному. Людина, яка добре плаває, почуває себе на воді спокійно, упевнено, у випадку необхідності може надати допомогу товаришу, який потрапив у біду.
Навіть той, хто добре плаває, повинен постійно бути обережним, дисциплінованим і суворо дотримуватись правил поведінки на воді.    Знання та виконання правил поведінки на воді є запорукою безпеки життя, а також отримання задоволення від відпочинку. 
Правила безпечної поведінки на воді та біля води:
• діти повинні купатися обов’язково під наглядом дорослих;
• вчитися плавати потрібно під керівництвом інструктора або батьків;
• не купайтеся i не пірнайте у незнайомих місцях, це можна робити у спеціально відведених місцях;
• не можна запливати за обмежувальні знаки;
• слід дуже обережно поводитися на надувних матрацах та іграшках, особливо, коли є вітер або сильна течія;
• якщо течія вас підхопила, не панікуйте, треба пливти за течією, поступово i плавно повертаючи до берега;
• не купайтеся в холодній воді, щоб не сталося переохолодження;
• не треба купатися довго, краще купатися кiлька разів по 20-30 хв.;
• не можна гратися на воді у такі ігри, які можуть завдати шкоди;
• не подавайте без потреби сигналів про допомогу;
• не пірнайте під людей, не хапайте їх за ноги;
• купатися рекомендовано вранці i ввечері;
• не слід купатися наодинці;
• не підпливайте до коловоротів, пароплавів i катерів;
• не стрибайте головою вниз у місцях, глибина яких вам невідома.
• не забувайте, що вода несе й небезпеку! Шторм на морі, повінь, сильна злива можуть завдати шкоди не тiльки навколишньому середовищу, але й людині!
Ваша безпека – у ваших руках.
 
Перелік об’єктів на території Пустомитівського району облаштованих та підготовлених для масового відпочинку населення на водних об’єктах (для купання), станом на 1.06.17
 
Назва нас. пункту, 
підприємства
 
Кількість місць масового відпочинку Кількість місць масового відпочинку
всього у т. ч. пляжів
м. Пустомити, вул.Лісневицька,
ТзОВ “Озерний край”
1 1 1
с.Старе Село, 
ПП Случ Плюс “Лісове господарство Бухта Вікінгів” 
1 1 1
с.Давидів 
ВАТ “Промхімсантехмонтаж”
ДП СОБ “Львівська Швейцарія” 
1 1 1

 

З метою недопущення загибелі людей на водних об’єктах району нагадуємо про сувору заборону купання в кар’єрах, канавах, озерах, пожежних водоймищах, ставках, інших водоймищах, що не мають обладнаних пляжів з сезонними рятувальними постами. 

 
ДОБРОВІЛЬНА ПОЖЕЖНА ОХОРОНА
25 квітня 2017 року голова райдержадміністрації Володимир Говенко   провів робочу нараду за участю представників Пустомитівського РВ ГУ ДСНС України у Львівській області, сільського голови Ставчанської сільської ради, селищного голови Щирецької селищної ради,  представників ПП «Оліяр». Обговорювалось питання створення та функціонування підрозділів добровільної пожежної охорони та місцевих пожежних команд на території Ставчанської сільської ради та Щирецької селищної ради відповідно до виконання вимог статті 19 Кодексу цивільного захисту України, Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2014 р. № 333-р, а також Плану пріоритетних дій Уряду на 2016 рік, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27.05.2016 № 418-р. 
Удосконалення системи реагування підрозділів Держслужби України з надзвичайних ситуацій, суттєве розширення мережі місцевих пожежних команд, а також залучення добровольців до забезпечення пожежної охорони – основні складові реформування та трансформації пожежно-рятувальної системи з врахуванням процесів децентралізації та створення спроможних громад.
Трансформація системи пожежної охорони стартує зі створення додаткових місцевих пожежних команд (МПК). Це робитиметься з метою забезпечення прибуття пожежних команд до будь-якого місця пожежі в межах 20 хвилин (сільська місцевість).
Місцеві пожежні команди функціонуватимуть з мінімальною кількістю необхідного персоналу, проте на пожежах посилюватимуться силами добровольців-вогнеборців. До місцевих пожежних команд зможуть увійти як чоловіки, так і жінки. Єдині вимоги – вік (18-60 років) та відсутність медичних протипоказань до фізичної роботи. Добровольці проходитимуть відбір та спеціальну первинну підготовку з постійним підвищенням кваліфікації. При цьому добровольці залучатимуться лише за потреби, тому можуть мати основне місце роботи. Заробітну плату вони не отримуватимуть, але матимуть низку пільг та соціальних гарантій від держави й органів місцевого самоврядування.
Така система роботи практикується у низці країн світу. У США 72% пожежників – добровольці, які гасять пожежі безкоштовно, вважаючи, що таким чином допомагають своєму місту або селищу. У Швеції добровольці складають 80% пожежної охорони країни.
Робота над створенням МПК та підготовка до набору добровольців уже розпочалась у шести пілотних областях – Донецькій, Дніпропетровській, Київській, Вінницькій, Тернопільській та Львівській.
 

 

ПРОВЕДЕНО ТРЕНУВАННЯ

 

altВідповідно до «Плану основних заходів цивільного захисту на 2017 рік» 4травня на базі Пустомитівської райдержадміністрації проведено тренування з органами управління та силами цивільного захисту районної територіальної підсистеми ЄДС ЦЗ Львівської області за темою: “Координація діяльності органів управління та формувань територіальних ланок підсистеми ЄДС ЦЗ», щодо ліквідації наслідків надзвичайної ситуації.
На тренування залучалися служби цивільного захисту району, аварійні служби та органи місцевого самоврядування.
В кращу сторону відмічено такі служби: 
-Пустомитівський РВ ГУ ДСНС України у Львівській області
-Відділення УЕГГ; 
-КП «Пустомитиводоканал;
-Пустомитівське відділення поліції Франківського відділу поліції ГУ НП у Львівській області.
За підсумками проведення тренування встановлено, що служби району в цілому готові до дій за призначенням в умовах ліквідації надзвичайної ситуації.
 
КРУГЛИЙ СТІЛ
На початку квітня делегація з Ґуденсберґ (Stadt Gudensberg), земля Гессен, район Швальм-Едер країни Німеччина відвідала місто-партнер Щирець.
Делегація складалася з Бюрґермайстера Франк Бьорнер (Bürgermeister Frank Börner), голови ради міста Вальтер Піпперт (Stadtverordnetenvorsteher Walter Pippert), керівника міської молодіжної пожежної дружини Франк Деґенгардт (Stadtjugendfeuerwehrwart Frank Degenhardt) та інші.
5 квітня в адмінприміщенні селищної ради відбулася ділова зустріч завідувача сектору цивільного захисту райдержадміністрації, головного фахівця Пустомитівського РВ ГУ ДСНС України у Львівській області, Щирецького селищного голови та представників делегації з Німеччини.
На вищевказаній зустрічі обговорювалося питання про створення підрозділу місцевої пожежної команди в смт.Щирець, яка буде обслуговувати населені пункти на території селищної ради та можливість забезпечення її пожежним обладнанням та інвентарем.
Результатом переговорів є надання 2-пожежних автомобілів та пожежного інвентаря, а також співпраця щодо переймання практичного досвіду з організації роботи місцевої пожежної команди.
alt
 
Пожежі в екосистемах!!!
Шановні мешканці району!
З настанням весни, спостерігається підвищення температурних показників і незначна кількість опадів, починається пожежонебезпечний сезон – це період з моменту танення снігового покриву в лісі до появи повного зеленого покриву або настання стійкої дощової осінньої погоди. При таких умовах можливе виникнення пожеж в природних екосистемах.
Щорічно пожежі в природних екосистемах завдають непоправного збитку природі та державі. Найбільша їх кількість, як правило, припадає на весняно-літній період. У вихідні і святкові дні ліс відвідує велика кількість людей, що призводить до різкого зростання джерел вогню. 
Нагадуємо, що пожежі пов’язані з самовільним спалюванням рослинності та її залишків, завдають непоправимої шкоди рослинному та тваринному світу, призводять до забруднення атмосферного повітря. Спалювання листя та трави призводить до руйнування ґрунтового покриву. На природних ділянках і газонах вогонь знищує насіння  і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння. Знищення природної листяної підстилки мінімум вдвічі збільшує промерзання ґрунту.  
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ: Пожежами завдається величезної шкоди ґрунтам, рослинному та тваринному світу, виникає забруднення атмосферного повітря.
До гасіння пожеж, особливо в лісах та торфовищах, залучаються значні сили пожежно-рятувальних підрозділів ГУ ДСНС України в Львівській області, інших причетних служб цивільного захисту, місцеве населення, а також матеріальні ресурси, вартість яких досить висока. 
Відповідальність за випалювання стерні, пасовищ, рослинності або її залишків та опалого листя на сільськогосподарських землях, вздовж автомобільних доріг і залізниць, у парках, зелених насадженнях та газонів у населених пунктах передбачена ст.77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян i на посадових осіб – від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тi самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповiдного фонду, – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 20 до 49 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян i на посадових осіб – від 70 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пам’ятайте, що лише дотримання елементарних правил пожежної безпеки застереже від трагічних наслідків. Бережіть себе та природу!!!
У разі виникнення пожеж в природних екосистемах на адміністративних територіях необхідно негайно повідомляти Пустомитівський РВ ГУ ДСНС України у Львівській області та чергового райдержадміністрації тел. 4-15-49, 2999-269, Пустомитівський РВ ГУ ДСНС України у Львівській області тел.101, 2-02-54, 2-02-55 та вживати невідкладних заходів щодо їх гасіння, залучати наявні технічні, матеріальні та людські ресурси, не допускати поширення пожеж на значні території.
 
Шановні мешканці Львівщини!
Оберігаймо наше довкілля разом!
Спалювання сухої рослинності чи її залишків, соломи, стерні та опалого листя це:
втрата найбільш родючого поверхневого шару ґрунту, адже згоряє не лише рослинна органіка, а й гумус. Також щорічні випалювання призводять до зміни видового складу рослинності, зокрема, сіножаті перетворюються на плантації грубого бур’яну;
при згорянні однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільняється приблизно 9 кг мікрочастинок диму, які викликають захворювання дихальних шляхів, знижують імунітет людини, посилюють негативний перебіг хронічних захворювань. Разом із сухою рослинністю може згоряти і сміття (пластикові пляшки, пакети), що призводить до онкологічних захворювань;
виникнення небезпеки лісових і торф’яних пожеж, що може привести до займання будинків, машин, лінії електропередач, газопроводів із фатальними наслідками;
при спалюванні сухої рослинності чи її залишків знищуються безхребетні тварини, гинуть гнізда із кладками птахів. Знищується насіння, пошкоджуються кора та гілки рослин, які ростуть поруч з місцем спалювання.
Слід пам’ятати, що кожен акт підпалу – це злочин проти природи.
ПОПЕРЕДЖАЄМО!!!
Законом України “Про охорону атмосферного повітря” зобороняється спалювання сухої рослинності, соломи, стерні або опалого листя. За вчинення даного порушення передбачено адміністративну відповідальність відповідно до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення і тягне за собою накладення штрафу на громадян від 1- до 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Ті ж дії вчинені у межах території та об’єктів природно заповідного фонду тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від 20 до 40 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
 
ПОЖЕЖІ В ЕКОСИСТЕМАХ !!!
З настанням весни, на території нашої країни спостерігається підвищення температурних показників і незначна кількість опадів, починається пожежонебезпечний сезон – це період з моменту танення снігового покриву в лісі до появи повного зеленого покриву або настання стійкої дощової осінньої погоди. При таких умовах можливе виникнення пожеж в природних екосистемах.
Щорічно пожежі в природних екосистемах завдають непоправного збитку природі та державі. Найбільша їх кількість, як правило, припадає на весняно-літній період. У вихідні і святкові дні ліс відвідує велика кількість людей, що призводить до різкого зростання джерел вогню. 
Природна пожежа – неконтрольований процес горіння, що стихійно виникає і розповсюджується в природному середовищі і супроводжується інтенсивним виділенням тепла, диму та світловим випромінюванням, створює небезпеку для людей і завдає шкоду об’єктам господарської діяльності та навколишньому середовищу. Такі пожежі в завдають значного збитку державі та, в першу чергу, навколишньому середовищу.
Існує декілька видів пожеж в екосистемі, це Ландшафтні  пожежі, що охоплюють компоненти географічного ландшафту (степові, лісові, торф’яні), Степові пожежі – це пожежі на степовій території, які виникають внаслідок природних чинників. Носять сезонний характер і частіше бувають влітку в міру дозрівання трав (хлібів), рідше навесні й практично відсутні взимку, Лісові пожежі – це неконтрольоване горіння рослинності, стихійно розповсюджується по лісовій території. Основними причинами виникнення лісових пожеж є: діяльність людини; грозові розряди; самозаймання торф’яної крихти; сільськогосподарські пали в умовах спекотної погоди або в пожежонебезпечний сезон.
Вогонь може швидко розростися і, підхоплений вітром, стати вогненним валом, що знищує на своєму шляху все живе і перетворює ліси в нежиттєздатні пустелі. При цьому виникає реальна загроза для населених пунктів, життя людей, домашніх тварин, матеріальних цінностей. Найбільш небезпечними, з точки зору виникнення, бувають жаркі та сухі літні дні з відносною вологістю повітря – 30–40%.
Небезпечні фактори лісових і торф’яних пожеж – це знищення лісових масивів, знищення населених пунктів, об’єктів народного господарства, розташованих в лісових масивах, знищення сільськогосподарських угідь, порушення комунікацій, зниження захисних, водоохоронних та інших корисних властивостей лісу, порушення теплового балансу біосфери, сильне задимлення, загазованість великих населених пунктів, віддалених від лісових масивів, загроза життю людей і тварин.
Причиною 90% пожеж у природних екосистемах є необережне поводження з вогнем дітей та дорослих, спалювання сміття поблизу житлових будинків і на території, прилеглій до лісових масивів, іскри з вихлопних труб автотранспорту, блискавки, самозаймання промасленого обтирального матеріалу, ефект фокусування сонячних променів на склі та консервних бляшанках, залишених людьми на природі. Причинами виникнення таких пожеж можуть бути – кинутий недопалок або сірник, розведення вогнища і необережне поводження з вогнем.
Щорічно пожежі в природних екосистемах завдають значної шкоди державі і, в першу чергу, навколишньому середовищу, можуть спричинити пожежі будівель, знищити лінії електромереж, газо- і нафтопроводів, лісові насадження.
Відповідальність за випалювання стерні, пасовищ, рослинності або її залишків та опалого листя на сільськогосподарських землях, вздовж автомобільних доріг і залізниць, у парках, зелених насадженнях та газонів у населених пунктах передбачена ст.77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян i на посадових осіб – від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тi самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповiдного фонду, – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 20 до 49 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян i на посадових осіб – від 70 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Шановні громадяни! Якщо ви помітили загоряння в лісах, на відкритих територіях, сміттєзвалищах, необхідно негайно повідомити Пустомитівський РВ ГУ ДСНС України у Львівській області тел.101, 2-02-54, 2-02-55 та вживати невідкладних заходів щодо їх гасіння, залучати наявні технічні, матеріальні та людські ресурси, не допускати поширення пожеж на значні території
Пам’ятайте, що лише дотримання елементарних правил пожежної безпеки застереже від трагічних наслідків. Бережіть себе та природу!!!
 
Головний спеціаліст сектору цивільного захисту                                     Ігор Онишко 
 
5 ПРОСТИХ ПОРАД ЩОДО РАЦІОНАЛЬНОГО ВИКОРИСТАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ
Кожен з нас, незалежно від соціального статусу, рівня доходів або місця проживання, рано чи пізно стикається з питанням раціонального використання електроенергії. А тим більше, коли на дворі криза …
Розглянемо найпростіші способи щоденної економії електроенергії, які, не дивлячись на простоту, приносять відмінні результати. 
1.Слідкуйте за температурою в морозильній камері холодильника, її необхідно підтримувати на рівні -18 ° С, а так само не допускайте, щоб товщина шару льоду перевищувала 5мм. Дотримання цього правила дозволить заощадити до 30%
2.Подбайте про правильне встановлення холодильника таким чином щоб повітря вільно циркулювало навколо теплообмінника це дозволить скоротити витрати електроенергії на 15%.
3.При приготуванні їжі на електроплиті використовуйте посуд з дрібним дном, накривайте її кришкою. Така передбачливість дасть близько 20% економії витрати електроенергії. 
4.Сьогодні  все популярнішими у усьому світі стають люмінесцентні лампочки. і не даремно. Використання таких лампочок дозволить зменшити витрату електроенергії в 10 разів .
5. Природно не зайвим буде підбір економних програм для прання речей, а так само при митті посуду в посудомийній машині. Сьогодні, багато виробників побутової техніки акцентують увагу на використанні енергозберігаючих технологій. Тому, здійснюючи нове придбання, не забудьте звернути увагу на наявність подібних переваг. 
Будьте економними!
Сектор цивільного захисту
 
ОБЕРЕЖНО, ЧАДНИЙ ГАЗ!
Департамент з питань цивільного захисту облдержадміністрації черговий раз нагадує про необхідність неухильно дотримуватися правил безпечної поведінки у побуті. Під час різких змін погодних умов, коли відбуваються значні перепади атмосферного тиску, порушується тяга в димових і вентиляційних каналах, що може призвести до отруєнь чадним газом. Зокрема, тільки за один день 1 лютого поточного року зафіксовано 2 подібних випадки в Городоцькому та Самбірському районах, внаслідок яких 3 особи постраждали та 2 особи загинули.
Всього від початку 2017 року зафіксовано 20 нещасних випадків, внаслідок яких від отруєння постраждало 44 особи, з них 18 дітей, та 4 особи загинуло.
Як свідчать аналіз, більшість нещасних випадків, пов’язаних з отруєнням людей чадним газом, відбувається через порушення абонентами умов безпечної експлуатації газових приладів та пічного опалення, несанкціоноване втручання власників газового обладнання в роботу системи газопостачання та конструкцію газових приладів, несправну систему димовідведення та вентиляції.
Пам’ятайте, що кожна людина повинна відповідально ставитися до безпечного поводження з газом у побуті, адже постраждати може не тільки вона сама, а й близькі та рідні, сусіди. То ж радимо вам – уважно стежте за роботою газового обладнання у себе в оселі та на прилеглій території і при найменших ознаках неполадок звертайтеся до аварійної служби за телефоном “104”.
 
БЕЗПЕКА для малих та дорослих
 
Правила безпеки при поводженні з газом
У нашій країні як паливо широко використовується газ. Майже в кожній квартирі встановлено газові плити, водонагрівачі, опалювальні печі чи котли.
Щоб газ приносив людям лише радість і тепло, кожний член сім’ї, починаючи зі шкільного віку, мусить знати і суворо дотримуватись правил безпечного користування газом, знати, до яких наслідків призводить порушення цих правил.
Природний газ майже вдвічі легший за повітря і при витоку з приладів і газопроводів піднімається, скупчуючись у верхніх зонах приміщень.
Природний і зріджений гази не мають кольору і запаху. Щоб газам надати запаху, до них додають домішки, у результаті чо¬го з’являється запах гнилої капусти.
Запам’ятай, що газ, яким користуються у побуті, є горючою речовиною і порушення правил користування ним може призвести до виникнення пожежі
Основні вимоги безпечної експлуатації побутового газового устаткування
Для попередження виникнення пожежонебезпечної ситуації потрібно правильно користуватися побутовими газовими приладами.
Запам’ятай основні вимоги для попередження пожежі:
Забороняється користуватися несправними газовими приладами чи використовувати їх не за призначенням.
Не можна залишати без нагляду працюючі газові прилади, бо на випадок затухання одного з пальників в приміщення починає надходити газ, він накопичується та, змішуючись із повітрям, утворює вибухонебезпечну суміш. Необхідно стежити, щоб рідина, що кипить, не залила вогонь пальника, протяг не загасив полум’я
Якщо газ потрапив у повітря приміщення, негайно слід закрутити кран подачі газу і провітрити приміщення.
Категорично забороняється сушити білизну чи волосся над плитою із запаленими пальниками.
Не можна розміщувати біля газової плити речовини, що можуть легко займатися: папір, тканини тощо.
Порядок дій при виявленні запаху газу:
* ні в якому разі не використовуй сірники, запальнички та інші джерела відкритого вогню
* не вмикай світло та будь-які електроприлади
* не користуйся електродзвінками квартир
* не використовуй телефони з дисковими номеронабирачами;
* негайно перекрий вентилі на газовому приладді і крани на плиті;
* відчини вікно і двері, створивши протяг для провітрювання приміщення;
* виклич аварійну службу газу за телефоном 104 і залиш приміщення.
Пам’ятайте! У загазованому приміщенні достатньо маленької іскри, щоб стався вибух! Не будьте байдужі! Ваші правильні дії в екстремальних ситуаціях допоможуть уникнути небажаних наслідків. Збережіть своє майно, життя та здоров’я! Завжди виконуйте правила безпечного використання природного газу!!!
alt
Шановні мешканці Львівської області!
З метою перевірки готовності територіальної системи централізованого оповіщення 18 січня 2017 року в період з 14:50 год. до 15:00 год. департаментом  з питань цивільного захисту Львівської облдержадміністрації буде проводитися навчальне оповіщення населення м. Львова та області за сигналами цивільного захисту. Будуть увімкнені електросирени.
Для визначення рівня озвучення звуковими сигналами території м. Львова,      м. Стрия, м. Дрогобича, м. Самбора буде проводитись електронне опитування мешканців міст: достатньо з комп’ютера, ноутбука, планшета або смартфона перейти в мережі Інтернет за посиланням на опитування https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScZhlxJetjfYNXvBUq35mHnTdISfV7EQWy2_06U4eeJQIaNAw/viewform?c=0&w=1
та відповісти на декілька нескладних запитань
Звертаємо увагу, що доступ за посиланням для опитування буде актуальним     у період з 15:00 год. 18 січня до 24:00 год. 19 січня поточного року.
Запрошуємо мешканців зазначених міст області долучитись до перевірки !
 
Шановні мешканці!
Протягом останніх днів на території України спостерігаються несприятливі погодні умови. За інформацію Львівського регіонального центру з гідрометеорології в найближчі дні у Львівській області утримається морозна погода: 11 січня вночі до 18-13ºС морозу, вденьдо 9-4ºС морозу. За таких умов традиційно зростає кількість подій, пов’язаних із переохолодженням та обмороженням. Так, в період з 1 до 10 січня поточного року за медичною допомогою з холодовими травмами звернулось 38 осіб, з них було госпіталізовано до закладів охорони здоров’я 32 особи. Від переохолодження за цей період померло 5 осіб
Департамент з питань цивільного захисту Львівської обласної державної адміністрації звертається до населення з рекомендаціями дотримуватись простих правил, виконання яких дозволить уникнути переохолодження та обмороження: 
– не вживайте алкогольних напоїв – алкогольне сп’яніння сприяє високій втраті тепла і в той же час викликає ілюзію тепла; 
– не паліть на морозі – паління зменшує периферійну циркуляцію крові та робить кінцівки більш уразливими до дії холоду; 
– носіть просторий одяг – це сприяє нормальній циркуляції крові. Одягайтеся так, щоб між шарами одягу залишався прошарок повітря, який утримує тепло. Тісне взуття, відсутність устілки можуть створювати передумови обмороження;
– не виходьте на мороз без рукавичок та шарфу. У вітряну погоду відкриті ділянки тіла змащуйте спеціальним кремом; 
– не носіть на морозі металевих (у тому числі золотих та срібних) прикрас, оскільки метал охолоджується до низьких температур швидше ніж тіло, внаслідок чого можливе “прилипання” цих предметів до шкіри з виникненням почуття болю та холодових травм;
– перед виходом на мороз бажано поїсти – Вам необхідна додаткова енергія. 
Слід враховувати, що у дітей терморегуляція ще не налагоджена, а в осіб похилого віку при деяких хворобах порушена. Ці категорії найбільш піддаються обмороженню та переохолодженню, тому враховуйте це під час планування прогулянок узимку. Перебування дитини на морозі не повинно перевищувати 15-20 хвилин, потім потрібно зігріти її в теплому приміщенні. 
Пам’ятайте, що найкращий спосіб вийти з неприємної ситуації – це до неї не потрапляти. Не виходьте з приміщення у сильний мороз без потреби! Відмовтесь на цей період від прогулянок, особливо в нічний час, полювання, риболовлі та туристичних походів. Обмежте час перебування на вулиці та пересування, особливо поза межами населених пунктів у сільській місцевості. 
З А П А М ’Я Т А Й Т Е :
Ваше життя та здоров’я перш за все залежить від вибору правильної поведінки. Не нехтуйте правилами безпеки. Будьте обережні!
 
Шановні мешканці Пустомитівщині !!!
За інформацію Львівського регіонального центру з гідрометеорології  у найближчі дні 6 – 8 січня очікується подальше зниження температури до 18 – 23° морозу, місцями 26 – 30° морозу вночі та вдень до 12-17º морозу.
За таких умов традиційно зростає кількість подій, пов’язаних із переохолодженням та обмороженням.    
На жаль, на території області в зимовий період 2016-2017 року постраждали від переохолодження та обмороження 20 осіб, з них 18 осіб госпіталізовано, 7 осіб померло. 
Департамент з питань цивільного захисту Львівської обласної державної адміністрації звертається до мешканців області з проханням:
– обмежити перебування на вулиці та пересування, особливо поза межами населених пунктів у сільській місцевості;
– за можливості відмовитись на період стійких морозів від виїздів на власному автомобілі, а при необхідності користуватись громадським транспортом;
– виходити з будинку (квартири) тільки тоді, коли це вкрай необхідно, використовуючи при цьому відповідне (тепле) взуття та одяг (взуття повинно бути у справному стані, сухим та не стискати ногу, одяг щільним, легким, не заважати рухові), змастіть лице і руки не соленим салом, риб’ячим жиром, або жирним кремом;
– відмовтесь на цей період від прогулянок, особливо в нічний час, полювання, риболовлі, туристичних походів;
– під час перебування на морозі інтенсивно рухайтесь і постійно стежте за станом свого здоров’я.
При симптомах переохолодження:
• легкого ступеня (озноб, м’язове тремтіння, загальна слабкість, трудність пересування, блідість шкіри) – одягніть на постраждалого теплий одяг та взуття, напоїть гарячим чаєм або кавою, змусьте виконувати інтенсивні фізичні вправи;
• середнього ступеня (синюшність губів і шкіри, ослаблення дихання, біль, рідкий пульс, сонливість, неспроможність самостійного пересування) – розітріть постраждалого вовняною тканиною, зігрійте під теплим душем або помістіть у ванну. Температуру води підвищуйте поступово від тридцяти до сорока-сорока двох градусів за Цельсієм, зробіть масаж усього тіла, тепло одягніть постраждалого та укладіть в ліжко, поступово зігрійте грілками без різкого перепаду температур, викличте лікаря.
З А П А М ’Я Т А Й Т Е :
Життя і здоров’я Ваше та Ваших близьких перш за все залежить від вибору правильної поведінки. Будьте обережні! Не нехтуйте правилами безпеки життєдіяльності.    
 
Шановні мешканці Пустомитівщини!
За інформацію Львівського регіонального центру з гідрометеорології у найближчі дні очікується подальше зниження температури: 17 та 18 грудня вночі до -2-7ºС морозу, місцями -10-12º морозу. За таких умов традиційно зростає кількість подій, пов’язаних із переохолодженням та обмороженням.  
Департамент з питань цивільного захисту Львівської обласної державної адміністрації звертається до населення з рекомендаціями на період стійких морозів:
– обмежити перебування на вулиці та пересування, особливо поза межами населених пунктів у сільській місцевості;
– за можливості відмовитись від виїздів на власному автомобілі, а при необхідності користуватись громадським транспортом;
– виходити з будинку (квартири) тільки тоді, коли це вкрай необхідно, використовуючи при цьому відповідне (тепле) взуття та одяг (взуття повинно бути у справному стані, сухим та не стискати ногу, одяг щільним, легким, не заважати рухові);
– відмовитись на цей період від прогулянок, особливо в нічний час, полювання, риболовлі, туристичних походів;
– під час перебування на морозі інтенсивно рухатись і постійно стежити за станом свого здоров’я.
У зв’язку із перепадами атмосферного тиску під час різкого зниження температури порушується тяга в димових і вентиляційних каналах, що негативно впливає на роботу газового і пічного обладнання. 
З метою запобігання нещасних випадків, пов’язаних з отруєнням чадним газом, закликаємо мешканців області неухильно дотримуватися правил експлуатації побутових газових приладів з відводом продуктів згоряння у димохід, вчасно виявляти відсутність тяги в димових та вентиляційних каналах і повідомляти про це будинкоутримувачів.
З А П А М ’Я Т А Й Т Е :
Ваше життя та здоров’я перш за все залежить від вибору правильної поведінки. Не нехтуйте правилами безпеки. Будьте обережні
 
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ НА КРИЗІ !!!
altЗима – чудова пора відпочинку на кризі. Скільки радощів вона приносить! Забави на ковзанах, лижах, санчатах! Тому усі ми із задоволенням зустрічаємо цю пору року, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати крига, а саме тонкий лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на кризі. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, неміцна і не витримує маси навіть маленької дитини Ця інформація досить цікава: лід блакитного кольору – найміцніший, а білого – значно слабший.
Для однієї людини безпечним вважається лід синюватого або зеленуватого відтінку, товщиною більшою за 7 см.
Для групи людей безпечним є лід товщиною не менше, ніж 15 см. При пересуванні декількох людей по льоду треба йти один за одним на відстані.
При масовому катанні на ковзанах лід має бути товщиною не менше, ніж 25 см.
Перш ніж ступити на лід водоймища, дізнайся про товщину льодового покриву за допомогою довгої загостреної палиці (плішні) чи іншого подібного предмета, але обов’язково легкого, який ти вільно можеш тримати в руці.
Ніколи не перевіряй товщину льоду ударами ніг!
Під час руху по льоду слідкуй за його поверхнею, обходь небезпечні місця та ділянки з кущами і травою. Особливу обережність проявляй у місцях зі швидкою течією, джерелами, струмками та теплими стічними водами підприємств. Якщо лід недостатньо міцний, негайно зупинися і повертайся назад тим же шляхом, роблячи перші кроки без відриву від його поверхні.     
Спробуємо з’ясувати, що трапляється з людиною, яка опинилася в холодній воді
У людини в крижаній воді перехоплює дихання, голову ніби здавлює залізний обруч, серце скажено б’ється. Щоб захиститися від смертоносного холоду, організм включає захист – починається сильне тремтіння. За рахунок цього організм зігрівається, але через деякий час і цього тепла стає недостатньо. Коли температура шкіри знижується до 30 градусів, тремтіння припиняється і організм дуже швидко охолоджується. Дихання стає все рідше, пульс сповільнюється, тиск падає. Смерть людини, що несподівано опинилася в холодній воді, наступає найчастіше через шок, що розвивається протягом перших 5–15 хвилин після занурення у воду або порушення дихання.
У випадку, якщо ти все ж провалилися під лід:
• не піддавайся паніці, утримуйся на плаву, уникаючи занурення з головою;
• клич на допомогу;
•  намагайся вилізти на лід, широко розкинувши руки, наповзаючи на його край грудьми і почергово витягуючи на поверхню ноги;
• намагайся якомога ефективніше використати своє тіло, збільшуючи ним опорну площу.
Вибравшись на лід, перекотися і відповзай в той бік, звідки ти прийшов, де міцність льоду вже відома.
Далі тобі необхідно переодягнутися. Якщо сухого одягу під руками не виявилось, треба викрутити мокрий і знову одягнути його. Щоб зігрітися, виконуй будь-які фізичні вправи. Можна розтертися сухою вовняною тканиною, потім необхідно сховатися в захищеному від вітру місці, добре укутатися, по можливості випити чогось гарячого.
Звичайно, треба завжди намагатися врятувати людині життя почесно, але перш ніж кинутися до того, хто провалився, тобі необхідно: 
• покликати (якщо це можливо) на допомогу;
• знайти предмет, який можна кинути потерпілому (міцну палицю, мотузку, власний пояс, шарф, сумку або рюкзак, якщо вони без речей і мають довгу, міцно пристрочену лямку);
• оцінити, наскільки далеко від берега опинився потерпілий, і чи є можливість без перешкод дістатися до нього.
Якщо ти впевнений, що зможеш (чи готовий) врятувати людину, то:
• крикни, що ти йдеш на допомогу;
• наближайся до ополонки поповзом, широко розкинувши руки;
• підклади під себе лижі, дошку, фанеру; 
• обговори свої дії з постраждалим (домовся про команду, на яку потужним ривком ти будеш його тягнути, а він в цей час намагатиметься виштовхнути тіло на поверхню);
• не підповзаючи до самого краю ополонки, подай потерпілому палицю, жердину, лижу, шарф, мотузку, санки чи щось подібне і витягніть його на лід;
• витягнувши потерпілого на лід, разом із ним поповзом повертайся назад.
Звичайно, кожний випадок на льоду є індивідуальним, і розповісти про всі варіанти щодо дій під час порятунку неможливо, але, як показує досвід, найголовніше не панікувати і правильно оцінити обстановку. 
Будьте обережні!!! Піклуйтеся про своє здоров’я і життя! Проте, у випадку, якщо ви потрапили в льодову пастку, — не панікуйте, тепер ви знаєте, як потрібно діяти. Адже попереджений — означає озброєний.
 
Обережно пожежа
В ніч на неділю, 27 листопада 2016 року у розважальному центрі «МІ100» на вул. Науковій у Львові сталась пожежа. За попередньою інформацією, постраждали 25 осіб. Двоє людей у реанімації, один з них у вкрай важкому стані з 95% опіків.
Рятувальники, які прибули на місце події, виявили загорання на площі 50 м2 та евакуювали 250 осіб.
Встановлено, що причиною пожежі стало необережне поводження з відкритим вогнем. Під час шоу у концертному залі клубу вогонь перекинувся на стелю та стіни, що і стало причиною пожежі.
За фактом події відкрито кримінальне провадження за ч.2 ст.270 санкція статті передбачає позбавлення волі на строк від трьох до восьми років.
З метою безпечного проведення масових заходів на території Пустомитівського району пов’язаних із Новорічними та Різдвяними святами, керівникам органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, необхідно вжити заходів щодо дотримання правил пожежної безпеки на підорядкованих адмінтериторіях.
Керівникам підприємств що здійснюють господарську діяльність розважального характеру із застосуванням відкритого вогню, феєрверків, вогневих ефектів тощо, погоджувати проведення заходів з територіальними підрозділами  Головного управління ДСНС України у Львівській області та органами мсцевого самоврядування.              
Будьте обережні, бережіть своє життя та життя своїх близьких! Дотримуйтеся правил безпеки життєдіяльності!!! 
 
Як не заблукати в лісі?
alt
Відпочинок у лісі відновлює наші сили, заспокоює нервову систему, дає наснагу для нашої творчості. Дуже багато людей люблять “побродити по лісу”, часом наодинці, а то групами, як організованими (туристичні походи), так і неорганізованими. Особливо люблять такі прогулянки діти, молодь. Але в лісі на людину може чекати багато неприємних несподіванок: вона може заблукати, її може ужалити змія чи вкусити якась комаха або навіть звір. Тому необхідно знати, які заходи необхідно здійснити перед початком подорожі та як себе поводити в лісі в разі виникнення небезпеки:
• Без дорослих людей, які відповідають за вас, вам у лісі робити нічого.
• Повідомте, куди ви збираєтеся. Якщо поблизу нікого немає – залишіть записку з повідомленням (дата, час відбуття, кількість людей, що йдуть з вами, напрямок подорожі і приблизний час повернення)
• Одягніть зручний одяг та взуття. Вони повинні відповідати місцевості та погодним умовам, які можуть змінитися дуже швидко.
• Дітям необхідно одягнутись у яскравий кольоровий одяг – він буде більш помітним у разі їх розшуку.
• Домовтеся про умовні сигнали, щоб не загубити одне одного у лісі, а особливо на випадок несподіванок.
• Запам’ятовуйте орієнтири під час руху в лісі. Щоб не заблукати – залишайте позначки. Без зорових орієнтирів людина в лісі починає кружляти.
Відправившись в ліс, часто забуваєш про час. Збір грибів або ягід може настільки захопити, що в якийсь момент не розумієш, де ти і куди далі йти.
Якщо ви заблукали в лісі, зберігайте спокій та уникайте паніки. 
1. ПРИГАДАЙТЕ останню прикмету на знайомій частині шляху і спробуйте простежити до неї дорогу. 
2. Якщо це не вдається, пригадайте знайомі орієнтири, найкраще – залізницю, річку, шосе, ПРИСЛУХАЙТЕСЯ.
3. При відсутності знайомих орієнтирів, стежок і доріг ВИХОДЬТЕ “НА ВОДУ” – униз за течією. Струмок виведе до річки, річка – до людей. 
4. Якщо орієнтирів немає, ЗАЛІЗАЙТЕ на найвище дерево – погляд з висоти допомагає краще зорієнтуватися. При цьому пам’ятайте, що звідти доведеться й спускатись. 
5. БЕРЕЖІТЬ та економно використовуйте воду. Вона важливіша за їжу. 
6. На шуми, що вас лякають, необхідно кричати. Якщо це звірі, вони злякаються й, можливо, підуть геть. Якщо люди – можна сподіватися на поміч.
Пам’ятайте !
Подавайте сигнали. Якщо ви відбилися від групи – голосно кричіть і прислухайтеся, чи кричать до вас у відповідь. Обов’язково навчіть дітей, що потрібно залишатися біля великого дерева чи іншого прикметного об’єкта і голосно гукати про допомогу, а не блукати в пошуках шляху. Крик також відлякає диких звірів, яких, на щастя для заблукалих, не так уже й імовірно зустріти.
Сподіваємося, що “твереза” голова допоможе вам пригадати шлях назад і свою пригоду ви згадуватимете зі сміхом. Якщо ж ви розумієте, що всерйоз заблукали, а надходить ніч, – влаштовуйтеся на нічліг. Оскільки ви попереджали про свій похід, – вас неодмінно шукатимуть, і знайдуть! 
Головний маяк – це дим! Рано чи пізно вас почнуть шукати рятувальники. Щоб вдень вас було видно з великої відстані, підкидайте в багаття сирі гілки, листя або траву. У ясний безвітряний день такий дим видно неозброєним оком на відстані до 80 кілометрів. Добре помітний і чорний дим, який утворюється, коли горить гума, нафтопродукти і пластмаса.
 
Шановні мешканці Пустомитівщини!
altЗа інформацією Львівського регіонального центру з гідрометеорології на території Львівщини вдень 12 листопада та впродовж доби 13 листопада поточного року очікується ускладнення погодних умов: сильні опади у вигляді мокрого снігу та дощу, місцями налипання мокрого снігу на ЛЕП та зв’язку. Пориви вітру 17 – 22 м/с, хуртовини. На дорогах ожеледиця, снігові замети. Вночі та вранці місцями туман видимістю 200 – 500 м. Температура повітря впродовж доби 0 – 5° морозу.
У зв’язку з цим департамент з питань цивільного захисту Львівської обласної державної адміністрації звертається до водіїв з проханням бути уважними під час руху по дорогах області та за наявної можливості утриматися від поїздок приватним автотранспортом.
Шановні водії зважайте на погодні умови та будьте максимально обережні на автошляхах, неухильно дотримуйтеся Правил дорожнього руху!”
Вибуху стороннього предмету у багатоповерховому житловому будинку
У неділю, 6 листопада, у багатоповерховому житловому будинку на вул. Грінченка у Львові стався вибух. Внаслідок вибуху, загинув 33-річний чоловік, який зберігав у квартирі боєприпаси.
Вибух стався у неділю близько 19:00 на п’ятому поверсі 12-поверхового житлового будинку за адресою вул. Грінченка, 4Б. Внаслідок вибуху у квартирі на п’ятому поверсі вибиті вікна, а також зруйновано міжкімнатну перегородку. Крім того, у будинку прорвало водопровід і затопило кілька квартир. У будинку також відсутнє електропостачання.
Як повідомили ZAXID.NET у прес-службі патрульної поліції, за попередньою інформацією, на місці вибуху виявлено тіло 33-річного чоловіка.
 «Надзвичайна ситуація сталась у квартирі в результаті вибуху стороннього предмету. Загинула людина. Хвилею вибуху в квартирі вирвало батареї», загрози обвалу нема.
Наразі фахівці з’ясовують причини вибуху.
ШАНОВНІ МЕШКАНЦІ РАЙОНУ!!!
Пам’ятайте! Розмінуванням, знешкодженням або знищенням вибухонебезпечних предметів займаються тільки підготовлені фахівці-сапери, допущені до цього виду робіт.
У БУДЬ-ЯКОМУ РАЗІ ПРИ ВИЯВЛЕННІ ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНОГО ПРЕДМЕТА АБО ПРЕДМЕТІВ ПІДОЗРІЛОГО ХАРАКТЕРУ 
НЕОБХІДНО:
• негайно припинити усі роботи в районі виявлення вибухонебезпечного предмета (предметів);
• вивести (відвести) на максимальну відстань усіх людей (не менше 100 метрів), які знаходились поблизу, намагаючись рухатись назад по своїх слідах;
• позначити небезпечне місце добре видимим орієнтиром, де знаходиться цей предмет та огородити його від сторонніх осіб в тому числі дітей; Для огорожі можна використовувати різні підручні матеріали: дошки, жердини, гілки, мотузки, шматки матерії тощо.
• повідомити про знахідку службу порятунку за номером «101». Повідомлення робити не поспішаючи, чітко, із зазначенням точної адреси (орієнтирів) місця знаходження вибухонебезпечного предмета);
• очікувати на безпечній відстані від місця знаходження вибухонебезпечного предмета на приїзд фахівців ДСНС та МВС, при цьому здійснюючи заходи щодо недопущення до небезпечної зони інших людей.
КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
• палити та використовувати відкритий вогонь поблизу місця, де знаходиться вибухонебезпечний предмет або предмет схожий на нього;
• піднімати, витягувати з ґрунту, зрушувати з місця, кидати, ударяти і розбирати будь-які вибухонебезпечні предмети;
• переносити ці предмети в місця перебування людей.
• намагатися розібрати;
• заносити в приміщення;
• кидати в криницю або річку;
• здавати на металобрухт;
• використовувати для виготовлення саморобних піротехнічних засобів – петард чи вибухових пакетів.
ПІД ЧАС ПРОГУЛЯНОК В ЛІСІ АБО В ТУРИСТИЧНОМУ ПОХОДІ:
1. Ретельно вибирайте місце для багаття. Воно повинно бути на достатній відстані від траншей і окопів, що залишилися з війни.
2. Перед розведенням багаття в радіусі п’яти метрів перевірте грунт на наявність вибухонебезпечних предметів (обережно зніміть лопатою верхній шар ґрунту, перекопайте землю на глибину 40-50 см або за допомогою щупу).
3. Користуватися старими багаттями не завжди безпечно. Там можуть виявитися підкинуті військові «трофеї»або такі, що не вибухнули.
4.У жодному випадку не підходьте до знайдених багать, що горять (особливо вночі). В цьому багатті може виявитися предмет, що може вибухнути.
Якщо Ви опинилися поблизу вибуху, стримайте свою цікавість і не намагайтеся наблизитись до епіцентру, щоб подивитись або допомогти рятівникам. Найкраще, що Ви можете зробити – залишити небезпечне місце
Пам’ятайте! Розмінуванням, знешкодженням або знищенням вибухонебезпечних предметів займаються тільки підготовлені фахівці-сапери, допущені до цього виду робіт.
У будь-якому разі при виявленні вибухонебезпечного предмета або предметів підозрілого характеру лише безумовне виконання заходів безпеки є гарантом того, що не станеться випадку каліцтва чи загибелі.
При виявлені вибухонебезпечних предметів негайно повідомте за номером 101!
alt
Відбулись навчання пожежно-рятувальних підрозділів Львівщини
На навчальному полігоні ДСНС відбулися заняття з психологічної підготовки з особовим складом пожежно-рятувальних підрозділів Львівщини.
Про це повідомили сьогодні, 7 листопада, у Львівському обласному управлінні Державної служби з надзвичайних ситуацій України. У ньому також поінформували, що до участі в навчаннях залучили представників служби медицини катастроф та психологів. В обласному управлінні ДСНС також запевнили, що проводяться такі навчання щорічно, а їх мета – формування у молодих фахівців високих морально-вольових якостей, вдосконалення пожежно-тактичних знань і вмінь, а також навчання прийомам і способам гасіння пожеж на об’єктах зберігання нафти і нафтопродуктів. Очолив тренування заступник начальника обласного управління ДСНС з реагування на надзвичайні ситуації Валерій Глобенко.
«Бориславський навчальний полігон є унікальним та єдиним на теренах Західної України. На території полігону розміщена теплодимокамера для проведення тренувань вогнеборців в умовах, близьких до реальної пожежі, тренувальний місток та навчальна вежа для порятунку людей з висоти – йдеться також у повідомленні. – Окрім цього тут розміщені резервуари, ємністю три й п’ять тисяч літрів, та амбар площею 400 квадратних метрів, у якому під час тренувань запалюють нафту». 
Під час навчань рятувальники вправлялися у гасінні пожеж у амбрах з нафтою, проходили випробування на смузі психологічної підготовки та у теплодимокамері, вдосконалювали свої навички у використанні рятувальних пристроїв при рятуванні та евакуації потерпілих з висот. А психологи ДСНС розгорнули на навчальній базі пункт екстреної психологічної допомоги для надання психологічної підтримки рятувальникам, у складних для сприйняття ситуаціях.
Тренувальний день складався з виконання комплексу вправ, які впливають на моральну стійкість рятувальників та здатність «тверезо» мислити в умовах, небезпечних для життя. Молоді фахівці здійснили підйом на висоту 25 метрів по автодрабині, долали палаючий лабіринт, проходили місток, прокладений через басейн із запаленою рідиною.
Наступний етап навчань вимагав виконання вправ по проведенню саморятування із висоти, та вміння правильно фіксувати потерпілих, за допомогою в’язання рятувальної петлі. Часто вогнеборцям приходиться працювати у сильно задимлених приміщеннях, де температура є особливо високою, а навколишні умови надзвичайно складними для виконання бойових завдань. Подолання паніки для рятувальника, за таких умов роботи – є першочерговим завданням.
Саме тому під час навчань фахівці ДСНС проводили пошукові операцій в теплодимокамері, здійснювали розвідку осередку пожежі, його ліквідацію та порятунку потерпілих за умов сильної задимленості та високої температури. Заключним етапом навчань стало гасіння амбару із нафтопродуктами, ємністю 2,5 тисячі кубометрів.
Під час ліквідації таких пожеж виникає сильне теплове випромінювання, тому весь особовий склад працював у спеціальних тепловідбивних костюмах. Однак проведення таких тренувань є необхідним для усвідомлення молодими офіцерам усіх небезпек, які можуть виникнути при ліквідації пожеж чи інших надзвичайних ситуацій.
В обласному управлінні ДСНС також запевнили, що всі завдання по ліквідації та керівництву гасіння пожеж, а також дотримання правил безпеки при боротьбі із полум’ям успішно відпрацювали, відтак сподіваються, що набутий практичних досвід молоді фахівці зможуть застосувати при несенні бойових чергувань. Про це повідомили сьогодні, 7 листопада, на сторінці Львівського обласного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в інтернет-мережі «Facebook», де також опублікували фоторепортаж з навчань.
 
Шановні громадяни!
30 жовтня поточного року у Сокальському районі та у м. Львові було зафіксовано отруєння чадним газом 7 осіб з них двоє дітей, одна особа загинула (Сокальський район).
Враховуючи зазначене та з метою попередження виникнення подібних небезпечних подій Департамент з питань цивільного захисту облдержадміністрації та сектор Цивільного захисту Пустомитівської райдержадміністрації нагадує про необхідність неухильно дотримуватися правил безпечної поведінки у побуті.
У період опалювального сезону, коли відбуваються значні перепади атмосферного тиску, порушується тяга в димових і вентиляційних каналах, спостерігається найбільша кількість отруєнь чадним газом. Зокрема, 30 жовтня поточного року зафіксовано отруєння чадним газом 7 осіб, а всього з початку 2016 року від чадного газу потерпіло 83 особи, з них 23 дитини, на жаль не обійшлось без смертельних випадків – загинуло від отруєнь 6 осіб. 
Як свідчать аналіз, більшість нещасних випадків, пов’язаних з отруєнням людей чадним газом, відбувається через порушення абонентами умов безпечної експлуатації газових приладів та пічного опалення, несанкціоноване втручання власників газового обладнання в роботу системи газопостачання та конструкцію газових приладів, несправну систему димовідведення та вентиляції.
Пам’ятайте, що кожна людина повинна відповідально ставитися до безпечного поводження з газом у побуті, адже постраждати може не тільки вона сама, а й близькі та рідні, сусіди. То ж радимо вам – уважно стежте за роботою газового обладнання у себе в оселі та на прилеглій території і при найменших ознаках неполадок звертайтеся до аварійної служби за телефоном “104”.
У разі появи перших ознак отруєння чадним газом або токсичними компонентами вихлопних газів чи продуктів горіння (головний біль, запаморочення, загальна слабкість, нудота, блювота), необхідно не займатись самолікуванням, а негайно викликати лікаря за телефоном “103” або сповістити сусідів про потребу медичної допомоги.
 
 З А П А М ’Я Т А Й Т Е :
 Будьте обережні, бережіть своє життя та життя своїх близьких! Дотримуйтеся правил безпеки життєдіяльності! 
 
Обережно чадний газ!
У зв’язку з пониженням температурного режиму та інтенсивним використанням газових приладів в побуті почастішали нещасні випадки отруєння людей чадним газом. Статистика дуже сумна – гинуть дорослі, гинуть діти.
Як правило причиною таких випадків є самовільне встановлення опалювальних приладів, захаращення вентиляційних каналів, димоходів, недотримання вимог безпечної експлуатації газового обладнання.
Чадний газ — безколірний газ без запаху.
Чадний газ, складається в основному з окису вуглецю, який утворюється в результаті неповного згорання різних видів палива: вугілля, дров, нафти, природного газу.
До отруєння може привести неправильне користування пічками, якщо не щільно закрити дверцята і забути витягнути заслінку труби, якщо піч несправна. 
Велика небезпека отруєння окисом вуглецю виникає в гаражних приміщеннях, коли не дотримуються правил безпеки. Як показують спостереження, велику кількість чадного газу може створити робота автомобільного двигуна в одномісному гаражі, при закритих дверях.
До накопичення чадного газу в приміщенні та отруєння ним може призвести неправильне користування газовими приладами та користування несправними газовими приладами. 
Оскільки окис вуглецю немає запаху і не подразнює верхні дихальні шляхи, людина не відчуває його при диханні, і тому отруєння наступає непомітно.
Головна небезпека полягає в тому, що чадний газ через легені швидко проникає в клітини крові, заміняє кисень, що міститься в еритроцитах. 
Внаслідок цього в організмі виникає кисневе голодування (гіпоксія).
Перші його ознаки отруєння чадним газом можуть служити сигналом до небезпеки. Насамперед відчувається головний біль, інколи шум у вухах, нудота. Якщо дія окису вуглецю продовжується, то розвивається загальна слабість, сухий кашель, блювання, свідомість ще зберігається. Інколи спостерігається збудження, яке супроводжується слуховими і зоровими галюцинаціями. В подальшому людина втрачає свідомість, її шкіра червоніє, а зіниці розширюються. Дихання спочатку шумне і прискорене, потім стає поверхневим і сповільнюється.
Перша допомога при отруєнні чадним газом
При отруєнні чадним газом, потерпілого необхідно винести на свіже повітря, покласти під голову подушку, розстебнути  комір і пояс.
Найкращий засіб при цьому отруєнні – довготривале вдихання кисню. 
Якщо є можливість, потрібно принести з аптечки кисневу подушку. На голову і груди кладуть холодний компрес і змочений холодною водою шматок тканини, рушника, носової хустинки. Якщо потерпілий при свідомості, його потрібно напоїти міцним чаєм, чи кавою. Ні в якому випадку не можна давати алкоголю. При втраченій свідомості, дають нюхати змочену нашатирним спиртом вату, але обережно, щоб не завдати опіків. Якщо потерпілий не дихає, або дихання швидко погіршується, потрібно зразу приступати до проведення штучного дихання за методом “рот в рот”, або “рот в ніс”.
Після надання першої допомоги потерпілого необхідно швидко відправити у лікарню.
Пам’ятайте: Найменше порушення правил безпечного користування газовими приладами може стати причиною удушення, отруєння чадним газом, пожежі або вибуху, призвести до значних матеріальних збитків і смертельних наслідків.
Будьте завжди уважні при користуванні газовими приладами – у цьому запорука безпеки!
 
УРАГАН, БУРЕВІЙ, СМЕРЧ
altСектор цивільного захисту Пустомитівської райдержадміністрації вже розповідав читачам про досить небезпечне природне явище – грозу. Але гроза не єдине, що може завдавати істотного клопоту мешканцям нашого району і від таких грізних атмосферних явищ, як ураган, буря та смерч, ніхто не застрахований.
Насамперед – що воно таке і чим одне від одного відрізняється?
УРАГАН – це атмосферний вихор великих розмірів зі швидкістю вітру до 120 км / ч, а в приземному шарі – до 200 км / ч. 
БУРЯ – тривалий, дуже сильний вітер зі швидкістю більше 20 м / с, спостерігається звичайно при проходженні циклону і супроводжується сильним хвилюванням на морі та руйнуваннями на суші.
СМЕРЧ – атмосферний вихор, що виникає в грозовій хмарі і поширюється вниз, часто до самої поверхні Землі у вигляді темного хмарного рукава або хобота діаметром в десятки і сотні метрів. Існує недовго, переміщаючись разом з хмарою.
Небезпека для людей при таких природних явищах полягає в руйнуванні дорожніх і мостових покриттів, споруд, повітряних ліній електропередачі та зв’язку, наземних трубопроводів, а також поразці людей уламками зруйнованих споруд, осколками скла, що летять з великою швидкістю. Крім того, люди можуть загинути і отримати травми в разі повного руйнування будівель. При бурях небезпечні скупчення пилу («чорні бурі») на полях, дорогах і населених пунктах, а також забруднення води.
Основними ознаками виникнення ураганів, буревіїв і смерчів є: посилення швидкості вітру і різке падіння атмосферного тиску; зливові дощі і штормовий наганяння води; бурхливий випадання снігу та ґрунтового пилу.
ЯК ДІЯТИ ПАД ЧАС УРАГАНУ, БУРЕВІЮ, СМЕРЧІ
Якщо ураган (буря, смерч) застав Вас в будівлі, відійдіть від вікон і займіть безпечне місце біля стін внутрішніх приміщень, в коридорі, у вбудованих шафах, у ванних кімнатах, туалеті, коморах, в міцних шафах, під столами. Загасіть вогонь у печах, відключіть електроенергію, закрийте крани на газових мережах.
У темний час доби використовуйте ліхтарі, лампи, свічки; включіть радіоприймач для отримання інформації від органів ЦЗ населення; по можливості, перебуваєте в заглубленному укритті, в сховищах, льохах і т.п. Якщо ураган, буря чи смерч застали Вас на вулицях населеного пункту, тримайтеся якомога далі від легких споруд, будівель, мостів, естакад, ліній електропередачі, щогл, дерев, річок, озер і промислових об’єктів. Для захисту від уламків і осколків скла використовуйте листи фанери, картонні та пластмасові ящики, дошки та інші підручні засоби. Намагайтеся швидше сховатися у підвалах, льохах і протирадіаційних укриттях, наявних в населених пунктах. Не заходьте в пошкоджені будівлі, так як вони можуть обрушитися при нових поривах вітру.
При сніжної бурі укривайтеся в будівлях. Якщо Ви опинилися в полі або на сільській дорозі, виходьте на магістральні дороги, які періодично розчищаються і де більша ймовірність надання Вам допомоги.
При пиловий бурі закрийте обличчя марлевою пов’язкою, хусткою, шматком тканини, а очі окулярами. При надходженні сигналу про наближення смерчу необхідно негайно спуститися в укриття, підвал будинку або льох, або сховатися під ліжком та іншої міцної меблями. Якщо смерч застає Вас на відкритій місцевості, укривайтеся на дні дорожнього кювету, в ямах, ровах, вузьких ярах, щільно притискаючись до землі, закривши голову одягом чи гілками дерев. Не залишайтеся в автомобілі, виходьте з нього і укривайтеся, як зазначено вище.
 
ОБЕРЕЖНО, ГРИБИ!!!
altГриби – це смачно й корисно. Вони містять і білки, і небагато жирів, і вітаміни. Однак щороку грибний сезон затьмарюють сумні події – грибні отруєння.
Тому актуально нагадати нашим громадянам про всю небезпеку цих смачних знахідок. Адже, є настільки “обдаровані” грибники, що здатні знайти гриб у будь-яку пору року. В більшості випадків вони виявляються ще й дуже підприємливими – залюбки продадуть грибні делікатеси на найближчому ринку, або просто при дорозі. А так і до трагедії недалеко: покупець не знає, в яких умовах і де росли гриби, коли їх було зібрано. 
Відомо, що їстівні гриби зустрічаються в будь-якому переліску, серед поля, навіть біля будинків на газонах знайдуться. Майте на увазі: гриби мають властивість накопичувати в своєму організмі різні отруйні речовини. Тому їх не можна збирати у парках та скверах, поблизу смітників, доріг з великим рухом, уздовж залізничних трас. Екологічно нечистий гриб небезпечний, як і отруйний. Не беріть червиві гриби – ними теж можна отруїтися, до того ж поки донесете кошик додому, заразяться і здорові капелюшки.
Біда приходить до тих, хто не може відрізнити отруйні гриби від їстівних. Як же це зробити? Багато хто покладається на “вірні”ознаки, що допомагають легко виявити отруйні гриби. Кажуть, що отруйні гриби згортають молоко, викликають побуріння головок цибулі та часнику, потемніння срібних предметів. Це невірно! Є тільки один абсолютно надійний спосіб відрізнити отруйні гриби від їстівних – треба їх знати.
Найнебезпечніший гриб – бліда поганка. Зустрічається вона часто. Недосвідчені грибники іноді плутають її з печерицями або сироїжками. У поганці, як і в інших грибах, дуже багато амінокислот, жирів та інших корисних речовин. Але “ложка дьогтю псує бочку меду”: гриб містить сильну отруту – аманітотоксін. Він не руйнується при термічній обробці, не розчиняється у воді. Одна бліда поганка, яка потрапила в їжу, може погубити трьох-чотирьох дорослих людей. Бліді поганки трохи схожі на печериці, але в блідої поганки нижній бік шапки зеленувато-білий, а в печериці — рожевий. Мухомор легко розпізнати за яскраво-червоною з білими плямами шапкою. Іноді зустрічаються сірі мухомори. Жовчний гриб схожий на білий, але верхня частина його ніжки покрита візерунком у вигляді чорної або темно-сірої сітки, а м’якоть на зламі червоніє. Несправжні лисички схожі на лисички їстівні, але їхні шапки рівні, червонувато-оранжеві, а не світло-жовті, як у їстівних, а із надламаної шапки несправжньої лисички виділяється білий сік.
Збираючи опеньки, уважно оглядайте їхні ніжки. У їстівних опеньків на ніжці є кільце з плівки, а в несправжніх такої плівки немає, і пластинки під шапкою зеленуваті. Щоб не отруїтися грибами, будьте уважні, коли їх збираєте. Якщо гриб схожий на отруйний, якщо ви сумніваєтесь, чи він їстівний, краще викиньте його.
Ніколи не їжте сирі гриби, у тому числі – сироїжки. Якщо пощастить – відбудетесь розладом шлунка, у гіршому випадку – важке отруєння.
Первинні ознаки отруєння (нудота, блювота, біль у животі, пронос) – з’являються через 1-4 години після вживання грибів, в залежності від виду гриба, віку та стану здоров’я потерпілого, кількості з’їдених грибів. Біль та нападки нудоти повторюються декілька разів через 6-48 годин, а смерть настає через 5-10 днів після отруєння.
Запам’ятайте: Отруєння грибами дуже важко піддається лікуванню. Не збирайте та не їжте гриби зовсім. Без грибів можна прожити. Якщо все таки ви не бажаєте відмовитись від грибів, то будьте дуже пильні та обережні. Гриби легковажності можуть не пробачити. 
 
ЛІТО, СОНЦЕ, СПЕКА…
Літо – чудова пора року, час відпусток, відпочинку, подорожей, рибалки, походів в гори поїздок на дачу, літо якого з нетерпінням чекають абсолютно всі, але є одне але! 
Спека, яка зводить з розуму всіх і заважає насолодитися довгоочікуваним відпочинком. 
Стовпчик термометра неухильно піднімається в гору. Офіс без кондиціонера, громадський транспорт без ковтка свіжого повітря. Як вижити у таку спеку? Може, уявити себе на морському березі з легким бризом? Ні, уява не допомагає, а спрага і одяг, липнучи до тіла, нагадують про теплу пору року.
Зберемо волю і знання в кулак і складемо список необхідного для виживання на спеці.
Першим пунктом поставимо воду. Спека страшна зневодненням. Людині треба більше пити в жарку погоду – до 2,5 л на день, тому запасемося пляшками з жаданою водою, візьмемо тільки мінералку чи прохолодний зелений чай. Якщо мають пробки в транспорті, в сумку покладемо ще й пляшечку з некип’яченої водою. При наближенні непритомності буде що вилити собі на голову. До льоду поставимося з обережністю: нерозумно на спеці підхопити ангіну.
Уникати перегрівання та сонячних опіків. Якщо ви на відпочинку, грітися під сонечком можна зранку до 11-ї години і після 16-ї. Засмагати треба без фанатизму, поступово збільшуючи час перебування на пляжі. У перший день не засмагайте більше 10–15 хвилин. 
Ходити у світлому натуральному одязі, бажано – в головному уборі. Це допоможе уникнути сонячного або теплового удару. Симптоми сонячного удару такі: запаморочення, головний біль, різка слабкість, погіршення концентрації уваги. При тепловому або сонячному ударі людина може стати або дуже блідою, або почервоніти. Допомога починається з того, що постраждалому забезпечують прохолоду. Підійде приміщення з кондиціонованим повітрям, холодні компреси чи обтирання тіла льодом, навіть нетривалий холодний душ.  
Різниця між температурою повітря на вулиці та в приміщенні не має перевищувати 10° С. Тобто, якщо на дворі +30° С, то не треба встановлювати кондиціонер на +17° С – від такого перепаду температури організм страждатиме. Те саме стосується й прохолодного душу – зробіть воду на 10 градусів прохолоднішою, ніж температура тіла, і отримаєте максимум задоволення. Щодо напоїв, також бажано вживати їх не дуже холодними. 
У спеку, на пляжі, під сонцем не вживати алкоголь! Він стимулює роботу серцево-судинної системи, а це негативно відбивається на концентрації уваги та загальному самопочутті. Пиво та інші слабоалкогольні напої теж належать до заборонених у денний час. Однак ввечері, звичайно, можна дозволити собі розслабитися – якщо буде не дуже спекотно. Ще одна пересторога – кава. Кофеїн, як і алкоголь, стимулює роботу нервової та серцево-судинної систем, тому важливо не вживати його у великих кількостях. До того ж, гаряча кава не дуже добре «йде» у спеку
Людям із хронічними захворюваннями, в тому числі серцево-судинними, слід вживати достатню кількість рідини – так само, як і здоровим людям. Обмеження є тільки для пацієнтів із серцевою недостатністю. Навіть люди з гіпертонічною хворобою у спеку повинні досить багато пити, щоб уникнути дегідратації. Пам’ятайте: коли виникає відчуття спраги, це означає, що організм уже відчуває дефіцит рідини. Тож пити треба невеликими ковтками, але дуже часто. Період сильної спеки є особливо небезпечним для людей похилого віку. З роками поріг чутливості знижується, це стосується і відчуття спраги.
Приємного та незабутнього, а головне безпечного, Вам відпочинку!!!
 

“Шановні мешканці Пустомитівського району!

Напередодні народного свята Івана Купала (церковне свято Різдво Івана Предтечі), під час якого заплановано проведення багатьох заходів і розважальних програм на водних об’єктах зі залученням великої кількості населення, департамент з питань цивільного захисту Львівської обласної державної адміністрації нагадує про необхідність дотримання правил безпеки на воді.
Сумна статистика свідчить про збільшення випадків загибелі людей
з початком літнього сезону відпочинку на воді. Упродовж червня поточного року під час купання на водних об’єктах області загинуло 6 осіб. Загалом від початку року загинуло 24 особи.
Основними причинами загибелі людей на водних об’єктах є:
– купання в необладнаних, неперевірених місцях і місцях, де купання заборонено;
– купання в нетверезому стані;
– пустощі на воді;
– купання дітей без нагляду дорослих.
 
Правила безпеки, яких необхідно дотримуватись під час відпочинку біля води
До купання:
1. Перед купанням порадьтеся з лікарем і ретельно дотримуйтесь його порад, купання розпочинайте за температури повітря 25° С і температури води 17-19° С.
2. Купайтеся тільки у спеціально відведених та обладнаних місцях.
3. За відсутності пляжу, вибирайте чистий пологий берег; попередньо виясніть чи немає на дні коряк, гострого каміння, ям. Засмічене і нерівне дно небезпечне навіть для досвідчених плавців.
4. Не купайтеся відразу після прийому їжі та в нетверезому стані.
5. Перед купанням корисно полежати і відпочити. Розігрітим входити у воду не радимо.
Під час купання:
1. Входьте у воду обережно, зупиніться і швидко зануртеся з головою на неглибокому місці.
2. Не доводьте тіло до сильного ознобу. Купатися можна не більше 10-15 хвилин.
3. Не переривайте купання частими виходами із води і не стійте мокрими на вітрі .
4. При судомах не розгублюйтесь, намагайтеся утриматися на поверхні води, кличте на допомогу.
5. Потрапивши у сильну течію, не боріться проти неї, а пливіть за течією, наближаючись до берега.
6. Потрапивши у вир не розгублюйтесь, наберіть побільше повітря в легені, зануртесь у воду і сильним ривком в бік, за течією виходьте з виру та випливайте на поверхню.
7. Не плавайте далеко від берега, не запливайте за попереджувальні знаки.
 
Після купання:
1. При виході із води витирайте досуха тіло, розітріть його долонями чи рушником, швидко одягніться і пройдіться.
2. Не лежіть після купання на сонці.
3. Якщо хочете прийняти сонячну ванну, полежіть на сонці до купання, а після купання відпочиньте у затінку.
Поради та правила для тих, хто катається на човнах, моторних катерах та скутерах:
1. Перед тим, як сідати у човен, огляньте його та переконайтесь у його придатності, перевірте наявність весел, кочетів, черпака для відливу води, рятувальних засобів (рятувальне коло, рятувальний жилет).
2. Посадку у човен проводьте обережно, ступаючи на середину настилу. Сідайте на лавку рівномірно. Не можна сідати на борт човна.
3. Той, хто знаходиться за веслами, повинен пам’ятати про відповідальність, уважно дивитись вперед і не допускати зіткнень з перешкодами та іншими човнами.
4. Якщо човен перевернувся, в першу чергу надайте допомогу тим, хто не вміє плавати, утримуючись за борти човна кличте на допомогу і загальними зусиллями штовхайте човен до берега або на мілину.
 
Заборонено:
1. Перевантажувати човен понад встановлену норму.
2. Перетинати курси катерів, близько підходити до них.
3. Пересідати на воді з одного човна на інший, переходити в човні з місця на місце, розкачувати човен.
4. Користуватися човном особам в нетверезому стані, а також дітям до 14 років без супроводу дорослих.
5. Особи, які не вміють плавати, повинні сідати у човен, надівши на себе рятувальний жилет (пояс).
Організатори святкових заходів та власники водних об’єктів персонально відповідають за охорону життя людей, їх безпеку та забезпечують роботу відомчих рятувальних постів.
Про всі нещасні випадки на воді телефонуйте за номером (032) 275-82-13, (0230) 4-11-46, (097) 017-00-20 до Центральної рятувально-водолазної служби Львівської області.
 
Дотримання правил безпеки на воді – запорука вашої безпеки загалом!

 

Перша допомога при утопленні

Потоплення частіш за все виникають при ігноруванні Правил поводження на водоймищах, переоцінювання своїх сил і можливостей. Нещасні випадки на воді виникають, як з людьми, що не вміють плавати, так і з людьми, що вміють плавати у разі не задовільного стану здоров’я (алкогольне чи наркотичне сп’яніння, пороки серця і інших захворювань серцево-судинної системи, захворювань легенів, епілепсії, перегріву чи переохолодження, навантажень, далеких запливань, інших небезпек (попадання у вир, удари головою в дно водоймища чи інші перепони, удари хвилею, страх, раптове падіння у воду, попадання води у верхні дихальні шляхи тощо).
У разі утоплення діяти слід швидко. Будь-яке зволікання загрожує обернутися страшною трагедією!
1. Помітивши потопаючу людину, необхідно терміново повідомити про це рятувальників. Але якщо рятувальники знаходяться далеко або ж їх взагалі немає на пляжі, то рятувати потопаючого потрібно самостійно.
2. Підпливати до потопаючого потрібно ззаду, інакше він у судомних спробах виплисти може ненавмисно схопити вас і звільнитися від такого захоплення дуже важко.
3. Якщо потопаючий занурився на дно, то потрібно пірнути і підпливти до нього вздовж дна, враховуючи при цьому напрямок і швидкість течії. При виявленні потопаючого потрібно взяти його за руку, під пахви або за волосся. Сильно відштовхнувшись від дна, спливти, працюючи ногами і вільною рукою.
4. На поверхні слід підтримувати потопаючого так, щоб його голова залишалася над поверхнею води.
5. На березі перевірте стан життєвих показників. Якщо дихання і пульс задовільні, то постраждалого потрібно укласти на суху жорстку поверхню. Голова повинна бути низько опущена. Позбавте його від одягу, що стискує, розітріть руками або рушником. Дайте гарячого напою, укутайте теплою ковдрою. Викличте «швидку».
6. Якщо потопаючий без свідомості, але у нього збережені пульс і дихання, очистіть його ротову порожнину від піску, мулу, блювотних мас. Подальші дії аналогічні вищеописаним.
7. Якщо у потерпілого відсутні ознаки життя (немає дихання, немає пульсу), негайно приступайте до реанімації. Перед цим видаліть рідину з дихальних шляхів: покладіть животом на стегно зігнутої в колінному суглобі ноги. На спину натиснете рукою між лопаток. Другою рукою притримуйте лоб. Робіть все швидко.
Допомогу постраждалому слід надавати залежно від його стану і якнайшвидше. Якщо постраждалий не подає ознак життя, це не повинно зупиняти надання першої допомоги. 
Поки є найменший шанс врятувати людину, треба проводити заходи щодо її рятування. 

 

ОСНОВНІ ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ НА ВОДІ

Шановні мешканці району доводимо до Вашого відома, що станом на 1.06.2016року на території Львівської області загинуло 13 чоловік на водоймах, причини втоплень-недотримання правил поведінки на воді.
Першою умовою безпечного відпочинку на воді є вміння плавати. Навчитись плавати потрібно кожному. Людина, яка добре плаває, почуває себе на воді спокійно, упевнено, у випадку необхідності може надати допомогу товаришу, який потрапив у біду.
Навіть той, хто добре плаває, повинен постійно бути обережним, дисциплінованим і суворо дотримуватись правил поведінки на воді.    Знання та виконання правил поведінки на воді є запорукою безпеки життя, а також отримання задоволення від відпочинку. 
 
Правила безпечної поведінки на воді та біля води:
• діти повинні купатися обов’язково під наглядом дорослих;
• вчитися плавати потрібно під керівництвом інструктора або батьків;
• не купайтеся i не пірнайте у незнайомих місцях, це можна робити у спеціально відведених місцях;
• не можна запливати за обмежувальні знаки;
• слід дуже обережно поводитися на надувних матрацах та іграшках, особливо, коли є вітер або сильна течія;
• якщо течія вас підхопила, не панікуйте, треба пливти за течією, поступово i плавно повертаючи до берега;
• не купайтеся в холодній воді, щоб не сталося переохолодження;
• не треба купатися довго, краще купатися кiлька разів по 20-30 хв.;
• не можна гратися на воді у такі ігри, які можуть завдати шкоди;
• не подавайте без потреби сигналів про допомогу;
• не пірнайте під людей, не хапайте їх за ноги;
• купатися рекомендовано вранці i ввечері;
• не слід купатися наодинці;
• не підпливайте до коловоротів, пароплавів i катерів;
• не стрибайте головою вниз у місцях, глибина яких вам невідома.
• не забувайте, що вода несе й небезпеку! Шторм на морі, повінь, сильна злива можуть завдати шкоди не тiльки навколишньому середовищу, але й людині!
Ваша безпека – у ваших руках.
 

ЧИМ ГРІЗНА ГРОЗА?

Ніщо так не лякало наших пращурів, як спалахи блискавок, що краяли небо, і пекельний гуркіт грому. Елліни приписували їх наймогутнішому з богів – Зевсу. В інших народів блискавки ототожнювали із стрілами розгніваного божества.
Нині фізика пояснює справжню природу блискавки, як розряд в атмосфері мільйонів кіловат енергії (її вистачило б для освітлення цілого міста). 
Та, на жаль, не всі пам’ятають правила безпеки під час грози і те, як допомогти ураженим природною “стрілою”. Тому слід зупинитися на цьому детальніше. Отже: 
• передусім важливо знайти місце, де безпечно буде перечекати грозу. Не можна ховатися під шатами дерев, особливо коли негода застає в полі, на відкритій місцевості (поміж усіх потерпілих від блискавки третина вражена саме під деревами); 
• не можна ховатися від блискавки в невеликих господарських приміщеннях, під навісами, якщо вони зведені на узвишші;
• якщо ви плаваєте чи знаходитесь в човні, якнайшвидше намагайтеся вибратися на берег. Вода є провідником електрики; 
• у відкритому полі під час грози не слід переносити лопати, граблі, вила; 
• небезпечно наближатися за такої погоди й до телеграфних стовпів або опор ліній електропередач; 
• під час грози неприпустимо їздити на велосипеді, мотоциклі чи коні, працювати на тракторі; 
• не можна в цей час лишатися на спортивних майданчиках, пляжах, на подвір’ї; 
• якщо гроза застала в поході, тримайтеся якомога далі від вершин гірських хребтів, особливо їхніх піків; 
• уникайте сусідства з водонапірними баштами, металевими трубами, дротами, залізними огорожами; 
• а як бути коли гроза застала в автотранспорті? Слід лишатися на місці і ні в якому разі не виходити назовні. Якщо ж украй необхідно вибратись, треба уникати одночасного контакту з землею й металевим корпусом автомобіля – найкраще вистрибнути з машини.
Де ж можна знайти надійний притулок під час грози:
• у будинку, проте варто триматися далі від дверей, вікон, каміна. (Небезпечно також забиратися на горище).
• за винятком екстрених випадків намагайтеся не користуватися телефоном.
• не рекомендується приймати під час грози душ або ванну.
• якщо ж сховатися ніде (скажімо, в чистім полі), треба лягати просто на землю.
Ураження блискавкою лікарі прирівнюють до дії на організм електричного струму високої напруги. Така травма руйнує нервову систему, розладнує дихання, серцеву діяльність. На шкірі потерпілих лишаються характерні сліди, так звані “знаки блискавки” – червоні смуги, опіки. 88-96 відсотків уражених спершу втрачають свідомість. При наданні допомоги слід негайно розпочати непрямий масаж серця в поєднанні з диханням “ротом до рота” чи “ротом до носа”, поки не почне працювати серце і не відновиться дихання. Потім потерпілого, не зволікаючи, відправляють до лікарні або ж на місце події викликають швидку допомогу. 
Пам’ятайте! Постраждалий від удару блискавки може мати переломи, навіть хребта, тому переміщувати його необхідно дуже обережно. І ні в якому разі не можна закопувати потерпілого в землю, як дехто вважає, для відновлення дихання!
Майте на увазі, що після спекотних днів дощі йдуть з грозами. Будьте обережними!

 

 

Про проведення комплексної перевірки обласної системи оповіщення

На виконання розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від 22 грудня 2015 року №837/0/5-15 «Про затвердження Плану основних заходів цивільного захисту Львівської області на 2016рік», наказу начальника цивільного захисту Львівської області від 11 травня 2016року №7, 18 травня 2016 року буде проведено комплексну перевірку технічного стану місцевих систем централізованого оповіщення цивільного захисту у містах і районах області з увімкненням електросирен. Просимо зберігати спокій та діяти згідно вказівок.

 

АВІАЦІЙНА БОМБА

09.03.2016 року о 13 год. 40 хв. на території Оброшинської с/р в лісовому масиві на відстані біля 1.5 км. від нас. пунктів с.Оброшино, с.Лапаївка, лісничий Лапаївського лісництва виявив предмет зовні схожий на вибухонебезпечний предмет (ВНП). Фахівцями Пустомитівського РВ ГУ ДСНС України у Львівській області обстежено місце виявлення та встановлено, що даний предмет є авіаційна бомба часів другої світової війни. 
Місце знаходження ВНП було обгороджено та виставлена охорона. 
Інформація-заявка по ліквідації ВНП подана у 2-гий СЦШР ДСНС України у Львівській області.
10.03.2016 року з 08 год. 30 хв. до 17 год.00 піротехнічною групою 2-го спеціального центру швидкого реагування ДСНС України у Львівській області були виконані роботи по вилученню та знешкодженню авіаційної авіабомби SD-500 колишньої Німецької армії часів другої світової війни.
У зв’язку з небезпекою транспортування авіабомби  прийнято рішення її знищити на місці виявлення-в лісовому масиві. До очеплення місця виявлення ВНП та місця проведення підривних робіт було залучено працівників ГУ ДСНС України, Пустомитівського відділення Франківського відділу поліції ГУ НП у Львівській області. Оброшинським сільським головою спільно з лісничим Лапаївського лісництва забезпечено будівельну техніку (екскаватор «Атлас» від приватного підприємста «Оліяр») для проведення інженерних робіт (обвалування місця підриву), а також забезпечено харчування  групи розмінування.
О 17 год.53 хв. вибухонебезпечний предмет був знищений, служби, що були задіяні при ліквідації  ВНП спрацювали оперативно та фахово. 
Шановні мешканці району
Якщо Ви опинилися поблизу вибуху, стримайте свою цікавість і не намагайтеся наблизитись до епіцентру, щоб подивитись або допомогти рятівникам. Найкраще, що Ви можете зробити – залишити небезпечне місце
Пам’ятайте! Розмінуванням, знешкодженням або знищенням вибухонебезпечних предметів займаються тільки підготовлені фахівці-сапери, допущені до цього виду робіт.
У будь-якому разі при виявленні вибухонебезпечного предмета або предметів підозрілого характеру лише безумовне виконання заходів безпеки є гарантом того, що не станеться випадку каліцтва чи загибелі.
 

Не випалюйте суху рослинність!

Звертаємося до мешканців Львівщини з проханням не випалювати суху рослинність, бо самовільне спалювання завдає величезної шкоди довкіллю, створює загрозу для життя рослинного і тваринного світу, а нерідко і людей, та може призвести до некерованих надзвичайних ситуацій.
Найгірше, що випалювання сухої рослинності призводить до забруднення атмосферного повітря шкідливими речовинами, які негативно впливають на здоров’я: стан дихальних шляхів людей, асматичні захворювання  та захворювання щитовидної залози. Варто пам’ятати, що при згорянні однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільнюється біля 9 кг мікрочастинок диму. Дим містить отруйні речовини,  які увібрав у себе зелений покрив і крони дерев, зокрема, сполуки свинцю, ртуті та інших важких металів. 
Не забуваймо, що вогонь знищує комах, потомство тварин, рослини, бактерії, мікроорганізми, які утворюють родючий шар землі. Внаслідок цього значно погіршується якість ґрунту, посилюються процеси ерозії і деградації земель, руйнується екосистема поля.
У разі виявлення Вами фактів підпалу, телефонуйте: на гарячу лінію Львівської облдержадміністрації «112», «102» (поліція), (032) 238-73-70 (Державна екологічна інспекція у Львівській області, «101» (пожежна служба).
Нагадуємо, що спалення сухої рослинності забороняється законодавством України та передбачає адміністративну та кримінальну відповідальність з відповідним накладенням штрафів. Зокрема, згідно з Законом України «Про охорону атмосферного повітря» забороняється спалювання сухої рослинності, соломи, стерні чи опалого листя. За вчинення даного порушення передбачена адміністративна відповідальність відповідно до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення і тягне за собою накладення штрафу на громадян від 10 до 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (170 – 340 грн.), ті ж дії вчинені в межах території та об’єктів природно заповідного фонду, – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від 20 до 40 неоподаткованих мінімумів (340 – 680 грн.).
Відповідно до ст. 245 Кримінального Кодексу України – підпали караються штрафом від 300 до 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (5100 – 8500 грн.) або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на той же період. Ті ж дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, – караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.

alt

alt

 

Пропуск льодоходу, повені та паводків!
Шановні краяни фактори небезпеки повеней та паводків можуть  викликати  негативні  явища,  а  саме:  підтоплення  будівель,  вулиць,  присадибних  ділянок в  понижених  місцях  та  інше.
Однією з найважливіших проблем під час проходження весняної повені є боротьба з руйнівною дією водних потоків, захист від підтоплень повеневими водами населених пунктів та сільськогосподарських угідь.
Стік поверхневих вод уже сам по собі завдає шкоди, відбувається змив верхнього шару ґрунту, водночас замулюються водостоки, заносяться продуктами змиву і розмиву городи, луки та інші угіддя. Тому захист населених пунктів від шкідливої дії вод є надзвичайно важливим.
В свою чергу мешканцям населених пунктів, присадибні ділянки яких межують з водними об’єктами, а саме: каналами, потічками, річками, ставками необхідно звертати увагу на рівень води та по можливості провести розчистку русел та водопропускних отворів від дерев, кущів, сміття та інших предметів, що можуть спричинити підпір води в період льодоходу та весняного сніготанення. Такі заходи зможуть мінімізувати та зменшити негативний вплив шкідливої дії води.
Внаслідок повені, паводку починається просідання будинків та землі, виникають зсуви та обвали.
Дії в зоні раптового затоплення під час повені, паводка:
• Зберігайте спокій, уникайте паніки. 
• Швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти та інші необхідні речі. 
• Надайте допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку, вони підлягають евакуації в першу чергу. 
• По можливості негайно залишіть зону затоплення. 
• Перед виходом з будинку вимкніть електро- та газопостачання, загасіть вогонь у грубах. Зачиніть вікна та двері, якщо є час – закрийте вікна та двері першого поверху дошками (щитами). 
• Відчиніть хлів – дайте худобі можливість рятуватися. 
• Підніміться на верхні поверхи. Якщо будинок одноповерховий – займіть горішні приміщення. 
• До прибуття допомоги залишайтесь на верхніх поверхах, дахах, деревах чи інших підвищеннях, сигналізуйте рятівникам, щоб вони мали змогу швидко вас знайти. 
• Перевірте чи немає поблизу постраждалих, надайте їм, по можливості, допомогу. 
• Потрапивши у воду, зніміть з себе важкий одяг і взуття, відшукайте поблизу предмети, якими можна скористатися до одержання допомоги. 
 
Вибухонебезпечні предмети
У РАЗІ ВИЯВЛЕННЯ ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНИХ ТА ПІДОЗРІЛИХ МЕТАЛЕВИХ ПРЕДМЕТІВ, НЕОБХІДНО:
• негайно припинити усі роботи в районі виявлення вибухонебезпечного предмета (предметів);
• вивести (відвести) на максимальну відстань усіх людей (не менше 100 метрів), які знаходились поблизу, намагаючись рухатись назад по своїх слідах;
• позначити небезпечне місце добре видимим орієнтиром, де знаходиться цей предмет та огородити його від сторонніх осіб в тому числі дітей; Для огорожі можна використовувати різні підручні матеріали: дошки, жердини, гілки, мотузки, шматки матерії тощо.
• повідомити про знахідку службу порятунку за номером «101». Повідомлення робити не поспішаючи, чітко, із зазначенням точної адреси (орієнтирів) місця знаходження вибухонебезпечного предмета);
• очікувати на безпечній відстані від місця знаходження вибухонебезпечного предмета на приїзд фахівців ДСНС та МВС, при цьому здійснюючи заходи щодо недопущення до небезпечної зони інших людей.
КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
• палити та використовувати відкритий вогонь поблизу місця, де знаходиться вибухонебезпечний предмет або предмет схожий на нього;
• піднімати, витягувати з ґрунту, зрушувати з місця, кидати, ударяти і розбирати будь-які вибухонебезпечні предмети;
• переносити ці предмети в місця перебування людей.
• намагатися розібрати;
• заносити в приміщення;
• кидати в криницю або річку;
• здавати на металобрухт;
• використовувати для виготовлення саморобних піротехнічних засобів – петард чи вибухових пакетів.
ПІД ЧАС ПРОГУЛЯНОК В ЛІСІ АБО В ТУРИСТИЧНОМУ ПОХОДІ:
 1. Ретельно вибирайте місце для багаття. Воно повинно бути на достатній відстані від траншей і окопів, що залишилися з війни.
2. Перед розведенням багаття в радіусі п’яти метрів перевірте грунт на наявність вибухонебезпечних предметів (обережно зніміть лопатою верхній шар ґрунту, перекопайте землю на глибину 40-50 см або за допомогою щупу).
3. Користуватися старими багаттями не завжди безпечно. Там можуть виявитися підкинуті військові «трофеї»або такі, що не вибухнули.
4.У жодному випадку не підходьте до знайдених багать, що горять (особливо вночі). В цьому багатті може виявитися предмет, що може вибухнути.
Якщо Ви опинилися поблизу вибуху, стримайте свою цікавість і не намагайтеся наблизитись до епіцентру, щоб подивитись або допомогти рятівникам. Найкраще, що Ви можете зробити – залишити небезпечне місце.
 
Пам’ятайте! Розмінуванням, знешкодженням або знищенням вибухонебезпечних предметів займаються тільки підготовлені фахівці-сапери, допущені до цього виду робіт.
У будь-якому разі при виявленні вибухонебезпечного предмета або предметів підозрілого характеру лише безумовне виконання заходів безпеки є гарантом того, що не станеться випадку каліцтва чи загибелі. 
При виявлені вибухонебезпечних предметів негайно повідомте за номером 101!
 
alt