ЗАМОК ОСТРОЗЬКИХ В СТАРОМУ СЕЛІ

altСтаре Селодуже давній населений пункт. Він існував ще в давньоруські часи: спочатку перебуваючи у складі міста Черепів, а потім як окремий населений пункт. Крім того, село не лише дуже старе, але й дуже велике. Тут навіть дві залізничних станції. Старосільський замок стоїть біля тієї, що розташована на півдні села.
Замок в Старому Селі, вірніше його руїни, – пам'ятка архітектури нерегу-лярних укріплень ХVІ-ХVІІ ст. Галичини. П’ятикутний оборонний замок князів Острозьких, побудований в кінці ХVІ ст. altу стилі східноєвропейського пізнього ренесансу. 
Замок завдяки своїй площі вважається найбільшим на Львівщині. Колись замок займав площу понад два гектари. Довжина стін складала більше 500 метрів. Сьогодні рештки оборонного муру та вежі вражають своїм розмахом та розмірами. Руїни замку розташовано на пагорбі, з південного сходу захищеного заболоченою долиною. Про існування дерев'яного укріплення для захисту від нападів татар на Волоському шляху відомо з писемних джерел від 1448 р. У 1584-1589 рр. Старе Село належало родині князів Острозьких, які на місці дерев'яного укріплення звели мурований замок. Можливо, в його будівництві брав участь львівський altархітектор А. Прихильний. Але незабаром укріплення зруйнували татари. 
У 1584 році розпочато зведення кам’яних стін нового замку Острозькими. Владислав Домінік Острозький-Заславський (Władysław Dominik Zasławski-Ostrogski) у 1642 році реконструював замок у Старому Селі, значно розширивши його площу до двох гектарів. Фортецю оточили глибоким ровом і валами. Ворота були оснащені ланцюговим мостом що піднімався на ровом. На найбільшій башті був розміщений герб Володислава Домініка Острозького-Заславського з буквами WDXOYZWSLS що означає:“Wladyslaw Dominik Xiąze Ostrogski y Zaslawski Wojewoda Sandomierski Lucki Starosta”. Замкові стіни мали висоту у 8 метрів, товщина їх була 2 метри. По altкутах знаходилися 6 оборонних веж. Башти підвищувались на 14-16 м. По периметру стін йшла оборонна галерея для замкового гарнізону. На замковому подвір’ї розташовувалася каплиця, палац та господарські приміщення. Але вже через 20 років після будівництва (якщо воно сталося у 1642 р.) замок лежав у руїнах. Ймовірно, зруйнували його загони Богдана Хмельницького ід час Визвольної війни. Однак Заславський вже наступного року повністю відновив замок.
У 1672 році вона відбила турецьку облогу, але у 1687 році замок знову занепав. Пізніше замок altпереходив з одних рук до інших і сильно занепадав. Лише Синявські (на поч. XVIII ст.) його відреставрували і перед наступом шведів перенесли сюди арсенал зі Львова. Замок укріпили гарматами і моздірами. З документів XVII століття відомо, що на той час у замку було 8 гармат, 13 моздир, багато рушниць, самопалів та холодної зброї. Однак, після 1731 р., перейшовши до Чарториських, замок сильно занепав. Руйнуватися він почав з 1809 р., коли став власністю магнатів Потоцьких. Так і стояв замок півтора століття без жодного догляду, оскільки замкову резиденцію перетворили на броварню, винокурню, різні склади тощо. Але треба віддати altналежне міцності цих стін.
На жаль, від колишньої величі старовинної споруди зосталися хіба що незначні елементи. Оборонні стіни замку обладнані бійницями у три яруси та завершуються аттиком, який прикрашений аркатурою. Башти замку вищі за стіни та завершуються білокам’яними аттиками. З шести башт збереглися три, а найкраще з них — східна башта з уцілілими зубцями корони, обрамленої ліпним та різаним орнаментом. З житлових приміщень збереглися південний та східний палаци. Аркади та переходи палаців ще є, а от стіни майже всі зруйновані. Незважаючи на занедбаний стан фортеці, краса та велич замку відчуваються і зараз. Вражають і масштаби фортеці.
Адреса: с. Старе Село, Пустомитівський р-н, Львівська обл., Україна
GPS:  N 49.701744  E 24.1937