Сальмонельоз – гостре зоонозне інфекційне захворювання, яке спричиняється бактеріями роду Salmonella, зустрічається в популяціях диких, синантропних, свійських птахів та становить загрозу для здоров’я людини. У птахів хвороба характеризується ураженням шлунково-кишкового тракту і септицемією, а при підгострому та хронічному перебігу – пневмонією та артритами, ураженням яєчників у дорослої птиці.

 Сальмонельозна інфекція уражає усі види домашньої, синантропної та дикої птиці (кури, індики, качки, фазани, цесарки, перепели, горобці, голуби, гуси, куріпки, шпаки, декоративна та зоопаркова птиця тощо).

 Джерелом збудника інфекції є хвора та перехворіла птиця, яка виділяє велику його кількість з послідом у навколишнє середовище та накопичує його в яйцях (продукції птахівництва). Перехворіла птиця, виділяючи збудник, інфікує корми, воду, обладнання.

 Інфікування птиці збудником сальмонельозу може відбуватися аліментарним шляхом, а також аерогенним та трансоваріальним (через яйце).

 Найбільш сприйнятливі до сальмонельозу курчата, індичата, особливо м’ясних порід, в перші дні життя. Птахи та яйця є небезпечними джерелами сальмонельозу для людей.

  Сальмонели стійкі до впливу фізичних та хімічних факторів. У пташниках сальмонели виживають до 3-4 місяців, у посліді – до 120 днів, в кормах та підстилці за температури 25 -0С вони залишаються життєздатними протягом 16-18 місяців, у відкритих водоймищах – від трьох до 90 днів. В яйцях сальмонели залишаються життєздатними 13 місяців, у замороженому м’ясі – від 6 до 13 місяців, у ґрунті – від 1 до 9 місяців.

 У разі підтвердження діагнозу захворювання птиці на сальмонельоз птахогосподарство (пташник) оголошують неблагополучним, невідкладно вводять карантинні обмеження та проводять комплекс ветеринарно-санітарних заходів.

Карантинні обмеження щодо сальмонельозу птиці знімають з птахогосподарства (майданчика, бригади, площадки, зони, об’єкта з утримання птиці):

після отримання двох негативних результатів від двох бактеріологічних досліджень біоматеріалів птиці, проведених послідовно з інтервалом у 21 день;

за відсутності нових захворювань птиці на сальмонельоз.

  Господарство вважається благополучним, якщо протягом наступних 12 місяців не було зареєстровано позитивних щодо сальмонельозу результатів лабораторних досліджень