На місцевих виборах, які відбудуться на новій територіальній основі 25  жовтня цього року, громадяни зможуть обрати:

  • депутатів сільських селищних та міських рад;
  • сільського, селищного, міського голів;
  • депутатіврайонних у місті рад (у містах, де утворені у місті ради);
  • депутатів районної та обласної рад;

Скільки буде бюлетенів, якщо Ви проживаєте в маленькому селі?

Зазвичай у більшості населених пунктів України людина отримає 4 виборчі бюлетені для голосування за:

1) очільника населеного пункту (у цьому випадку – сільського голову, відповідно голову ОТГ),

2) депутатів відповідної ради (у цьому випадку – депутатів сільської ради);

3) депутатів районної ради;

4) депутатів обласної ради.

Для голосування за сільського голову буде бюлетень тільки з переліком кандидатів. Якщо в селі зареєстровано менше 10 тисяч виборців, то і в бюлетені для голосування за депутатів сільської ради необхідно буде також обрати лише з переліку прізвищ. Для голосування за районну та обласну раду буде бюлетень нової форми, де треба буде обрати партію, а в сусідньому квадратику вписати цифри, що позначають номер кандидата цієї ж партії зі списку праворуч.

 По-перше, якщо виборець проголосує за партію і вирішить не голосувати за кандидата, то такий бюлетень буде дійсним й буде зарахованим в якості підтримки партії.

 По-друге, якщо виборець припустився помилки при заповненні бюлетенів, то він має право невідкладно звернутись із письмовою заявою до члена виборчої комісії, який видав йому бюлетень з проханням видати йому інший в обмін на неправильно заповнений. Щодо цього робиться відповідна позначка у списку виборців навпроти прізвища виборця, а бюлетень з помилкою невідкладно погашається, про що складається акт, щоб під час підрахунку голосів бюлетень був врахований як невикористаний. Але такої помилки можна припуститися лише раз, бо повторна така заміна не передбачена. І, звісно, таких “запасних” бюлетенів друкують небагато. Загалом ця процедура регулюється частиною 12 статті 248 Виборчого кодексу.

По-третє, щоб більше людей дізнались, як правильно скористатись новим бюлетенем, закликаємо не залишатись осторонь процесу просвітництва. Якщо пояснити правила заповнення бюлетеня членам своєї родини, друзям та сусідам – це вже буде неабиякий особистий внесок до розвитку демократії в країні. Тим більше, щодня з’являється стільки корисних інформаційних матеріалів. Наприклад, можете показати своїм знайомим відео про те, як правильно заповнювати бюлетені та про нові виборчі системи та бюлетені.

Знову звертаємо увагу що відповідно до нового Виборчого кодексу України виборець у бюлетені, визначивши організацію партії, за яку він голосує, у порожньому квадраті навпроти назви цієї організації політичної партії робить позначку “плюс” (+) або іншу, що засвідчує його волевиявлення, а у квадраті із нанесеним трафаретом для написання номера кандидата може вписати порядковий номер кандидата у депутати, якого він підтримує, тому підготуйтесь та подумайте завчасно якого депутата з обраної партії ви бажаєте підтримати.

Ознайомтесь зі зразком виборчого бюлетення що додається до статті щоб бути готовими до нововедення.

Додаткову інформацію ви можете знайти на довідково-інформаційній платформі правових консультацій WikiLegalAid: https://wiki.legalaid.gov.ua/. Правову консультацію можна отримати за безкоштовним номером 0 800 213 103, або безпосередньо у фахівців  Пустомитівського бюро БПД за тел.: 0965464526 або 0933311727; pustomyty@legalaid.lviv.ua, адреса 81100, м. Пустомити, вул. Грушевського, 35. (увага, на період карантину працюємо дистанційно).