Медведка – пошкоджує широке коло культурних рослин, особливо овочеві, картоплю. В наш час коли близько 90% овочів і картоплі виробляється в малих селянських фермерських господарствах та на присадибних ділянках, проблема боротьби з цим небезпечним шкідником, як ніколи, дуже хвилює багатьох працівників сільського господарства та овочівників-любителів. Живе медведка у верхньому шарі грунту в норах, зрідка буває на поверхні.

В присмерках та вночі робить невеликі перельоти. На поверхню медведка повертається, коли ґрунт прогріється до 10-15˚С. Саме в цей період, настає пік активності медведок. Живитися починає при температурі 12-14оС. Віддає перевагу ґрунту, який добре удобрений перегноєм, тому часто селиться в гнойових купах або неподалік від них. Ходи медведки найкраще помітні після дощу. Шкідник дуже тонко відчуває температуру і з настанням холодів заривається глибоко під землю. Боротися з медведкою на городі найлегше за допомогою спеціальних хімічних засобів, а якщо вони вам не до душі, можна скористатися перевіреними народними способами.
Відкладає самка близько 500-600 яєць, з яких через 10-15 днів з’являються личинки, які риють підземні ходи, вигризають дупла в коренеплодах буряків, моркви, бульбах картоплі.
Пошкоджені рослини жовтіють, легко витягуються із землі. В результаті посіви бувають зріджені.
Боротьбу з медведкою слід проводити як в осінній, так і весняно-літній періоди. Ефективні і екологічно безпечні заходи боротьби слідуючі:
 Їдять медведку багато птахів: ворони, граки, шпаки. З ссавців для неї небезпечні їжаки. Залучайте пернатих і хвостатих і вони помітно зменшать популяцію шкідника.
 восени облаштовують ловильні ями з гноєм (бажано кінським) заввишки 60-80 см куди на зимівлю збираються шкідники. У морозні дні гній викидають із ям і знищують;
 застосовують суміш води з гасом (100гр на1л води). Восени в кожну нірку вливають 30гр суміші;
 наприкінці травня і протягом червня міжряддя просапних культур інтенсивно розпушують;
 готують настій із несвіжого курячого посліду 2кг на відро води. Розчиняють, перемішують 1:5 і поливають землю 2-3 рази;
 400г лушпиння та відходів цибулі заливають 10л води і витримують 4-5 днів. Перед використанням розчиняють у співвідношенні 1:5. Після дощу поливають землю 2-3 рази з інтервалом 5-7 днів;
 згубною принадою для медведки є яєчна шкарлупа, перетерта в порошок і змочена олією. Цю принаду загортають в ґрунт, від неї шкідник гине.
Із хімічних заходів боротьби з медведкою для захисту сільськогосподарських культур застосовують препарати згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» та «Доповнення…» до нього.
При проведенні робіт пов’язаних із хімічними препаратами використовуйте засоби індивідуального захисту (респіратори, захисні окуляри, рукавиці) та дотримуйтесь правил особистої гігієни.

Державний фітосанітарний інспектор
Львівської області
ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області
К.І.Верещинська