Департамент паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження Львівської ОДА підготував відповіді на окремі питання про розподіл природного газу.

Як відбувається процес доставки газу до споживачів?

Щоб газ надійно надходив до домівок споживачів, фахівці газорозподільних компаній повинні постійно підтримувати стабільний тиск у мережах. У магістральних трубопроводах газ перебуває під високим тиском. Перед тим як потрапити до споживача, тиск в трубі понижується – до середнього, тоді до низького, адже газове обладнання споживачів працює саме з газом низького тиску.

Щоб газ не втрачався при його транспортуванні до осель, організацій чи підприємств, працівники облгазів регулюють тиск у газопроводах, проводять технічне обслуговування мереж та підтримують у робочому стані десятки тисяч одиниць обладнання для забезпечення сталого функціонування газорозподільних мереж. Від точності розрахунків, які виконують фахівці облгазів, залежить, чи буде тиск газу на обладнанні кожного споживача достатнім для безперебійної роботи всіх газових приладів.

Чому потрібно сплачувати доставку виходячи з обсягів споживання за минулий рік?

З початку 2020 року НКРЕКП (Регулятор) змінила порядок оплати споживачами отриманих послуг з розподілу (доставки) природного газу. Це пов’язано з реформуванням ринку газу в Україні.

Регулятор вніс зміни до Кодексу газорозподільних систем та в Типовий договір на розподіл природного газу. У яких визначено, що «річна замовлена потужність» споживача на розрахунковий календарний рік визначається виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об’єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року».

Чому не можна сплачувати за поточні обсяги споживання?

Це пов’язано із новою ринковою моделлю у якій кожен споживач платить не за обсяги споживання, а за користування потужністю.

У Кодексі газорозподільних систем зазначається, що оператор ГРМ «надає клієнту послугу із забезпечення цілодобового доступу до потужності мереж для можливості споживання ним відповідних об’ємів природного газу». Така нова тарифна модель плати за розподіл (доставку) газу повністю відповідає європейській практиці та міжнародним зобов’язанням України.

Споживачі сплачують саме за замовлену потужність, тому що кожна газорозподільна компанія – оператор ГРМ – має забезпечити і підтримувати замовлену потужність у системі, незалежно від того, скільки газу споживається. Адже навіть коли газ не споживається, оператори ГРМ тримають його в системі під певним тиском, щоб він був доступним споживачам будь-якої миті. Саме на ці роботи і йде плата за розподіл (доставку) газу.

Як розрахувати щомісячну вартість доставки природного газу?

Щоб самостійно розрахувати вартість доставки природного газу, кожен споживач має помножити свій обсяг споживання природного газу у минулому газовому році на тариф своєї газорозподільної компанії. Якщо поділити отриману суму на 12 рівних платежів, то це і буде розмір щомісячної плати за доставку газу.

Зазначимо, що систему нарахування плати за розподіл газу рівними частинами впродовж року, було створено в інтересах споживачів, так як це дає змогу зменшити фінансове навантаження в осінньо-зимовий період.

Як розраховується доставка газу при нульовому споживанні?

За умови відсутності споживання природного газу споживачем протягом усього попереднього газового року річна замовлена потужність споживача визначається Оператором ГРМ за замовчуванням на мінімальному рівні (відповідно до постанови НКРЕКП № 580 «Про внесення змін до Кодексу газорозподільних систем», якою передбачено зміну порядку визначення річної замовленої потужності з метою її мінімізації).