За даними ДСНС у Львівській області з початку 2019 року чадним газом на Львівщині отруїлося 172 людини, з них 52 дітей. Через отруєння чадним газом загинуло 9 людей.

Чадний газ немає запаху, безбарвний, тому його неможливо відчути. Він утворюється в результаті горіння в умовах нестачі кисню. Чадний газ (СО) небезпечний тим, що потрапляючи в кров, сполучається з гемоглобіном та робить його нездатним розносити кисень по організму. Через це людина гине, як від задухи. Знаходження протягом двох годин в приміщенні з вмістом СО у повітрі лише 0,1% від його об’єму призводить до втрати свідомості, після чого людина може швидко померти. Втрата свідомості супроводжується таким знесиленням, що людина навіть помітивши небезпеку, вже неспроможна врятуватися.
В більшості випадків причиною отруєнь є відсутність достатнього доступу свіжого повітря, несвоєчасне проведення очистки будинкових димових вентиляційних каналів, внаслідок чого в помешканні утворюється чадний газ. Тому для профілактики отруєнь потрібно подбати про доступ свіжого повітря у приміщення де працює газове обладнання (кватирка має бути відкритою чи вікна мають бути у положенні провітрювання). Користуватися газовими приладами можна тільки при наявності тяги в димоходах і вентиляційних каналах.
Симптомами отруєння чадним газом є головний біль, запаморочення, млявість, шум у вухах, порушення координації рухів, нудота, іноді блювання, біль у грудях, які виникають вже при незначних концентраціях. Максимально разова гранично допустима концентрація СО у повітрі закритих приміщень становить 5 мг/м3, а середньодобова гранично допустима концентрація становить 3 мг/м3.
Контроль за вмістом оксиду вуглецю можливий при встановленні високочутливого приладу – газосигналізатора, який забезпечує безперервний контроль концентрації природного побутового паливного газу (метану – СН4), чадного газу (оксиду вуглецю – СО), тощо. Але, не у всіх мешканців є можливість витрачати кошти на його придбання і встановлення.
З метою контролю вмісту СО в повітрі житлових та громадських будівель ДУ “Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України” проводить дослідження вмісту окису вуглецю в повітрі закритих приміщень, за допомогою високочутливого приладу.
При підозрі на неефективність роботи димовентиляційних каналів, погіршенні самопочуття при перебуванні в квартирі (офісі), а також для запобігання отруєння чадним газом в кухні, ванній кімнаті, житловій квартирі, рекомендуємо звертатись для проведення відповідних лабораторно-інструментальних досліджень за адресою:
79014, м. Львів, вул. Круп’ярська, 27, тел. 275-60-50 та у м.Пустомити, вул. Грушевського,5, тел. 4-12-27,
4-27-97 .

Пустомитівський РВ ДУ «Львівський обласний абораторний центр МОЗ України»