У своїй діяльності та здійсненні трансформації медичної системи ми в Міністерство охорони здоров’я України спираємося передусім на факти та доказовий підхід. І за три роки роботи маємо ряд досліджень, які показують зміну ставлення українців до медицини.

Різні соціологічні дослідження підтверджують наступні тренди:

▪️ довіра українців до своїх сімейних лікарів стабільно висока
▪️ пацієнти поступово відмовляються від практики давати хабарі своїм лікарям
▪️ українці позитивно оцінюють програми забезпечення ліками

Цікаво проаналізувати, як змінилося ставлення громадян до трансформації системи охорони здоров’я, згідно із соціологічними дослідженнями.

▶ Більшість українців задоволені своїм сімейним лікарем.

Ще у жовтні 2016 року лише 55% громадян знали своїх сімейних лікарів, у березні 2019 цей показник уже на рівні 81%. А 70% людей, які обрали свого лікаря, задоволені ним. Водночас, рівень невдоволення знизився вдвічі від осені минулого року і наразі знаходиться в межах однозначних чисел.

Це дуже важливо, адже постійне спілкування пацієнтів із сімейними лікарями дає змогу запобігати хворобам. Крім того, саме на рівні сімейної медицини вирішується 80% питань, що стосуються здоров’я.

▶ Зростає довіра до програми “Доступні ліки”.

Пацієнти з хронічними захворюваннями (астмою, діабетом 2 типу і серцево-судинними хворобами) отримують необхідні препарати безоплатно або із невеликою доплатою. Близько 8 мільйонів українців регулярно користуються програмою: отримують ліки в аптеках, а @НСЗУ компенсує витрати для аптек.

Перші опитування свідчили, що понад 90% українців схвалюють нову програму. Вона гарантує ліки безоплатно чи з невеликою доплатою. За останні 5 місяців бачимо суттєве підвищення рівня задоволення якістю ліків — від 50% до 66%. Сьогодні більшість пацієнтів задоволені головними компонентами програми і впевнені в її успішності.

▶ Недовіра до ліків і вакцин перетворилася на підтримку державних програм.

Україна вже п’ятий рік закуповує ліки, вакцини та медвироби через міжнародні організації. Завдяки прозорим тендерам, які унеможливлюють корупційні схеми, держава змогла заощадити мільйони доларів і закупити додаткові ліки. http://bit.ly/2Fhuo4x. І вперше нам вдалося досягнути 100% забезпечення вакцинами за Календарем щеплень, стентами для пацієнтів з гострим інфарктом в екстрених випадках, дитячій онкології.

Хоча програма була ефективним запобіжником проти корупції та заощаджували державні кошти, її нещадно критикували ті, хто раніше заробляли на закупівлях. Їхні заяви призводили до того, що багато людей не були впевнені в успішності програми. Але сьогодні 44% українців вважають програму успішною, 42% — ні. У 2018 співвідношення було 26% проти 52% відповідно.

▶ Українці значно рідше дають хабарі лікарями.

Насправді боротьба з корупцією в медицині — це один із ключових напрямків роботи МОЗ України. Показово, що з 2016 року кількість випадків хабарництва впала з жовтня 2016 року. На той час один з чотирьох пацієнтів зізнався, що давав хабарі лікарю. Скоріш за все реальні цифри були ще більшими. Всього за рік показник впав на 5% — близько 20% українців продовжувало це робити.

Після запуску кампанії “Лікар для кожної сім’ї” у жовтні 2018 року та реалізації принципу “гроші йдуть за пацієнтом” цей показник знизився до 7%. Сьогодні кількість хабарів за результатами опитувань — на рівні 9%.

Розуміємо, що коли пацієнти особисто стикалися з практикою хабарництва, складно сприймати суху статистику. Але ми працюємо над тим, щоб зміни були відчутні для всіх пацієнтів та лікарів, і поступово платна “безкоштовна” медицина лишилася в минулому.

Результати опитувань свідчать, що зміни, які ми впроваджуємо, працюють. Вже мільйони пацієнтів та десятки тисяч лікарів користуються перевагами трансформації, разом з цим зростає довіра українців до системи охорони здоров’я та її нових принципів.

Детальніше ознайомитися з результатами соціологічних досліджень можна тут: http://bit.ly/2Kh2HNh

Більше про те, які відбулися в системі охорони здоров’я: http://bit.ly/2X76VNy