Фахівці Городоцького відділу податків і зборів з фізичних осіб зазначають, що кошти, майно, майнові чи не майнові права, отримані у спадщину, підлягають оподаткуванню в залежності від ступеня споріднення між спадкоємцем та спадкодавцем та їх резидентського статусу. Якщо спадкоємець є членом родини першого (це можуть бути батьки фізичної особи, її чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені) або другого ступеня споріднення (рідні брати та сестри, баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки), то дохід від отриманої спадщини, оподатковується за нульовою ставкою, і відображається в декларації про майновий стан і доходи у складі доходів, які не включаються до розрахунку загального річного оподаткованого доходу.

У випадку, якщо спадок успадковується не членом сім’ї спадкодавця першого або другого ступеня споріднення, то спадкоємець, при вступі в права наслідування повинен сплатити податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5% та військовим збором за ставкою 1,5% від вартості майна.

Податківці пояснюють, якщо при вступі в права наслідування одна зі сторін є нерезидентом, або спадкоємець, або спадкодавець, то отримувач спадку повинен сплатити до бюджету податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5% від вартості успадкованого майна. Обов’язковою умовою отримання спадку нерезидентами є сплата податків до нотаріального оформлення спадщини.

Наголошують, що відповідальними особами за сплату податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину, також вони повинні подати податкову декларацію про майновий стан і доходи до контролюючого органу в строки встановлені чинним законодавством, а за ненадання або порушення строків надання передбачена відповідальність у вигляді штрафної санкції.

 

                                                                                      Городоцький сектор  організації роботи

                                                                                      організаційно-розпорядчого управління

                                                                                      ГУ ДПС у Львівській області