Часто  звертаються  до  нас  у  Головне  управління Держпродспоживслужби  у Львівській області  садівники, фермери  Пустомитівського  р-ну   з  такими  питаннями,  що  робити  коли  на  ягодах  аґрусу та смородини  утворюється     наліт сірий, в інших бурий і т.д? Починається паніка в пошуках причини виниклої проблеми, якщо виявили на кущі агрусу і смородини зів’яле та опадаюче листя, пошкоджені пагони або вже і ягоди.

Навряд чи можна допомогти рослинам, без точного визначення хвороби чи шкідника, чим більше ми знаємо про аґрус, смородину і особливості їх вирощування, тим краще. Поганий догляд за агрусом та смородиною дає слабкий розвиток кущів. Тут грає важливу роль вибір місця. Наприклад, посадивши агрус на ділянці з високими ґрунтовими водами (менше метра до поверхні), ми можемо залишитися без хорошого врожаю, а то і знищити кущі, смородина навпаки вологолюбива рослина. Сильно зволожена земля в поєднанні з холодними туманами, ділянки позбавлені сонця, бур’яни, що забирають у аґрусу корисні речовини є фактором гальмування розвитку рослини, смородині підійде вологе місце без бур’янів . Важливо щоб воно було захищене від вітру, особливо в зимовий період,. По складу краще всього підійдуть  родючі суглинисті грунти.
Агрус любить сонячну ділянку з заляганням ґрунтових вод нижче одного метра, прополка бур”янів а смородина любить сонячну, без бур’янів  але вологу ділянку. Забезпечте їм ці умови, і імунітет ягідників значно підвищиться. Стимулює зростання нових пагонів і омолоджує кущі,  щорічна обрізка аґрусу та смородини.                                                                                                                                                                Хочу сказати,  що на аґрусі, смородині, як і інших рослинах існують різні хвороби та шкідники. Дуже важливо вчасно попередити  їх прояви і впливи на рослини. Протягом усього  періоду важливо контролювати стан рослин, щоб виростити гарний урожай.  При виникненні хвороб або появі шкідників на агрусі і смородині слід негайно приймати захисні заходи. Якщо ігнорувати ці негативні фактори, можна втратити урожай, а в подальшому і кущі. Захворювання аґрусу та смородини  швидко поширюється, оскільки, збудниками    є  гриби,  бактерії  та  віруси.  Із шкідників аґрус та смородину  найбільш  пошкоджують    аґрусові  пильщики, брунькова міль,  аґрусова  вогнівка, аґрусова  та агрусова пагонова  попелиці. Із хвороб уражує рослини  американська борошниста роса, або сферотека ,  європейська борошниста роса агрусу,  стовпчаста і бокальчаста   іржа, антрактоз, септоріоз, махровість (риверсія) смородини.  

Каліфорнійська  щитівка. Це карантинний шкідник. Трапляється у південних і південнозахідних областях України. Крім плодових і ягідних культур пошкоджує понад 200 видів лісових і декоративних рослин. Вражає плодові дерева та ягідні: яблуні, персики, сливи, смородину, агрус і ін. На гілках груші щитівка виглядає як дрібні точки з кольоровими точками або обідком. Зимують личинки першого і другого віків під щитками на корі стовбурів і гілок. Навесні, з початком руху соку, личинки прокидаються і починають харчуватися. Через 20-22 доби після двох линьок (кінець квітня-початок травня) перетворюються на дорослих самок. В середині травня вилітають самці. Їх чисельність невелика і складає від 2 до 9% популяції. Протягом 40-60 діб самка відроджує 80-100 личинок бродяжок, які розповзаються і присмоктуються до скелетних частин дерев, листя і плодів. Після присмоктування втрачають рухливість і покриваються зверху восковими нитками, з переплетень яких утворюється білий щиток, який через 3-4 доби темніє. Через 7-8 діб після утворення сірого щитка личинка линяє вперше, через 10-12 діб – у другій і личинка перетворюється на дорослу самку другого покоління. До першої линьки личинки самця розвивається так само, як і личинка самки. Надалі розвиток відбувається з повним перетворенням. Вийшовши з-під щитка, самець не харчується і після спарювання гине. На початку серпня з’являються бродяги другої генерації і диапаузирующими личинки, які йдуть на зимівлю.

Каліфорнійська щитівка висмоктує сік з стовбурів, гілок, листя і плодів. На пошкоджених ділянках кора розтріскується, пагони викривляються, деформується і опадає листя, на плодах у місцях смоктання утворюються червоні плями. У разі значних пошкоджень дерева слабшають і поступово засихають. Шкідник має великий діапазон пластичності, витримуючи температуру від -35 до +43 °С і вологість повітря від 30 до 90%.

Чисельність каліфорнійської щитівки знижує сонечко, заражають їздці з родини хальцид та ін.

Заходи захисту. Дотримання карантинних заходів, що перешкоджають поширенню шкідника. Очищення стовбурів, скелетних гілок від відмерлої кори, вирізування сухих і пошкоджених гілок, а також кореневої порослі, і спалювання їх. При перевищенні економічного порогу шкодочинності: у клітинках 2-3 балів зараження (0,5 личинки на 1 м гілки до розпускання бруньок та 2-3% заселення плодів) рано навесні за сплячим ниркам при середньодобовій температурі повітря не нижче 4 °С – обприскування – промивання дерев овицидамы; у період відродження личинокбродяжок – обробка інсектицидами.

ПОРАДИ ФАХІВЦЯ

Методи контролю  розвитку шкідників і поширення збудників хвороб ягідних культур.  

Найкращим способом позбавити себе від численних клопотів по догляду за агрусом та смородиною – це придбання районованих сортів, стійких до багатьох хвороб і шкідників. Хворобу легше попередити, ніж боротися з нею. Говорячи простіше, вирощування повноцінного здорового агрусу та смородини цілком і повністю залежить від вас.

    Ранньовесняний період (бруньки перед набуханням, березень – початок квітня)

Ранньою весною згрібати та спалювати  старе опале листя на якому збереглися зимуючі стадії шкідників і хвороб, перекопувати грунт під кущами, вирізати і спалювати пошкоджені сухі гілки, для знищення зимуючих фаз шкідників і хвороб. Оприскування проводити ранньовесняний і весняний період  до цвітіння дозволеними до використання в Україні: контактними та системними фунгіцидами (акробат,купроксат. бордоська суміш, ридоміл, танос, хорус, мідний купорос та ін), інсектицидами (децис профі, актара, карате зеон, актелік, енжіо, бі-58 новий та ін.)

Кліщі, не є комахами, застосовувати проти павутинних кліщів інсектициди марно. Ефективними препаратами від членистоногих шкідників є акарициди та інсетоакарециди дозволені згідно з “Переліком пестицидів та агрохімікатів, дозволених для використання в Україні”.

 Весняний період (розпускання бруньок, бутонізація)
 Видаляти пошкоджені роздуті бруньки, проводити очистку у тріщинах кори   для знищення зимуючих фаз шкідників і хвороб. При сильному заселенні шкідником – видаляти цілі гілки або кущі.
Велике значення в зниженні чисельності попелиць належить хижим комахам — кокцинелідам, золотоочкам, клопам із родин Nabidae та Anthocoridae, галицям і особливо личинкам мухсирфід — Platуcheirus ambigus Flln., Sphaerophoria taeniata Mg., Scaeva albomaculata Mg., S. pyrastri L., Syrphus ribesii L., S. vitripennis Mg., Episyrphus baltеatus Deg., Metasyrphus latifasciatus Mg.

Заходи захисту. Ранньовесняна (до набубнявіння бруньок обробка овіцидами кущів смородини та аґрусу. Економічний поріг шкодочинності: до цвітіння — від 15 до 50 % заселення попелицями листкових і плодових бруньок; після збирання ягід — 3 – 5 колоній на 100 верхівкових пагонів. У разі перевищення ЕПШ — проводити обприскування інсектицидами згідно з “Переліком пестицидів та агрохімікатів, дозволених для використання в Україні”.

Літній період (кінець травня – вересень)

Цей період включає в себе всю вегетацію рослин від початку цвітіння до опадання листя. Під час цвітіння ягідних чагарників хімічні засоби захисту рослин не застосовують, щоб зберегти в саду бджіл та інших корисних комах, а також щоб уникнути опіків квіток пестицидами або розчинами добрив. Після цвітіння проводять обприскування мікробіологічними препаратами або настоями і відварами інсектицидних рослин. біологічними препаратами такі як Біофунгіцид планриз –  препарат  на  основі  живих   бактерій  Pseudomohas  fluorescehs,  має  фунгіцидну  і  ростостимулюючу  дію,  використовується  як  протруйник  насіння  шляхом  інокуляції  та  фунгіцид  для  обробки  посівів  с/г   культур  від  хвороб  на  зернових,  зернобобових,  картоплі,  помідорах, баклажанах, соняшнику,  огірках,  капусті,  цибулі,  плодових, кісточкових, ягідниках,  квіткових  культурах, від шкідників -, біопрепарат інсектицидної дії Актофіт

Цвітіння. Видаляти  кущі агрусу, чорної смородини, уражених махровістю квіток.

Кінець цвітіння. Знищення ягід, пошкоджених шкідниками та хворобами. Видалення  пошкоджених і хворих гілок.

Після збору врожаю.  При пошкодженні рослин шкідниками при розвитку на листках грибних хвороб проводити обприскування інсектицидами та фунгіцидами  згідно з “Переліком пестицидів та агрохімікатів, дозволених для використання в Україні”.

Ягоди, які пошкоджені  шкідниками і хворобами не можна вживати.

При проведенні робіт пов’язаних із хімічними препаратами використовуйте засоби індивідуального захисту (респіратори, захисні окуляри, рукавиці) та дотримуйтесь правил особистої гігієни.

 

 

Державний фітосанітарний інспектор

Львівської області

ГУ Держпродспоживслужби

у Львівській області

К.І.ВЕРЕЩИНСЬКА