Археологію вважають прикладною наукою, яка вивчає традиції і коріння, основи ремесла, житло і культуру. Тобто все, що представляє собою цивілізація. Завдяки археологам ми маємо можливість вивчати речові джерела, розкриваючи для сучасного світу нові знання з області минулого.

В Україні вже декілька років поспіль професійне свято археологів є офіційним, його в країні відзначають згідно з Указом Президента України від 06.08.2008, № 694/2008 «Про День археолога», у якому зокрема сказано:

“Враховуючи вагомий внесок українських учених-археологів у розвиток Вітчизняної археології, дослідження, збереження, популяризацію археологічної спадщини України та на підтримку ініціативи громадськості постановляю: Установити в Україні професійне свято – День археолога, яке відзначати Щорічно 15 серпня.”

Археологія – зовсім відособлена наука. Всі історичні події встановлюються або за письмовими джерелами, або за даними археології. Письмових повідомлень зберігається дуже і дуже небагато, а побутового матеріалу – часом більше, ніж це можна собі уявити.