Щорічно 29 липня в Україні святкується День Сил спеціальних операцій. ССО вважаються елітою української армії, оскільки здатні виконувати різні завдання, серед яких: антитерористичні операції, рейди в тил противника, звільнення заручників. І при цьому, Сили спецоперацій є наймолодшою складовою ЗСУ. Але про все по порядку.

ВСТУПНА ІНФОРМАЦІЯ:
Історія створення Сил спеціальних операцій Збройних сил України бере свій початок з 2007 року. Тоді було видано одну з останніх директив тодішнього міністра оборони України Анатолія Гриценка щодо формування Управління Сил спеціальних операцій, як структурного підрозділу Генерального штабу ЗС України. Очолив Управління Юрій Серветник. Підрозділ проіснував до 2012 року.

20 квітня 2015 в Генштабі ЗСУ підтримали пропозицію створити окрему структуру Сил спеціальних операцій, яка буде підпорядковуватися Міністерству оборони України.

5 січня 2016 командувачем Силами спеціальних операцій призначено генерал-майора Ігор Луньова. У червні 2016 року Верховна Рада підтримала створення Сил спеціальних операцій в структурі ЗСУ. Зазначалося, що Сили спецоперацій, високомобільні десантні війська і об’єднаний оперативний штаб Збройних сил як орган управління міжвидовими і міжвідомчими угрупованнями військ вводяться в структуру Збройних сил.

26 липня 2016 року колишній президент України Петро Порошенко підписав Указ “Про День Сил спеціальних операцій Збройних Сил України”, який тепер відзначається щорічно 29 липня.

У січні 2019 року Порошенко підписав указ про заснування емблеми, символи і прапора Сил спеціальних операцій та штандарта командувача. Так, девізом стали слова київського князя Святослава Хороброго “Іду на ви”, а на емблемі зображено срібного вовка.

Також повідомлялося, що ССО є закритою структурою у системі Збройних сил України, тому інформація, яка стосується їх створення і функціонування, не є відкритою для публічної комунікації.

ЧИМ ЗАЙМАЮТЬСЯ СИЛИ СПЕЦІАЛЬНИХ ОПЕРАЦІЙ:
Функції, завдання та особливості діяльності Сил спеціальних операцій Збройних Сил України визначаються законами України та положенням, яке затверджує президент України.

“Сьогодні нормативно-правовою основою існування нашого роду сил є закон про Сили спеціальних операцій, який набув чинності у липні 2016 року. Цьому передувало півтора року роботи. Документ визначає правовий статус та застосування Сил спеціальних операцій самостійно або у взаємодії з іншими видами Збройних сил України… Існує положення про ССО, яке затверджено указом президента. Ще одне положення, в якому розписано весь наш функціонал, підкріплюється відповідним наказом начальника Генерального штабу. Міністром оборони затверджено і впроваджується концепція розвитку ССО”, – заявив в інтерв’ю “Радіо Свобода” командувач ССО Ігор Луньов.

До типових завдань Сил спеціальних операцій відносять: рейди і сучасні бойові дії; психологічні операції (Psy-Ops); отримання розвідувальної інформації за лінією фронту; пошук, евакуація і доставка полонених і заручників; антитерористичні операції.

При цьому повідомляється, що оприлюднити те, що було зроблено Силами спеціальних операцій, закон дозволяє лише через певний період часу. Іноді ця цифра досягає 50 років.

24 липня 2019 Сили спеціальних операцій першими серед інших видів військ Збройних сил досягли сумісності із НАТО і отримали сертифікацію НАТО на участь в операціях сил швидкого реагування.

Відзначимо, що сили швидкого реагування (СШР) НАТО можуть застосовувати у разі: відбиття загрози одному або більше членам Альянсу; при евакуації, допомоги жертвам природних катастроф, гуманітарних катастроф; у антитерористичних операціях; СШР можуть виконувати роль авангарду перед введенням основних сил; можуть застосовуватися для демонстрації потужності ЗС НАТО.

Крім цього, підрозділи СШР охороняли літні Олімпійські ігри 2004 в Афінах, президентські вибори в Афганістані 2004 року, брали участь у гуманітарній операції після урагану Катріна 2005 року і в гуманітарній операції після землетрусу в Пакистані 2005-2006 років.

ССО ПІД ЧАС БОЙОВИХ ДІЙ НА ДОНБАСІ:
Оскільки діяльність ССО у більшості випадків залишається засекреченою, інформації про участь Сил спеціальних операцій бойових діях на сході Україні не так багато, але вона є.

Так, 21 липня 2014 року штурмовий загін української армії звільнив від російських бойовиків шахтарське місто Торецьк (колишній Дзержинськ) у Донецькій області.

“Блискавичну операцію, за якою, затамувавши подих, спостерігала вся країна, провели 33 бійці Сил спеціальних операцій Збройних Сил України, 8 воїнів 73 морського центру спеціального призначення разом з 34-м батальйоном територіальної оборони “Батьківщина”… Українські армійці увійшли в місто близько 06:00 ранку і захопили штаб бойовиків. Протягом восьми годин наші воїни героїчно стримували контратаки 200 озброєних бойовиків, посилені танками і БМП. Наші бійці утримали оборону. Збройні бандформування понесли великі втрати і, кинувши важку техніку, бігли до Горлівки і Донецька”, – повідомляли в Генштабі ЗСУ.

Також повідомлялося, що в лютому 2019 року група ССО захопила в полон бойовика російських окупаційних військ.

“Бійці-спецназівці, які діяли в смузі оборони однієї з бригад на північному напрямку, завчасно виявили висунення ворожої ДРГ до наших спостережних постів. У ході короткого бою ворог відступив. Четирьох диверсантів було знищено, одного захоплено у полон”, – зазначали в прес-центрі штабу Операції об’єднаних сил.

Деякі джерела приписують до заслуг ССО операцію в тилу бойовиків на Донбасі, коли вдалося захопити та вивезти на підконтрольну Україні територію екс-зенітника “ДНР” Володимира Цемаха (можливий свідок у справі про розслідування катастрофи MH17). Але підтвердження того, що до цієї операції були причетні саме бійці Сил спеціальних операцій немає.

У середині січня 2019 року повідомлялося, що від початку бойових дій на Донбасі загинуло близько 70 бійців Сил спеціальних операцій. За словами колишнього президента України Петра Порошенка, 294 спецназівців було нагороджено державними нагородами, 4 – отримали звання Героя України.